Anasayfa / Güncel / “Pembe Prenses” İskele Meydanında

“Pembe Prenses” İskele Meydanında

manset-foto

“Pembe Prenses” İskele Meydanında

 Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen Kanser Tarama Aracının AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı,  Halk Sağlığı İl Müdürü Burhan Kütük, Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Yavuz Ateş,   İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce,  GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu’nun katılımıyla açılış töreni gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Kanser Kontrol Programı Kapsamında yürütülen Sağlık Bakanlığınca ve İÇDAŞ’ın katkılarıyla Çanakkale’ye kazandırılan Kanser Tarama Aracı “Pembe Prenses” hizmete açıldı.

Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Burhan Kütük; ”Ülkemizde her yıl 159 bin kanser vakası gözlemlenmektedir. Sessiz ve sinsice ilerleyen kanser vakalarının erken teşhis edilmesi, hem tedavi süreci hem de tedavi maliyeti açısından oldukça önemlidir. Kanser Daire Başkanlığı öncülüğünde 11’i Pembe Prenses Kanser Tarama aracı olmak üzere 26 kanser tarama aracı çeşitli illerde faaliyetlerine devam etmektedir.  İÇDAŞ ve Sağlık Bakanlığının katkıları ile 27. Kanser Tarama Aracı şehrimizde hizmete açılmıştır. Mamografi aracı ve jinekoloji muayene masası olan aracımızı tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Yavuz Ateş yaptığı konuşmada; “Sağlıklı bir gelecek sağlıklı bir kadın ile mümkündür. Her yıl 30 bin kadınımızı kanserden kaybediyoruz. Çok basit önlemlere bunun önemine geçebiliriz. Düzenli ve sağlıklı beslenme, spor, tütün ve benzeri alışkanlıklardan uzak durma ve taramaların zamanında yapılması ile kanserden korunabiliriz. Kanserle mücadele ekonomik güç, siyasal istikrar ve halkın katılımı şarttır” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider; “Bir ülkede tarım mı sanayi mi daha önemlidir diye bir tartışma açabilirsiniz. Ancak sağlık sektörü oldukça önemlidir, tartışmaya kapalıdır. Bütün faaliyetler insanın daha mutlu ve sağlıklı yaşam sürmesi için yapılır. İnşallah kısa bir sürede bu ve bunun gibi çalışmalarla kanseri hayatımızdan çıkarırız” dedi.

“KEPEZ’E KADAR ÖRNEK BİR YÜRÜME YOLU YAPALIM”

Hareketli yaşam konusunda Çanakkale Kordon Boyunda düzenlemeler yapılması gerektiğini “Demokrasi Meydanı’ndan Belediye Başkanımıza sesleniyorum” diyerek ifade eden AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Kadınlarımızın korkulu rüyası olan Meme Kanserinin erken teşhisi için buradayız. Erken teşhisin oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Umarım bu araç ilçelerimizde ve köylerimizde de gezer. Kanserle mücadelede ortaya konan dört önemli adım olduğunu söyledik.  Öncelikle temiz çevre gerekir. Çanakkale’den daha temiz bir çevre bulabilir misiniz? Kaz dağları bizde, boğaz bizde, rüzgarın kralı bizde. Alkol ve tütün kullanımı noktasında yorum yapmak istemiyorum ancak azaltmanın faydasını dile getirmek istiyorum. Obezite ile mücadele konusunda Çanakkale en iyi illerden biridir. Şu Demokrasi Meydanı’ndan Belediye Başkanımıza sesleniyorum, Başkanımız öncülük yapsın, askeriyeye giden yolu açalım. Kurumları da geri çekelim. Kepez’e kadar Türkiye’ye örnek bir yürüme yolu yapalım. Çanakkale’nin hakkı budur diyelim. 2 km sahil her derenin kenarında var. Biz Çanakkale’yiz. Dardanos’un Boğaz’ın, Troya’nın kentiyiz. Niye bugün söylüyorum. Çünkü hareketli yaşam, kanserle mücadelede, obezite ile mücadele de oldukça önemlidir” dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı; “Çanakkale’de sağlık sektöründe halen 31 yatırım bulunmakta, 7 yatırımın inşaatı da devam etmektedir. 400 yataklı Çanakkale Devlet Hastanesi, 150 yataklı Biga Devlet Hastanesi, 30 yataklı Lapseki Devlet Hastanesi inşaatı devam etmektedir. 24 yatırım da proje ve planlama aşamasındadır. 600 bin Türk Lirası değerindeki Mobil Kanser Tarama Aracı ile bu yatırımlara bir yenisini daha ekledik.  Bu araçlar ilimizde erken teşhis konusunda toplumsal farkındalığı artırma faaliyetlerine hız kazandıracaktır. Bu büyük bir hizmettir. Devlet olarak amacımız sağlıklı nesiller yetiştirmektir” dedi.

Katkılarından dolayı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından, İÇDAŞ adına Şerif Mutlu’ya plaket verilmesinin ardından Kanser Tarama Aracı yapılan duanın ardından hizmete girdi. Etkinlikte İÇDAŞ vatandaşlara meyve ikramında bulunuldu.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif