Anasayfa / Güncel / Fatih Camii hala onarımda

Fatih Camii hala onarımda

1Fatih Camii hala onarımda

Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan ve restorasyon süreci hala devam eden Fatih Camii, yıllar içerisinde oldukça bakımsız ve onarımsız kalmış. Var olan taş görünümü yıllar içerisinde korunamadığı için cami duvarlarına sıva yapılıyor.

Aralık ayı başında bitmesi gereken restorasyon sürecinin 4 ay kadar daha süreceğini ifade eden Beşcan Proje Yapı Dekorasyon ve Res. LTD.ŞTİ Müdürü İskender Coşkun; “Daha önce var olan çimento yapıda tuz ve nem olduğu için taşların çürüyüp döküldüğü gözlendi. O sebeple tarihi yapıda, özellikle dış cephede çimentolu yapıdan uzak duruyoruz.  Sövelerin parçalandığını şu an siz de görebilirsiniz. Bu taşlar erimiş. Camideki taş görünümü koruyabilmemiz için taşların sağlam olması gerekiyordu. Taşlar derze gelmeyen bir konumda ve kendini salmış durumda. Taşlara derz yaparsak bir süre sonra üstten dökülmeye başlar. Kurul kararı ile sıva yapımına karar verildi. Gördüğünüz pencere kenarındaki söve dediğimiz çerçevelerde bu kapsamda değişecek. Horasan sıva dediğimiz, çimentosuz, hidrolik kireç katkılı, bağlayıcı madde olarak tuğla tozunu kullandığımız bir sıva ile cepheyi kurtarmaya çalışıyoruz. Cami baya bakımsız kalmış. 1980’li yıllarda camide beton bir platform oluşturulmuş, bu da içeri de betona temas eden ahşap direkleri çürütmüş, taş duvarlarda da çürümelere neden olmuş.  Bu durumda Anıtlar Kurulu’na gitmek gerekiyordu. Dosya hazırlanma süreci fazlasıyla uzadı. Yaklaşık iki hafta önce kurul gelip kontrollerini gerçekleştirdi. İçerisine bu sebeple geç başladık. İşin teslim süresi 275 gündü fakat bunu aşan bir iş yükü de oluştu.” dedi.

Fatih Camii yıllar içerisinde oldukça bakımsız ve onarımsız kalmış
Fatih Camii yıllar içerisinde oldukça bakımsız ve onarımsız kalmış

Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ergun Çağman Esirgemez; “2010 yılında restorasyon projesini onayladık. 2014 yılında da depremde zarar gören yerleri belirleyerek 2010 yılında verdiğimiz rapora uygun şekilde kararı onadık. Kalan süreci Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır. Restorasyon sürecindeki aksama uygulamada yaşanan bir aksaklıktan kaynaklıdır” dedi.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmış olan camii zamana direnememiş- 1862 yılında Sultan Abdülaziz zamanında tamamen yenilenmiştir. Ayrıca 1904 yılında Sultan II. Abdülhamid döneminde tekrar onarım geçirmiştir. Her iki onarıma ait Osmanlıca kitabeler yapının dış cephesinde yer almaktadır. Caminin batısında hazire olarak adlandırılan küçük bir mezarlık yer almaktadır. Burada Sadrazam Hafız İsmail Paşa ile Sadrazam Ali Paşa’nın mezarları kallavi kavukları ile yer almaktadır. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif