Anasayfa / Güncel / Bitmeye yüz tutan kültürümüz; Hamam

Bitmeye yüz tutan kültürümüz; Hamam

img_1593

Bitmeye yüz tutan kültürümüz; Hamam

Tarihi birçok kültürü gibi hamam kültürü de yok olmaya yüz tutmuş vaziyette… Çanakkale’deki tarihi hamamlardan biri de Büyük Hamam. Bu tarihi hamamın, tam olarak bilinmese de Osmanlı zamanından bu yana yaklaşık 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğu ifade ediliyor. 1963 yılından beri Çanakkale’de hamam işletmeciliği yapan İzzet Çelik ile tarihi Büyük Hamam ve hamam kültürü üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Büyük Hamam’ın müzeden 2. Dereceden tescilli olduğunu belirten Çeklik, hamam kültürünün ise artık bitmekte olduğunu söylüyor.   

Baba mesleği olan hamam işletmeciliğini sürdürmeye devam eden Büyük Hamam’ın işletmecisi İzzet Çelik, Çanakkale’de hamam kültürünün bitmekte olduğunu belirtirken şunları söyledi:

“Buralar tarihi hamamlar. Osmanlı zamanında cami yapmış eğer yanında da bir hamam var ise bu tarihi bir hamamdır zaten. Bunlar kara ocak olur. Yani kalorifer sistemi yok. Odun ile ısınıyor. Şu anda da katı yakıtla ısıtıyoruz. Tabi bundan 15-20 yıl önce hamamlar daha revaçtaydı. Doğalgaz olayı yoktu. Evlerde düzgün banyolar yoktu, birçok evde su tesisatı bile yoktu. Ancak şimdi her şey yapıldı. Tabi atık her şey var ve hamamların iş potansiyeli düştü.”

“KESE OLAYINI BİLEN SEVER”

“Buranın eski insanları 300-400 senelik olduğunu söylüyorlar. Belki de daha fazladır. Bir de müzeden ikinci dereceden tescilli olduğu bize söylendi. Hamamın özelliği şöyle. Hamam aslında sıhhatli bir şeydir. Kese olayını bilen, seven gelir.  Eski insanları da kaybediyoruz. Yeni nesilde ise hamam kültürü yok. Bilmiyorlar. Gençler, havuz ve sauna gibi SPA merkezi tarzı yerleri tercih ediyorlar. Aslında hamamlar artık son zamanlarını yaşıyor diyebiliriz. Bizde burayı yenileyemediğimiz için müşteri potansiyelimiz de düştü.”

“BOLU’DAN AŞÇI, SİVAS VE TOKAT’TAN HAMAMCI ÇIKAR”

“Şu anda yenilenen hamamlar var örneğin havuzları oluyor. Bunlar iş yapıyorlar. Burası da tarihi bir hamam. Hamamları çalıştırma işlerini özellikle Sivas ve Tokat yöresi insanları yapıyorlar.   Çanakkaleli bir adamın hamam çalıştırdığını hiç duymadım. Ya da bir Ankaralı diyebiliriz. Çok nadir olur. Nasıl Bolu’dan aşçı çıkarsa, Sivas ve Tokat’tan da hamamcı çıkar. Biz, 1963 yılından beri buradayız. Daha önce Ezine’yi çalıştırdık. Babamızdan bize kalan bir meslek. Buradaki hamamlarda dayımlar vardı. Onlar İstanbul’a gitti ondan sonra biz kaldık.  50 yıldır burayı işletiyoruz. Ailecek hamamcıyız. Abim ile birlikte işletiyoruz.”

“BUNDAN SONRA NE OLACAĞI MEÇHUL”

“Dayımın oğlu Pendik’te yine hamamcılık yapıyor. Bizden sonra ise ne olacağı meçhul. Bu işi yapacak eleman da sorun. Artık eleman da bulunmuyor. Mesela Ezine’de hamam kapandı kıraathane olmuş. Gökçeada’da hamam vardı o da kapanmış. Birçok yerde hamamlar kapanıyor. İlçelerin hemen hepsinde kapandı.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif