Anasayfa / Güncel / Diş Hekimleri Günü

Diş Hekimleri Günü

dsc_0197

Diş Hekimleri Günü

Çanakkale Diş Hekimleri Odası” 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Ağız Diş Sağlığı Haftası” kapsamında Cumhuriyet Meydanında çelenk töreni gerçekleştirdi.

Çelenk töreni ve saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma yapan Oda Başkanı Dr. Dt. Neşe Savran; 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Ağız Diş Sağlığı Haftasını tecavüz ettiği kadınla evlendiği için, tecavüzcünün cezasının ertelenmesinin kanun tasarısı olarak mecliste teklif edildiği ve Adalet Bakanı’nın da kalkıp bu teklifi savunabildiği bir hayat anlayışında kutluyoruz. Sağlığın tanımında yer alan fiziksel, ruhsal, mental ve sosyal tam iyilik haline uzak olduğumuz ülkemizde toplumun ağız ve diş sağlığı için mücadele eden tüm meslektaşlarımızın çabası için Diş Hekimliği günümüz vesilesi ile Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını kutluyoruz. Anayasa ve yasalarla tanımlanarak kamu adına halka hizmet sorumluluğunu taşıyan bir yapı olarak, Türk Diş hekimleri Birliği ve Diş hekimleri Odaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütüdür. Bu yapısı ile diş hekimlerinin meslek örgütleri aracılığı ile ağız ve diş sağlığı hizmeti sunarken en önemli sağlık hizmetlerini düzenleyici yapı olan Sağlık Bakanlığı tarafından önemsenmesi sağlık politikalarının oluşturulmasında Türk Diş Hekimleri Birliği ‘nin bilimsel çalışmalarını dikkate alması kamuda, üniversitede ve serbest olarak çalışan tüm diş Hekimlerinin beklentisidir. Bu beklentiye rağmen serbest çalışan diş Hekimlerinin hizmet sunumuna ait “Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik” Türk Diş Hekimleri Birliği’nin görüşü alınmadan uygulamaya konulmuştur. Diş Hekimlerinin çalışma alanları hakkında hiç görüş belirtmesine imkân verilmediği bir ortamda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin birçok maddesi yargı kararlarıyla iptal edilmiş, hayatın gerçekleriyle örtüşmeyen bazı maddelerin de Bakanlık genelgesiyle uygulanmayacağı açıklanmıştır. Yönetmelik böyle bir kaos ile karşılaşınca ancak Birliğimizin görüşlerinin alınması gerektiği hatırlanmış ancak hala çalışma tamamlanamamıştır.   Diş Hekimlerinin birçok sıkıntılarına neden oklan bu durumun düzeltilmesi için “Diş Hekimliği Günü” vesilesi ile bir kere daha ilgilileri işbirliğine çağırıyoruz” dedi.

(Dilek Akşen)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

GESTAŞ’tan Dikkat Çeken Açıklama

GESTAŞ’tan Dikkat Çeken Açıklama Kent merkezinde ve bazı ilçelerde yoğun trafik haberleri üzerine açıklama yapan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif