Anasayfa / Siyaset / KP: “Reşit olmayan birinin rızası sorulmaz”

KP: “Reşit olmayan birinin rızası sorulmaz”

1

KP: “Reşit olmayan birinin rızası sorulmaz”

Komünist Parti üyeleri, AK Parti cinsel istismar yasasını önergesine, ‘mağduriyetlerin giderilmesi’ olarak gören ve destek veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale AK Parti Milletvekili Bülent Turan’ı protesto ettiler.

İskele Meydanı’nda bir araya gelen Komünist Parti üyeleri yaptıkları açıklamada Turan’a tepki göstererek; “Tasarı gündeme gelir gelmez büyük tepkilerle karşılaştı. Buna karşın, AKP Çanakkale milletvekili Bülent Turan tasarıya sahip çıktı ve sosyal medyada yaptığı açıklamada partisinin önergesinin çarpıtıldığını, tasarının tecavüz suçlarının cezasının ağırlaştırılması yönünde yapıldığını öne sürdü” şeklinde konuştular.

Komünist Parti tarafından yapılan açıklamanın basın metni şu şekilde;

“Ülkemizde her ay 650 çocuk cinsel istismara uğramaktadır. Bunun yanı sıra yılda 13 bin 619 tecavüz vakasıyla karşılaşan kadın, 50 bin seks kölesi çocuk, 181 bin evli kız çocuğu ülkemizin apaçık, gözler önünde bulunan gerçekliğidir.

Bundan 2 ay önce otobüste bir kadına, ‘şort giydiği’ için tekme atan saldırgan savunmasını ‘İslam Hukuku’na uygun diyerek yapmış ardından da serbest bırakılmıştı. Fıtratı gereği gericilikten uzaklaşması mümkün olmayan AKP, Perşembe gece yarısı verdiği yasa tasarısıyla tekrar ne olduğunu bize göstermiştir. Tasarıya göre, ‘Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir’ ibaresi kabul görmenin eşiğinden son anda dönmüş ve tekrar oylama yapılmak üzere ertelenmiştir.

“TECAVÜZ HER KOŞULDA SUÇTUR”

Tasarı gündeme gelir gelmez büyük tepkilerle karşılaştı. Buna karşın, AKP Çanakkale milletvekili Bülent Turan tasarıya sahip çıktı ve sosyal medyada yaptığı açıklamada partisinin önergesinin çarpıtıldığını, tasarının tecavüz suçlarının cezasının ağırlaştırılması yönünde yapıldığını öne sürdü. Ülkemizde her ay 650 çocuk cinsel istismara uğramaktadır. Bunun yanı sıra yılda 13 bin 619 tecavüz vakasıyla karşılaşan kadın, 50 bin seks kölesi çocuk, 181 bin evli kız çocuğu ülkemizin apaçık, gözler önünde bulunan gerçekliğidir. Tecavüz her koşulda suçtur, faili cezasını çekmelidir.  Reşit olmayan birinin rızası sorulmaz. Reşit olmadığından yasalarla korunmalıdır.”

(Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Baykal: “Milleti Yenemediniz” Referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan’da Çanakkale’de bir programı olan ancak sonrasında programının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif