Anasayfa / Güncel / Soğuklar domatesi, yağışlar buğdayı etkiler

Soğuklar domatesi, yağışlar buğdayı etkiler

2015-06-28-ureticiden-cok-tuketiciyi-magdur-ediyorlarSoğuklar domatesi, yağışlar buğdayı etkiler

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, gazetemize Çanakkaleli üreticilerin son dönemdeki durumları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yağmurun yeteri kadar yağmaması sonucu, arpa ve buğday dikimlerinin geçe kaldığını belirten Kaya, bir anda gelen soğuklar ile domates üreticilerin sıkıntıya girebileceğini belirtti. Kaya son dönemde tartışma konusu olan ithal tohumlar içinse; “İthal tohum ülkemizde olmayan, bölgemizde yetişmeyen, yetiştirilemeyen daha ürün verimliliği daha fazla olan tohumları biz zaten ithal ediyoruz. Bu ilk defa tohum ithal ediyoruz diye bir şey yok. Tohum ithalatı zaten var” dedi.  

Üreticilerin şu anda tohum dikimleri ve zeytin hasadında olduklarını belirten Kaya, gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

“Yağış olarak mevsim normallerinin gerisindeyiz. Aralık ayı yaklaşmasına rağmen havalarda bölgemizde çok aşırı soğumadı. Bizim bölgemiz mandalina, portakal yetiştiren bir bölge değil. Ancak, Küçükkuyu tarafından az da olsa yetiştirilen bir meyve. Bunun ile beraber soğuklar tabii ki mandalina ve portakal gibi ürünlere zarar verir. Ama bu tamamen yok edecek anlamına da gelmez. Şu anda hava sıcaklıklarının çok zarar vereceğini, çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Portakal gibi ürünler bir müddet sonra depolara çekiliyor. Depolarda muhafaza ediliyor. Çok ani ve ciddi şekilde sıcaklıkların düşmesi, kısmen zarar verir ancak tamamen yok eder ya da tamamen hiçbir şey kalmaz gibi bir şey yok.”

YAĞIŞLAR VE SOĞUK ETKİLER

“Şu an çiftçi yağmurun geç yağması ile beraber arpa ve buğday dikimlerimiz de geçe kaldı. Dolayısı ile şu anda onlar ile uğraşıyorlar. Yani dikim işleri ile uğraşıyorlar. Bölgemizde şu anda domates hasadı devam etmekte. Ciddi şekilde soğuklar olursa bölgemizde domates üreticisini etkiler. Zeytin hasadı devam etmekte. Şu anda çiftçi zeytin hasadı ve tohum dikimleri ile uğraşmakta.”

İLK DEFA TOHUM İTHAL ETMİYORUZ

“İthal tohum ülkemizde olmayan, bölgemizde yetişmeyen, yetiştirilemeyen daha ürün verimliliği daha fazla olan tohumları biz zaten, ithal ediyoruz. Bu ilk defa tohum ediyoruz diye bir şey yok. Tohum ithalatı zaten var. Çiftçiler tarafından talep edilen tohumlar ithal edilerek çiftçiye arz ediliyor. Bunun ile alakalı fiyat dengesi oluşturulurken muadil olmayan tohumların tabii ki fiyatları farklı olabiliyor. Birçok tohumun fiyatı Türkiye’de muadil olduğu için yalnızca o çiftçinin talebine kalmış bir şey. Yerli tohumu da, ithal tohumu da kullanabilir. Yıllara göre baktığımızda son 10-15 yılda tohum üretimine yapılan yatırımlar için ciddi şekilde fazla. Ama tabi, yeterli mi? Yeterli değil.”

ÖNEMLİ OLAN YERLİ TOHUMA RAĞBETİ ARTTIRMAK

“Yurt dışından ithal edilen tohum, bu zamana kadar her zaman vardı. Bu zamandan sonrada olacaktır. Tarım Bakanlığı’nın incelemelerinden, insanların bildiği GDO söylentilerinin incelemeleri yapılıyor. Dolayısı ile tohum ithalatı için yen bir yasa düzenleniyordu bu ayrı bir şey. Ama tohum ithalatı hep vardı. Olacaktır da. Çünkü bizim ihracatımız da var. İhracatımız da ithalatımız da hep olacaktır. Üretici iyi bit çeşit yakalıyor. O iyi çeşidi güzel anlattıkları zaman piyasa da talep oluyor. Bu talebi de hangi ülkede daha çok yakalarlarsa o ülkeye tohumları satmayı planlıyorlar. Bizim ülkemizdeki tohum üreticileri de başka ülkeye talep yakalayabilirler ise onlarda zaten ihraç ediyorlar.  Tohumda önemli olan bizim çeşitliliğimizi daha da çok arttırarak tohumda ithal rağbetini azaltmak. Bu da özel sektöre ve hükümetle düşüyor. Bu işler için daha çok yatırım ve teşvik kullandırılırsa yatırımda artacaktır. Dolayısı ile daha çeşitliliği ürün kalitesini ve tonajını daha çok olan ürünlerin tohumları daha çok üretildiği takdirde de ülkede bu tohumları kullanan çiftçi ve üreticiler, yerli tohumlara yönelecektir. Türkiye’de üretemiyorsak dolayısı ile bu tohumlar bize bir yerden gelecektir.”

(Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif