Anasayfa / Güncel / Erkek: “Ülke yangın yeri”

Erkek: “Ülke yangın yeri”

1 CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP’li Belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte Muhtarlar Birliği Derneği’ne ziyaret gerçekleştirdi. Çanakkale Muhtarlar Birliği Başkanı Halil Balıkçı ve Çanakkaleli Muhtarlar tarafından karşılanan Erkek, basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayarak, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

AKP Milletvekilleri tarafından istismara uğrayan çocukların istismarcılar ile evlendirilmesini kapsayan yasa önergesi hakkında böyle bir önerge getirilemez diyen Erkek, basından, kadına şiddet ve istismar bu kadar fazla iken AK Parti İl Başkanına bir kadın olarak görüşlerinin sorulmasını istedi. Başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili; “Cumhurbaşkanlığı değil tam bir otoriter tek adam rejimi ile karşı karşıyayız. Bizim sorunumuz sistem tartışmaları, rejim tartışmaları değil, bizim sorunumuz demokrasi sorunu” diye konuştu. Erkek, CHP’nin halkı s2okaklara çağırması ve mitingler düzenlemesi ile ilgili görüşlerinin sorulmasına ise; “Bütün demokrasilerde vardır bu. Başka çare kalmadı ise halk direnme hakkını kullanır. Biz, mitinglerde, her yerde halkımız ile birlikte gerçekleri anlatacağız. Ama bu yalnızca bizim görevimiz değil. Bu ülkede, Cumhuriyet’e, demokrasiye, çağdaşlığa, laikliğe, laik demokratik Cumhuriyete inanan herkesin bir görevi ve sorumluluğu. Bunu hep birlikte anlatmalıyız” şeklinde cevap verdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erkek, gündeme dair şunları söyledi;

“CHP olarak, memleketimizin her sorunu ile olduğu gibi muhtarlarımızın sorunları ile de yakından ilgileniyoruz. Bu konuda yaptığımız tespitleri ve çözüm önerilerini somut olarak kitaplaştırdık. Onu da kendileri ile paylaşacağız. Ülkemizin gündemi o kadar yoğun ki, barış ve huzurumuz hiçbir dönem olmadığı kadar tehdit altında. OHAL sürecindeyiz. Basın özgürlüğümüz, ifade özgürlüğümüz yok. Üniversitelerimiz susmuş durumda. Bu süreçte birde sistem değişikliği gibi çok ciddi bir değişiklik gündemimizde. Bunları konuşacağız.”

“AFFETME ÖNERGESİ SON DERECE YANLIŞTIR”

“Dün gece mecliste, iktidar grubu tarafından getirilen bir önerge, bizi çok derinden yaraladı, kamuoyunun vicdanını da derinden yaraları. Salı günü bunu ayrıntılı olarak da tartışacağız. Biz çocuklarımızın korunduğu ve mutlu olduğu bir ülke istiyoruz. Böyle bir dönemde çocuk istismar ve taciz iddiaları, dosyaları o kadar çok arttı ki. Bir de üstüne üstlük, çocuk istismarcılarını affetme niteliğinde ki bir düzenlemenin gelmesi, son derece yanlıştır.”

“TÜRKİYE OTORİTER TEK ADAM REJİMİ İLE KARŞI KARŞIYA”

“Başkanlık değil, Yarı Başkanlık değil, Cumhurbaşkanlığı değil tam bir otoriter tek adam rejimi ile karşı karşıyayız. Bizim sorunumuz sistem tartışmaları, rejim tartışmaları değil, bizim sorunumuz demokrasi sorunu. Bizim sorunumuz, 14 yıldır tek başına ülkeyi yöneten AKP iktidarı bugüne kadar siyasi partiler kanununa değinmedi. Temsilde adaleti yok eden barajı normal bir orana düşürmedi. Bizim yapmamız gereken bunlar. Bizim yapmamız gereken, parlamenter sistemin ruhuna, amacına uygun bir şekilde Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini azaltmak. Çünkü parlamenter sistemlerde güçlü olan hükümet ve Başbakandır. İcra organı Bakanlar Kurulu’dur Cumhurbaşkanı temsil noktasında görev yapar.”

“SORUN HÜKÜMET SİSTEMİ SORUNU DEĞİL”

“Bizim yapmamız gereken parlamenter sistemi güçlendirmemiz, bağımsız yargıyı test etmemiz, yargıç güvencesini getirmemiz, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini parlamenter sisteme uygun şekilde azaltmamız, yasalar ile yürütme arasında ki kuvvetler ayrılığını uyumlu, dengeli işbirliğini sağlamamız. Yapmamız gereken bunlar. Her şeyden önce Türkiye’nin sorunu, hukuk sorunu, demokrasi sorunu ve özgürlükler sorunu. Hükümet sistemi sorunu değil. Bugün dünyada en gelişmiş ülkelerin yüzde 99’u parlamenter sistem ile yönetiliyor.”

“ÜLKE YANGIN YERİ”

“15 Temmuz hain darbe girişimi, Taksim Manifestosu’nda hazırladığımız gibi, parlamenter sisteme karşı yapılmıştır, bizim hak ve özgürlüklerimize karşı yapılmıştır. 15 Temmuz’dan sonra 4 parti, ortak bir bildiri paylaştı ve millete sundu. Orada da parlamenter demokrasiye vurgu yapılmıştır. Şimdi nerede çıktı bu Başkanlık? Ülke yangın yerinde. Bölgemiz yanıyor, terör, şiddet artmış, adalet çökmüş, eğitim çökmüş, ekonomi çökmüş. Bugün üniversite mezunu her dört kişiden biri işsiz. Biz niye Başkanlık derdindeyiz ben bunu anlamıyorum. Nasıl 15 Temmuz gecesi halk demokrasiyi korumak için çıktıysa. Eğer hak ve özgürlükler ve demokrasi ciddi tehdit altındaysa, anayasal düzen ciddi tehdit altında ise halkın direnme hakkı vardır. Bütün demokrasilerde vardır bu. Başka çare kalmadı ise halk direnme hakkını kullanır. Biz, mitinglerde, her yerde halkımız ile birlikte gerçekleri anlatacağız. Ama bu yalnızca bizim görevimiz değil. Bu ülkede, Cumhuriyet’e, demokrasiye, çağdaşlığa, laikliğe, laik demokratik Cumhuriyete inanan herkesin bir görevi ve sorumluluğu. Bunu hep birlikte anlatmalıyız. Türkiye bir felakete sürükleniyor. Bunun bilincinde olarak hepimiz bunun bilincinde olup çalışmalıyız.”

“OHAL’İ UZATACAKLAR”

“OHAL’i uzatacaklar. Maalesef bu, OHAL fırsatçılığı hepimize ok zarar veriyor. Bir örnek verim Rektörlük seçimlerinin iptali ile ilgili torba yasada bir kanun teklifi getirdiler meclise. Bütün muhalefet partilerinin sert tavrı karşısında geri çekmek zorunda kaldılar. Ama KHK’lar ile aynı şeyi yaptılar. Bu meclis iradesine ve milli iradeye büyük bir saygısızlıktır aslında.”

“AKP İL BAŞKANI BİR KADIN OLARAK NE DÜŞÜNÜYOR”

“Siz basın mensuplarından ciddi bir ricam olacak. Dün gece ciddi bir utan. Yaşandı. Çocuk istismarcılarına af getiren bir yasa. Düşünebiliyor musunuz, 12-13 yaşındaki bir çocuğun iradesinden söz edilebilir mi? Bir adam istismarda bulunacak, ondan sonra nikâh kıyıp kurtulacak. Böyle bir şey olamaz arkadaşlar. Bunun düzenlemesi, böyle de olmaz. Kadına şiddet bu durumda iken, zorla evlendirilen çocuk gelinler sorunu varken, çocuk istismarı çok ciddi oranda artmış iken böyle bir düzenleme getirilir mi? Ben Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl Başkanı’na bir kadın olarak sizin sormanızı istiyorum. Dün gece mecliste savunulan bu önerge ile ilgili olarak, kendisi bir kadın olarak ne düşünüyor.”  (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif