Anasayfa / Güncel / Hizmet değil rezalet

Hizmet değil rezalet

untitled-1

Hizmet değil rezalet

Çanakkale’de ki internet hizmeti almak nerede ise imkânsız. İnternet hizmeti almak isteyenlerin birçoğu ise mağdur oluyor. Büyük illerde 2-3 gün içerisinde bağlanabilen interneti Çanakkale gibi küçük bir yerde bağlatmak ise haftalar, hatta aylar alıyor. Birçok vatandaş, internetlerini bağlatamadıkları gibi bir de alamadıkları hizmetin faturalarını ödemek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlar,  İnternet firmalarının, olmayan alt yapı için dahi hizmet vaat ettiklerini belirterek abonelik yaptıkları için mağdur edildiklerini belirtiyorlar. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız birçok vatandaş mağduriyetlerini dile getirirken aynı zamanda Tüketici Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit’te gazetemize tüketicilerin yaşadığı sorunlar hakkında açıklama yaptı.  

İnternet hizmeti alabilmek için bin bir çile çeken vatandaşların aktardıkları şu şekilde:

UMUTMU SATIYORSUNUZ

cem-tasdemirCem Taşdemir: “Firmamız için bir firmaya bir şekilde başvurduk. Başvuru işlemimizi ve aboneliğimizi yaptılar. Gün olarak 10 gün içerisinde bağlanacağımız söylediler. 10 gün geçmesine rağmen kimse gelmeyince aradık. 2 gün sonra Wifi cihazını getirdiler ve bize Telekom’dan bunun bağlanacağını söylediler. Biz bekledik ve sonuç alamayınca Telekom’a gittik. ‘Telekom bize 2 ayda mı 3 ayda mı bağlarız alt yapı sorunumuz net değil dedi’. O bölgede alt yapıda problem var dediler. Sonra tekrar D Smart’a gittim ve bu işi çözmelerini istedim. Kendilerine ‘umut mu satıyorsunuz, bu işi bilmiyor musunuz?’ Dedim. Onlar bana bir şeyler dediler ancak bir saat sonra gittiğimde bu defa bana ‘beyefendi sizinle sözleşme yapmıyoruz alt yapımız yetersiz’ dediler. 20 gün boyunca mağduriyet yaşadım ve sonunda bağlanamayacağını öğrendim.  Bu sorunu en başından beri bilmemeleri imkânsız. Telekom orada ne olduğunu bilmiyor mu? Kendilerine bildirmiyor mu? Sen o zaman neden abonelik alıyorsun. Madem o bölgeye hizmet veremiyorsun neden umut dağıtıyorsun.”

İSTANBULDA 3 GÜN ÇANAKKALE’DE 1 AY

erman-devran-volkanDevran Karaman: “İnternet bağlatmak istedim ve en iyi paketi arayıp buldum. Türk Telekom’u en uygun olarak gördüm ve başvuru yaptım. Televizyonda içinde 59 TL’lik bir paketti. Başvuruyu yaptıktan 3 gün sonra mesaj geldi ve 12 gün sonrasına bağlanacağı söylendi. İstanbul’da başvuru yapsam 1 ya da 2 gün bekliyorum bu kadar küçük bir yerde neden bu kadar beliyorum diye sordum. Çok doluyuz dediler. Ne kadar dolu olabilirler? 12 gün sonra geldiler aşağıdan eve kadar hat çektiler ve tamam deyip imza istediler. Bağlantının için ise haftaya asıl firmanın geleceğini söylediler. 15 gün 7 günde eklersek 22 gün sonra internet ve televizyonu bağlıyorlar. Hizmet yok ancak tarifem başladı. Merkeze söylediğimde ise yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Birde üstüne bana 89 TL fatura çıkarttılar. Ona da itiraz ettim. Diğer gün tekrar gittiğimde 89 TL’lik borcun 95 TL olduğunu duydum. ‘Dalgamı geçiyorsunuz’ dedim. Kaldı ki 59 TL’lik paketten kullanıyorum. Artık Dijitürk’e gittim 3 gün içerisinde internetim bağlanmaz ise bir daha kullanmayacağımı söyledim.  2 gün sonra internetimi bin bir çile ile açtırdım ancak bu defa 112 TL fatura geldi. Şubeye gidip bu faturayı ödemeyeceğimi ve kendilerinin ödemesi gerektiğini söyledim. Ve artık kavga etmek zorunda kaldım. Ancak onu da kendilerine ödettim.  İlk defa bir işe girdim ve çok pişman oldum.”

Erman Ayışığı: “Aboneliğimi kapattım ve her şeyi teslim ettim ancak 5 yıl sonra bana bir avukattan yazı geldi. Borç ödenmediği için mahkemelik olacağım yazıyordu. Her şeyi verdiğimi borcumu kapatıp üyeliğimi iptal etiğimi söyledim ancak 1 TL gibi komik bir rakam bıraktıklarını ve ona da 4-5 yıl boyunca faiz işlettiklerini öğrendim. Sonrasında 25-30 TL gibi bir rakama çıkmış. Ödemek zorunda kaldım, dava açsam masraf artacak. Binlerce insana aynı şeyi yapıyorlar.”

Volkan Aydın: “Hizmetlerden çok şikâyetçiyim. Hatta hizmet yok diyebilirim. Sitede 3 tane blok var. Diğer 2 blok kullanabiliyor ancak ben kullanamıyorum. Kullansam da 8 Mb’in üzerine çıkamıyor. Boşa para verdiğimi düşünüyorum. Hizmet diye bir şey aldığımı söyleyemem. Herkes bu sorunları yaşıyor.”

BAĞLANTI YOK KOTA AŞIMI VAR

Uğur Ay:  “Faturamı ödememe rağmen bir hafta boyunca internetim kapalıydı. Defalarca aradığımda kendilerinden kaynaklanan bir problem olduğunu söylediler. Mağduriyetimin giderilmesini istedim, bana 72 saat içerisinde giderileceğini söylediler. Ancak 10 gün geçmesine rağmen internetim halen kapalı kaldı. Açıldığında ise internet neredeyse çalışmayacak kadar yavaştı. Faturamı ödememe rağmen tekrar 59 TL fatura gönderdiler. Ayrıca kullanım kotasını aştığımı söylediler. Ancak 1 Kasım’dan 10 Kasım’a kadar kapalı olan internetimden, 2 Kasım’da 30 gb indirme yaptığımı söylediler. Kapalı olmasına rağmen nasıl kullandığımı sorduğumda ise sistemde bu şekilde görülüyor dediler. Şu anda BİMER’den tüketici haklarına kadar hepsine şikâyet ettim.”

Cemal Sönmez: “Aylardır bağlantı bekliyorum. Tam olarak bir şey de demiyorlar. Ağustos ayında başvuru yaptım ancak hala bağlanmadı. Vazgeçmek istesek fatura çıkartıyorlar. Bu kadar rahat nasıl davranabiliyorlar? İnsanlara hizmet vereceğiz deyip bu kadar mağdur etmeye ne hakları var?  Çanakkale’de birçok insan internet firmaları tarafından mağdur ve şikâyetçi. Bu konuda artık topluca bir şikâyet yapmak lazım sanırım. Yoksa sadece kalite deyip para alıp insanları mağdur ediyorlar ve resmen dalga geçiyorlar.”

yahya-kocYahya Koç: “Ben öğrenci olduğum için günün neredeyse her saatinde aktif olarak internet kullanıyorum. Özellikle akşam saatlerinde sürekli kopan bağlantı sebebiyle işlerimi halledemiyorum. Adil kullanım kotası diye bir şey var. Kotanın nasıl ne şekilde dolduğunu bile anlayamıyorum. Kota dolunca bağlantı hızım daha da düşüyor. Aldığım hizmet verdiğim ücretin kesinlikle karşılığı değil.”

Cengizhan Sel: “Neden kaliteli hizmet alamadığım noktasında soru sorduğumda alt yapı yetersiz cevabı alıyorum. Sınırsız internet kullanımı kampanyalarında alt yapı yetersizliği neyin çözümü onu da anlamış değilim. Her yeni yılda kampanya ücretleri değişiyor, farklı miktarlarda faturalar ile karşılaşıyoruz. Sınırsız interneti bile adil kullanım kotası adı altında sınırlı olarak sunuyorlar.”

Kübra Yılmaz: “Hem öğrenciyim, derslerim için videolar izliyorum hem de internet üzerinden KPSS için ders videoları izliyorum. Daha doğrusu izlemeye çalışıyorum. Sınırsız internet aldım sözde ama sürekli bağlantım kopuyor ve beklemek zorunda kalıyorum.”

TELEKOM’DA FETÖ SIKINTISI VAR

dsc_0283Hamdi Özgün: Bildiğim kadarı ile FETÖ davaları kapsamında Telekom’un şu sıra yaşadığı bir sıkıntı var. Dolayısıyla iş takibi noktasında da bir sıkıntı olageldi. Çanakkale ne kadar büyüdü ki kapasiteye yetişemiyoruz açıklamasını yapsınlar. Bir sene önce kaliteli hizmet veren kuruma bu yıl ne oldu. Çok ciddi şikâyetler var. Hepimiz duyuyoruz.

 


cemile-ustun-yasemin-kavakCemile Üstün:
“Uzun yıllardır internet kullanıcısıyım. Bağlantı hızı inanılmaz düşük. Yaşadığımız çağda hala internet bağlantısı sebebiyle problemler yaşamak, hem de bu sorunları tekel olan bir kurumdan dolayı yaşamak çok ayıp. Hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti kavramlarını baştan mı anlatalım. Hele çağrı merkezinden hizmet almak neredeyse imkânsız.”

Yasemin Kavak: “Ben zaten kopma yaşamadan bağlantı kuramamaya oldukça alıştım. Çözüm de aramıyorum. Aboneliğim iptalini bile yapamayan bir kurumun bağlantı sorununu çözebileceğine inanmıyorum.”

“TÜKETİCİLER TOPLU ÖDEMEYE KARŞI DİKKATLİ OLMALI”

TÜKODER Şube Başkanı Berkit; “Alt yapısını Türk Telekom’dan sağlayan bir takım özel şirketlerin yanı sıra, Türk Telekom’un ülkemizde iletişim anlamında bir tekel olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle sabit hatlarda Türk Telekom bir tekeldir. Son günlerde Çanakkale’de sabit hatların abonelik iptalleri konusunda Türk Telekom komik bir biçimde abonelik iptali biriminde arıza olduğu açıklamasını yapmaktadır. Ne zaman düzelir sorusuna ise birkaç içinde tekrar uğrayın şeklinde bir açıklama yapılıyor. Bazı tüketicilere de arızanın bir süre daha devam edeceği, hattın görüşmelere kapatılabileceği açıklaması yapılıyor. Tabi bunun da ödenecek sabit ücretin her ay devam etmesi gibi tüketiciye bir bedeli bulunmaktadır. İlerleyen süreçte telefonu görüşmeye kapatılan tüketicinin adresine ulaşılamadığı gerekçesi sunularak; bir ile iki yıl içinde tüketiciye toplu bir ödeme çıkarılıyor. Tüketicilere buradan bu noktada dikkatli olmaları noktasında çağrı yapıyoruz. Böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Ülkemizde sabit hatlar noktasında tekel olmuş böyle büyük bir kurumun abonelik iptal biriminde arıza olduğu TÜKODER olarak bize inandırıcı gelmemektedir. Daha önceki yıllarda da Çanakkale’de aboneliği olan bir tüketiciye aboneliğini Balıkesir’de iptal ettirebilirsiniz şeklinde açıklamalarda bulunulmuştu. Kurumlar doğru bir hizmet vermeli ve tüketiciye saygılı olmalıdır. Serbest piyasa ekonomisinde herkes yerini alır. Abonelik iptalleri olduğu gibi yeni aboneler de olacaktır. Abonelik iptali yönetmeliği çok açıktır. Tüketici bir ihtarname yazısı ile postahaneden taahhütlü olarak kuruma dilekçe göndermelidir. Görüşmelere kapatmak çok genel bir söylemdir. Tüketici aboneliğimin iptalini istiyorum ifadesini kullanmalıdır. Konuyla ilgili yasa çok açıktır. Dilekçenin kuruma ulaşmasının ardından geçen yedi günlük süreç içinde tüketicinin maddi yükümlülüğü ortadan kalkar”

(Eren Aşnaz / Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif