Anasayfa / Güncel / Kentin sağlık sorunları TBMM’nin gündeminde

Kentin sağlık sorunları TBMM’nin gündeminde

Kentin sağlık sorunları TBMM’nin gündeminde

CHP Milletvekili Bülent Öz;  Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşmelerine katılarak Çanakkalelilerin sağlıkta yaşadığı sorunları Plan Bütçe Komisyonu’na taşıdı.

Hafta başında Plan ve Bütçe whatsapp-image-2016-11-16-at-16-28-42Komisyonunda Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşmelerine katılarak hükümetin sağlık politikaları hakkında görüşlerini ifade eden vekil Öz, 2002 yılından günümüze AKP hükümetlerinin sağlık politikaları alanında bazı yenilikleri elbette hayata geçirdiğini ifade ederken, AKP’nin temel yaklaşımının ülkenin diğer meselelerinde olduğu gibi özelleştirmeci bir hat üzerinde yürüdüğünü de belirtti.

Öz; “Dileyen, dilediği özel hastanede tedavi olabiliyor üzerinden algı yaratıyorsunuz. Şunu sormak istiyorum; 2002 Kasım ayından bu yana özel hastanelere kamunun aktardığı para kaç milyar Türk lirasıdır? Aktarılan bu kaynakla ülkeye toplam kaç birinci sınıf hastane kazandırılabilirdi? Sağlıkta dönüşüm diye başladığınız süreçten günümüze SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı olayının tek çatı altında birleştirilmesi uygulaması yerinde olmuştur fakat bu konu da 2002 öncesi devlette hazırlığı yapılan bir projeydi, hayata geçirmek size nasip oldu” dedi. Hastalara müşteri mantığı, dolayısıyla ticarethane mantığıyla bakılmaktadır. Hastalar şikâyetiyle ilgili ilgisiz yapılan onlarca tetkik için fark ödemekte, bazen de bıçak altına yatmaktadır. İlaç almak için eczaneye gittiğinde vatandaş eczacıyla tartışmakta çünkü devletin tahsildarlığı eczacılara yaptırılmakta, ilaç farkı, hastane, muayene, katılım payı, vesaire gibi başlıklarla vatandaşın cüzdanı boşaltılmaktadır. Çanakkale’de özellikle ilçe devlet hastanelerinde uzman hekim eksikliği yönünden yurttaşlarımızdan telefonlar alıyoruz. Çan ilçesinde termik santrallerinin olduğu bir ilçe, kömür ocaklarının olduğu bir ilçe- hava kirliliğinin had safhada olduğu bir ilçede, göğüs hastalıkları kadrosu var ama maalesef şu anda göğüs hastalıkları doktoru yok. Ayrıca Bozcaada’ya 1 acil tıp uzmanı doktor kadrolu olarak atanır ve adadaki toplum sağlığı merkezinin acil müdahale olanakları biraz daha geliştirilebilir mi? Bir de Bozcaada Toplum Sağlığı Merkezini gün hastanesi şekline dönüştürüp haftanın belli günleri uzman hekimlerin günübirlik olarak adada görev yapması sağlanamaz mı? Bu yönde bir talimatınız olursa seviniriz Sayın Bakanım” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Bozcaada ilgili Acil Tıp Uzmanı ihtiyacının olabilecek makul bir talep olduğunu ve karşılanabileceğini belirterek bu konuyu değerlendireceğini bildirdi.

ÖZ’ün Sayın Bakan’a Yönelttiği sorular.

Çanakkale ve ilçe devlet hastanelerinde çocuk psikiyatri, çocuk sağlığı, genel cerrahi, göğüs cerrahi, kalp damar, kardiyoloji, nöroloji, plastik cerrahi gibi alanlarda yoğun bakım üniteleri bulunmakta mıdır, kapasiteleri nedir?

Çanakkale’de bir trafik kazası sonrası ya da bir kalp krizi sonrası hastalar neden başka illere sevk edilmektedir?

Çanakkale ilçelerinde uzman hekimler neden görev yapmak istemiyorlar? Atansalar dahi üç beş ay sonra bir şekilde ilçeden ayrılıyorlar. Bu uzman hekimlerin ilçelerde kalmalarını özendirecek tedbirler alınması gerekmez mi?

Bozcaada’ya bir acil tıp uzmanı doktoru kadrolu olarak atayıp adadaki Toplum Sağlığı Merkezinin acil müdahale olanaklarını biraz daha geliştirme konusundaki talebimizi karşılayacak mısınız?

Haftanın belli günleri uzman hekimlerin günübirlik olarak Bozcaada’da görev yapması ve adada gün hastanesi modeli uygulanamaz mı?

Son olarak, az önce de belirttim, Çan ilçesi, termik santralleri ve kömür ocakları olması sebebiyle hava kirliliği had safhada olan bir ilçedir ancak kadro olsa da göğüs hastalıkları uzmanı yoktur. Diğer ilçelerimizin uzman hekim eksikliklerini de buradan söylemek isterdim ama İl Sağlık Müdürünü aradığımızda bu bilgileri alamıyoruz. Dolayısıyla, hangi ilçelerimizde uzman hekim eksiğimiz vardır?(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif