Anasayfa / Güncel / Yasa mağduriyet gidermeli

Yasa mağduriyet gidermeli

1

Yasa mağduriyet gidermeli

30 Demokratik Kadın ve Kitle Örgütü İskele Meydanında “Cinsel İstismar Yasa Tasarısına” dur demek için bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı. Açıklama esnasında kocalarının hapiste olduğunu iddia eden bir grup kadın, çocukları ile meydana gelerek büyük tepki gösterdi.

Çanakkale El Emeğini Değerlendirme Ve Kadın Danışma Merkezi Başkanı Fatma Erdoğan’ın açıklaması esnasında meydana gelen Fevzipaşa Mahallesi’nden bir grup kadın yapılan eyleme müdahale etti. Çocukları ile alana gelen kadınlar, çocuklarını göstererek “Hep kendiniz konuşuyorsunuz, hiç bizi dinlemiyorsunuz. Bizim kocalarımız yıllardır hapiste yatıyor” dedi. Bir süre meydandan geri çekilmeyen kadınları polis güçlükle meydanın dışına çıkardı.

Açıklamanın bir bölümünü AK Parti İl Binası önünde okumak isteyen gruba polis müdahale ederek izin vermedi.

Tecavüzü aklamanıza izin vermeyeceğiz diyen kadın örgütleri yaptıkları ortak açıklamada; “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını ‘Çocuk Bayramı’ olarak çocuklara armağan ettiği Gazi Meclisi’nde, bugün çocuğun istismarının önünü açan yasa önergeleri oylanıyor.  Kadının ve çocuğun haklarına dair uluslararası sözleşmelere imza koymuş bir ülke olarak bunların gereklerini yerine getirmek yerine Mecliste tecavüzü ödüllendirmek mi istiyorsunuz? Hiçbir tartışmaya yer yok ki 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur ve ‘küçüğün rızası’ kavramı hiçbir suretle kabul edilemez. Hiçbir örf, vicdan, gelenek, kültür, hatta yasa; bedensel, ruhsal ve fiziksel olarak gelişimini tamamlamamış çocuk bedeni hakkında hüküm veremez. Bilimsel tanımlar, çağdaş toplum, modern hukuk 18 yaş altındaki insana yönelen her türle cinsel davranışı pedofili olarak tanımlar ve bu bir sapkınlıktır. Siz pedofiliyi yasallaştırmak mı istiyorsunuz? 4000 kişiyi bu davranışlarından dolayı ödüllendirmek değil; çocuğun istismarını engellemek, onlara çocuğu ‘gelin’ olarak görmemeyi öğretmek sizin onur borcunuzdur. Bir insanlık suçu olan bu önergenizi bir an önce geri çekin. Sizler bu önergeyi geri çekinceye kadar direnişteyiz. Tek bir çocuğumuzu bile sizin , dini ve kültürel değerleri suiistimal ederek kurban etmenize izin vermeyeceğiz. Biz Çanakkaleli kadın ve sivil  toplum kuruluşları olarak AKP’li tüm erkek siyasetçilerinin ‘bir kerelik affediyoruz’ yaklaşımına şiddetle karşı duruyoruz ve AKP’li tüm kadınların da bizimle mücadele etmelerini, bu yasa teklifine dur demelerini ve samimi olmalarını bekliyoruz. Kadın ve çocuk düşmanı bu yasa geri çekilinceye kadar tüm insanlığı gece gündüz demeden, işte, evde, sokakta, Mecliste, ve meydanlarda taciz ve tecavüze karşı direnmeye çağırıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından slogan atmaya devam eden kadınlar kısa bir süre sonra dağıldı.

(Dilek Akşen)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif