Anasayfa / Güncel / İstismar yasası kazanda yandı

İstismar yasası kazanda yandı

2

İstismar yasası kazanda yandı

AK Parti Milletvekillerinin ‘cinsel istismar düzenlemesi’ ne karşı tepkiler büyüyor. Yasayı tecavüzün meşrulaştırılması olarak gören kadınlar, cuma pazarında basın açıklaması yaptılar. Kadınlar, altını yaktıkları cadı kazanında, tecavüzü, şiddeti ve ayrımcılığı yaktılar.

Çanakkale Kadın Platformu tarafından Cuma pazarında sinsel istismar önergesinin tecavüzün meşrulaştırıldığı vurgusu yapıldı. Kadın Platformu adına konuşma yapan Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy: “Dün meclise gelen bir önergeyle çocuk istismarcılarına ve tecavüzcülere evlilik koşulu ile suçlarının ertelenmesinin yolu açılmaya çalışılıyor. Bu teklif, çocuk yaşta evlilikleri ve tecavüzü meşrulaştırarak kadınların varoluşuna hakaret etmekte, kadınları aşağılamaktır. Ne çocuklarımızın, ne bizim bedenlerimiz, yaşamlarımız sizin karanlık zihinlerinizin elinde oyuncak değildir. Cinsel istismar ve tecavüz, evlilik yoluyla suç olmaktan çıkarılamaz, biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz.”

Kadın Platformu adına konuşan Erensoy, açıklamada şunları söyledi:

“Çanakkale’den tüm Türkiye ve dünyadaki kadınları, kadın eşitlik ve özgürlük hareketini sevgiyle ve coşkuyla selamlıyoruz. Bugün, buradan, Çanakkale’den, Çanakkale’de yaşayan kadınlar olarak, kadınların erkek egemenliğine karşı, emeklerinin, benliklerinin ve bedenlerinin yok sayılmasına ve baskı altında tutulmasına karşı yüzyıllardır devam eden mücadelelerinin bir parçası olarak sesleniyoruz.

“BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Gündemimize dün gece bomba gibi düşen lanet bir haber var. Dün meclise gelen bir önergeyle çocuk istismarcılarına ve tecavüzcülere evlilik koşulu ile suçlarının ertelenmesinin yolu açılmaya çalışılıyor. Bu teklif, çocuk yaşta evlilikleri ve tecavüzü meşrulaştırarak kadınların varoluşuna hakaret etmekte, kadınları aşağılamaktır. Ne çocuklarımızın, ne bizim bedenlerimiz, yaşamlarımız sizin karanlık zihinlerinizin elinde oyuncak değildir. Cinsel istismar ve tecavüz, evlilik yoluyla suç olmaktan çıkarılamaz, biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz.

“SAVAŞLARDA KADINLAR OLARAK YOKUZ”

Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi tüm dünya örneklerinde de görüyoruz ki Demokrasi’nin ve Laiklik’in varoluş koşulları ile o ülkenin barış koşulları ile doğrudan ilişkilidir. Demokrasinin ve laikliğin lime lime edildiği ülkelerde, savaş koşullarının doğallaştırıldığı, erkek aklı ve egosunun yarattığı, hırsın, açgözlülüğün, haset duygusunun savaşlarında kadınlara, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasına, kadınların erkek egemenliğinden özgürleşmesi fikrine yer yoktur. Savaş koşullarının olağanlaştırıldığı bu ülkelerde kadına ve çocuğa şiddet, cinsel şiddet ve istismar günlük hayatın doğal bir parçasıdır. Biz bunu biliyoruz ve bu ülkedeki demokrasi ve laikliğin yeniden yeşertilmesine, ‘yurtta ve dünyada’ barış koşullarının yaratılmasına tüm varlığımızla emek vermeye gönüllüyüz. Kadınlar için savaş, hak arayışlarının, kendilerinin ve sevdiklerinin hayatlarını koruma savaşıdır. Yaşam alanlarını ve onurlarını koruma savaşıdır. Bunun dışındaki bencil iktidar savaşlarında, hırsın, açgözlülüğün, hasretin savaşlarında, öteki’ olanı ‘yok sayma, dize getirme, yok etme’ savaşlarında kadınlar olarak biz yokuz.

“KADIN DAYANIŞMASINI BÜYÜTMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Biz buradayız ve tüm kadınları sesimize ses olmaya, yüreğimize yürek olmaya, el ele olmaya, göz göze olmaya, yan yana durmaya, kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz. Gelin ataerkil, savaşçı, bencil ve yıkıcı bu düzene birlikte dur diyeli, bu düzeni alaşağı edelim, birlikte çomak sokalım.”

(Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif