Anasayfa / Ekonomi / Dolar durmuyor esnaf korkuyor

Dolar durmuyor esnaf korkuyor

manset

Dolar durmuyor esnaf korkuyor

Dolar 3.40’ı geçerek tarihi zirvesini yaşadı. Dövizin ani yükseliş nedeniyle önümüzdeki günlerde ciddi bir ekonomik kriz gözüküyor mu sorusuna farklı kaynaklardan farklı cevaplar geldi.

Çanakkaleli bazı esnaf ve siyasilere, ekonomik gidişat ve durumları ile ilgili görüşlerini sorduk. Birçok esnaf, gidişatın iyi olmadığı, özellikle elektronik ithal ürünlerde şimdiden alış fiyatlarının satış fiyatlarını geçtiği görüşünü paylaştı. Esnaf, aynı zamanda yakın zaman içerisinde özellikle ithal mallarda yüzde onları geçecek zamların geleceği bilgisi verirken, bir görüşme sırasında kendisinden değerlendirme istediğimiz CHP Milletvekili Muharrem Erkek ise konu ile alakalı olarak; “Başka milletlere, başka ülkelere 400 milyar dolar borcumuz var. Her şeyi Dolar ile alıyoruz. Ama maalesef bütün dert Başkanlık olduğu için, bunların hiçbir önemi yok” diye konuştu.  Doların yükselmesi sonrası Çanakkale’deki kur hareketliliği değerlendirmesini istediğimiz Beyazgül Döviz Tic. İşletmecisi Ahmet Sönmez ise yaptığı değerlendirmede, Çanakkale’de herhangi bir hareketliliğin olmadığını, kentlilerin genel olarak gayrimenkul yatırımı yaptığı bilgisini paylaştı.

Yaşanan ekonomik hareketlilik ile ilgili görüşlerini aldığımız bazı esnaf ve siyasilerin değerlendirmeleri şu şekilde:

bulent-balik
Bülent Balık

Bülent Balık (esnaf): “Aldığımız fiyata telefonları alamıyoruz şu an. Teknik olarak da aynı, aksesuar olarak da aynı, telefon olarak da aynı. Sattığımız fiyata şu anda biz alamıyoruz. Zaten şu anda satışlar durdu desek yeridir. Şu anki durum daha da yükseleceğini gösteriyor. Umarız yükselmez ama yükselirse de bu durum iyiye gitmez. Esnaf için çok kötü bir durum. Düşünsene 3 bin liraya aldığın bir malı, 3 bin 400’den alıyorsun. Bu az bir fark değil. Cihazlara Cuma günü zam geldi. Nasıl olacağı konusunda tam bir bilgimiz yok ama umarız daha kötü olmaz.”

“İNSANLAR KAÇIP GİTMENİN PEŞİNDE”

Can Topalsoy
Can Topalsoy

Can Topalsoy (esnaf): “Ben daha bu artışları başlangıç olarak görüyorum. Hiçbir şey değil. Kriz Avrupa’yı ve dünyayı vurdu. Bir şekilde bu zamana kadar manipüle edildi. Bundan sonra ise Dolar 5 TL, Euro 6 TL olur herhalde… Şu ana kadar manipüle olarak gidiyorlar ama her şey şu Başkanlıktan sonra olur. Başka ne düşünelim. Şu anki durum bizim işlerimizi etkilemeye başladı. İnsanlar ülkeden kaçıp gitmek istiyor. Yaşamak bile istemiyorlar. Ülkeden kaçıp gitmenin derdinde. Üç gün sonra Suriye, Irak olacağız diye düşünüyorlar. Bende yaşanmaz diyebiliyorum. Mesela çıkan yasayı biliyorsunuz. Çocuk istismarının suç olmaktan çıkartıldığı bir ülkede yaşanır mı sizce? Ekonominin gidişatını siz düşünün artık.”

“İTHAL ÜRÜNLERE ZAM”

Aydın Demir
Aydın Demir

Aydın Demir (esnaf): “Şu anda ürünlere detaylı olarak bir şey gelmedi ama alınan bilgilere göre özellikle ithal ürünlere zam geleceği söylenmekte. Kurdan dolayı fiyatların yükseleceği söyleniyor. Önümüzdeki günlerde artış yaşayacak. İnsanlar harcamalarında sıkıntı yaşıyorlar. Yani geleceğini iyi göremedikleri illerde ve cirolarda kayıplar var. Önümüzde ciddi bir kriz olur mu? Sorusuna, biz tam vakıf değiliz ama bizim gördüğümüz ve hissettiğimiz kış zor geçecek gibi görünüyor. İnsanlarda ekonomi ile ilgili ürkme var. Bu gidişatlardan dolayı herkes ekonomisini, bütçesini ve düzenlemesini frenlemeye çalışıyor.”

Meriç Koç (esnaf): “Şu anda kısa vadede hissedilmese bile orta vadede ciddi olarak etkileyeceğini düşünüyorum. Bu gidişle iş krize dönerse ki biz eğlence sektöründeyiz. İlk olarak krizden etkilenecek sektör biziz. Umarız ki krize dönmesin, tabi gidişatı kestiremiyoruz. Ekonomik süreci ise hiç umutlu görmüyorum. Çünkü Türkiye’de ekonominin lokomotifi olan şey üretim değil. Hükümetin politikası bunun üzerine değil. Teknoloji üzerine, tarım üzerine ya da katma değer üzerine kurulu bir sistem yok. Sistem Gayrimenkul, inşaat gibi sektörler üzerine kurulu. Bana göre içi boş ve bir şekilde patlayabilecek sektörler olarak düşünüyorum. Umarız yanlış düşünüyoruzdur.”

yusuf-kokoglu
Yusuf Kökoğlu

“ŞU AN ÜRÜN ALIŞI YAPMIYORUZ”

Yusuf Kökoğlu (esnaf): “Tabi doların yükselmesi her türlü etkiliyor. Şu anda ne alış yapıyoruz, ne ödeme yapıyoruz ne de ürün alıyoruz. Şu an için durduk beklemedeyiz. Fiyatlara yansıyor. Bizim aldığımız her şey fiyatlara bağlı olduğu için elbette yansıyor. Bizde bunu mecburen müşteriye yansıtıyoruz. 3 TL 50 Kuruşa tekabül edecek diye bilgisini almıştık zamanında. Şu an için bir bilgimiz yok artık gerisini devlet büyükleri bilir. Biz bilemeyiz.”

erol-karakaya
Erol Karakaya

Erol Karakaya (esnaf): “Biz normal fiyatlardan satışımızı devam ettiriyoruz. Dolar yükselse de biz zam yapmadık. Alışlar yükseliyor ama biz direk müşteriye onu yansıtmıyoruz. Yine aynı şekilde aynı fiyatlardan veriyoruz. Doların yükselmesi şu anda iyi bir şey değil ama bu şekilde gideceğine inanmıyorum. Merkez Bankası buna bir ayar verecektir diye düşünüyorum.”

“DÖVİZ BÜROLARINDA HAREKETLİLİK YOK”

Ahmet Dönmez (Beyazgül Döviz): “Şu anda dövizin yükselmesinin açıkçası Çanakkale ekonomisine hiçbir etkisi yok. Dövizin yükselmesi dışarı kaynaklı. Bugün çıkışta ama yarın düşüşe geçebilir. Aralık ayından TEB faiz arttırmaz ise dolar aşağı pik yapabilir. Bunun dışında Çanakkale’de bozdurma ya da lam konusunda bir hareketlilik yok. Çanakkale’nin ekonomisi zaten belli. Şehrimiz bir mahalle gibi. Normal seyrinde elinde var olan ve ihtiyacı olan bozduruyor.   Şehrimizde ithalat yok, ihracat zaten yok. Döviz bozduran çok az. Çanakkale ekonomisinde döviz ile ilgili hiçbir şey yok yani. Olacağını da pek zannetmiyorum.  Çanakkale’de her zaman olduğu gibi gayrimenkul hareketli, insanlar daha çok arsa ve daire alıyorlar. Dövizde bir şey yok. Eskiden beri böyleydi ve her geçen gün daire ve arsa fiyatları yukarı gidiyor. Dövize talep her zaman çok az. Bu ara sadece umreye gidecek olanlar alıyor o kadar.”

“DERT BAŞKANLIK, ARTIŞIN ÖNEMİ YOK”

Muharrem Erkek (Milletvekili): “Türkiye’nin 400 milyar dolar borcu var. Milletin hepimizin. Başka milletlere, başka ülkelere 400 milyar dolar borcumuz var. Bizim dış ticaret açığımız, cari açığımız hepsi dolarla… Sanayimizin yüzde yetmişi ithalata dayalı. Her şeyi Dolar ile alıyoruz. Ama maalesef bütün dert Başkanlık olduğu için, bunların hiçbir önemi yok.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif