Anasayfa / Güncel / Uslan: “Çalışanın cebine göz konuluyor”

Uslan: “Çalışanın cebine göz konuluyor”

erdinc_uslan-1

Uslan: “Çalışanın cebine göz konuluyor”

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Şube Başkanı Erdinç Uslan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin asgari ücretin 2017 yılında vaat edilen 1600 TL’ye yükseltilmemesi ile ilgili görüşlerini değerlendirdi. Zeybekci, asgari ücret ile ilgili; “İstemenin sonu yok. Ekonominin realitelerini unutmamak lazım. Zeytini silkelerken dikkat etmek gerekiyor. Dalını, budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin” diye konuşmuştu. Konu ile alakalı olarak görüşlerini gazetemiz ile paylaşan Uslan; “Bu insanlara seçim vaadi ile 1300 TL’ye getirdiğiniz asgari ücretin devamında şu kadar vereceğiz, bu kadar vereceğiz dediniz mi, demediniz mi? Bunu arttırmak neden bir yük oluyor. Başka yerlerden kısmak varken neden herkes çalışanın cebindeki paraya göz koyuyor”  diye konuştu.

Uslan gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çalışma Bakanı Avrupa’nın en yüksek asgari ücreti Türkiye’de dedi. Avrupa’nın en yüksek asgari ücreti Türkiye’de ise Türkiye’de çalışan asgari ücretli sayısı ile Avrupa’da çalışan asgari ücretli sayısını bir karşılaştıralım. Acaba kaç kişi orada asgari ücret ile çalışıyor. Asgari ücretle çalışan kişiye hangi rakamlar ödeniyor. Bizde asgari ücretin yelpazesi ne kadar geniş.  Bu insanlara seçim vaadi ile 1300 TL’ye getirdiğiniz asgari ücretin devamında şu kadar vereceğiz, bu kadar vereceğiz dediniz mi, demediniz mi? Bunu arttırmak neden bir yük oluyor. Başka yerlerden kısmak varken neden herkes çalışanın cebindeki paraya göz koyuyor.”

“ÇALIŞANIN CEBİNE GÖZ KOYAN YEREL YÖNETİCİLER”

“Bu sadece hükümet politikaları ile değil. Bu yerel yönetimlerinde de böyle. Çalışanın cebinde gözü olan yerel yöneticiler ile karşılaşıyoruz. Sonuçta bir işte, iş barışını sağlamak ve ciddi bir performans almak istiyorsanız çalışanın ücretini doğru ve tam ödeyeceksiniz. Eğer çalışana ücretini ödeme konusunda ve ona zam yapma konusunda imtina ediyorsanız ciddi bir verim kaybı alırsınız. Bugün Türkiye’de sosyal güvenlik politikası anlamında ciddi bir reforma ihtiyaç var. Ama bunu şu anda Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkeler yaptığı için hükümet bunu şu şekilde algılıyor. Biz asgari ücrete çok para veriyoruz. Biz kıdem tazminatı ödüyoruz bizim işçi masrafımız yüksek. Bunu onlar söylüyor. Ben bunarlı onarlın söylemiş olduğu lafları onarlın ağzına bakarak hareket ediyoruz. Oysaki kendi milli ücret politikan ve milli sosyal güvenlik sistemin tarzında bir sistem ile kendin buna oturup yeni bir sistem arayışı içerisine girebilirsin.”

“BAŞKANLIK SİSTEMİ YERİNE ÇALIŞMA HAYATI DÜZENLENMELİ”

“Başkanlık sistemi gibi bir sistem arayışına giren bir ülkede çalışma hayatının düzenlenmesi ile ilgili bir sistem mi kurulamayacak. Ama oturup düşünmek lazım. Birileri senden sermaye, gelişmiş ülkeler, diyor ki işçilerin maliyetlerini düşür. Bunu düşürmek için yok asgari ücret yüksek diyorsun, yok işsizlik bu kadar diyorsun, yok enflasyon bu kadar diyorsun. Hep iş hayatına saldırıyorsun. Ama iş hayatını düzeltmek derdi ile hareket ettiğin bir projeni görmedik henüz. Mevcut AKP döneminde değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin 70’lerden sonraki tüm hükümetlerin problemi. Ekonomik anlamda bağımlılığımız devam ediyor.”

“SEN, BU ÜCRETİ FAZLASI İLE VEREBİLİRSİN”

“Niçin yeri geldiğinde özgür ve tam bağımsız Türkiye sloganını kullanıyoruz. Bunun için kullanıyoruz. Senin bugün çalışma hayatında insanlarına vereceğin ücret senin kendi mali portrelerinin içerisinde bellidir. Sen, bu ücreti fazlası ile verebilirsin. Anasının ak sütü gibi helal diyebilirisin. Ama sen bunun karşılığını da alırsın. Ama ülkendeki insanın refahını arttırmak öyle milli gelir hesabı ile ki ‘milli gelir hesabının nasıl yapıldığını da biliyoruz’. Kişi başına düşen milli geliri hesaplarken ortalamayı alarak benim yılda şu kadar dolar kazandığımı söylemek kolay. Ama Türkiye’de gelir dağılımının eşitsizliği karşısında götürenlerin kazancının karşısında ben kendi haneme nasıl pay yazarım.”

“ASGARİ ÜCRETİN ARTTIRILMASI ZORUNLULUĞU VARDIR”

“Ben açlık sınırının altında yaşıyorsam, nasıl 5 bin dolar, 10 bin dolar çıkan bir milli gelirin benim olduğunu düşünebilirim. Dolayısı ile asgari ücretin arttırılması konusunda Bakanın yapmış olduğu açıklamalar talihsizliktir. Asgari ücret komisyonlarında görüşülmesi gereken konulardır. Asgari ücretin arttırılması gereklidir. Asgari ücretin arttırılması zorunluluğu vardır. Avrupa istedi, bizde en yüksek. Evet en yüksek de olabilir biz asgari ücrette rekorlar kıralım. Bundan kimse gocunmasın en yükseği bizim demekle guru duyalım. Bunu yapmak varken, en yüksek bizim deyip hayıflanıyor gözükmek bizim zayıflığımızı gösterir. Biz çalışanımızın hakkını sonuna kadar verelim.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif