Anasayfa / Güncel / Bölgede büyük atılım

Bölgede büyük atılım

mansett

Bölgede büyük atılım

ÇED süreci devam ve Ezine İlçesinde yapılacak olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda katılımcılara, ÇED Raporunu hazırlayan ve toplantıda sunum yapan NAZKA Mühendislik firması adına Mühendis Gökhan Öztürk projenin yapılacağı alan, arazi durumu, projenin muhtemel çevresel etkileri ve hazırlanacak ÇED raporu hakkında bilgi verdi.

Toplantının ardından Organize Sanayi Bölgesinin kurulacağı Çanakkale-İzmir Karayolu, İzmir istikameti yönünde, Çınarköy Mevkiine giden NAZKA Mühendislik Şirket Müdürü Mühendis Metin Baştürk,  ÇED Şube Müdürü Hasan Yorulmaz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdür Yardımcısı Mustafa Poyrazlı saha üzerinde bilgi alışverişinde bulundu. Poyrazlı; prina atıkları ve peynir altı suyu için ayrıca bir yer ayırılması gerektiğinin vurgusunu yaptı.

“BÖLGEYE BÜYÜK KATKI SAĞLANACAK”2

Çanakkale’nin ve İlçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacağı düşünülen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünce oluşturulan Yer Seçimi Komisyonu tarafından uygun bulunan ve devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan araziler ile özel mülkiyete konu arazilerden oluşan Ezine Gıda İhtisas OSB  projesi için, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu; “Bu proje bütün Çanakkale adına oldukça büyük ve önemli bir projedir. Ezine Ayvacık, Bayramiç, Bozcaada ve Çanakkale yerleşim merkezlerinin tam ortasında kurulmuş bir ilçedir. Hem bölge ekonomisi hem de istihdam canlanacaktır. Refah seviyesi büyük oranda artacak ve bölge gelişme sağlayacaktır. İnşallah kısa zamanda bitirir, halkın hizmetine sunarız. Şu anda Dardanel ve Anadolu Etap şirketleri ile ön görüşmeler yaptık. Ben talebin yoğun olacağını düşünüyorum” dedi.

Belediyenin sinema salonundaki toplantıya, Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik, Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Fırat Akgün, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Bahri Uysal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdür Yardımcısı Mustafa Poyrazlı, ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kansu, ÇED Şube Müdürü Hasan Yorulmaz, bakanlık yetkilileri, Meteoroloji Müdürlüğünden Jeomorfolog Muhammet Keskin, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

TÜM GIDA ÜRETİMİ TEK MERKEZDE

Sanayi Bakanlığı tarafından yer seçiminin kesinleşmesinin ardından OSB tüzel kişiliği kurulacak ve kamulaştırma işlemlerine geçilecek. Ezine Gıda İhtisas ve OSB Kapsamında; Süt ve Süt Ürünleri Üretim Tesisleri, Zeytin İşleme ve Zeytinyağı Üretim Tesisleri, Ton Balığı Üretim Tesisleri, Sandviç-Hazır Gıda Üretim Tesisleri, Meyve Püresi Üretim Tesisleri, Un Üretim Tesisleri, Salça Üretim Tesisleri, ET İşleme – Parçalama Tesisleri planlanmaktadır.

2500 KİŞİLİK İSTİHDAM ALANI3

Projede arazi hazırlık ve inşaat döneminde, en yoğun çalışmalar esnasında 400 kişinin çalışması öngörülmektedir. İşletme aşamasında kurulması planlanan tesislerle ilgili yapılan talep toplama çalışmalarına göre öngörülen tesislerde toplam yaklaşık 2500 kişinin çalışması planlanmaktadır. Çalıştırılacak personeller ile bölgede istihdama katkı sağlanmış olacaktır.

Ezine Gıda İhtisas OSB bünyesinde kurulacak gıda sektörüne ait endüstriyel ölçekteki tesislerin üretim prosesleri, atıksu karakteristikleri ve miktarları dikkate alındığında, oluşacak atık suyun biyolojik oksijen ihtiyacı, kimyasal oksijen ihtiyacı, askıda katılar, çözünmüş katılar, mineral, nutrientler vb. bakımından yüksek olması öngörülmekte, bu durumu dikkate alacak ve bu tip atık suları arıtabilecek kapasite ve özellikte bir atıksu arıtma tesisi kurulacaktır. Kurulacak atık su arıtma tesisinin çalışma prosesi, karakteristik özellikleri, arıtılacak atıksu miktarı ve deşarj sistemi hakkında detaylı bilgiler ÇED raporunda verilecektir.

Çalışmaların yapılacağı alanda yüzeyde bulunan bitkisel toprak sıyrılacak ve hafriyat atıklarından ayrı olarak depolanacaktır. Yüzeyde bulunan bitkisel toprağın kaldırılmasını müteakip ünite alanlarında kazı-hafriyat çalışmaları yapılacak ve ardından inşaat çalışmalarına başlanacaktır. Bu çalışmalar “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” hüküm ve esaslarına uygun olarak gerçekleştirilecektir. Bitkisel toprak ve hafriyat toprağı, OSB alanında kazı-dolgu ve çevre düzenlenmesi işlerinde kullanılabilecektir. (Dilek Akşen)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif