Anasayfa / Güncel / İktidar olaya el koydu

İktidar olaya el koydu

iceriİktidar olaya el koydu

Bakanlık tarafından ihale kararı alınan ve kamuoyunda günlerdir büyük tepkilere neden olan Bozcaada’daki Sulubahçe Koyu ve Habbele Koyu’nun ardından Gökçeada’daki Gizli Liman ve Laz Koyu da ihaleye çıkarılmıştı. Bakir koyların ada halkına ait olduğunu savunan ve ihaleye çıkarılmasını istemeyen başkanlar, 3 gündür Ankara temaslarını sürdürerek sorunu çözmeye çalışıyor. Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ile birlikte AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile konuyu görüşmeye gitti. Başkanvekili Turan tarafından “Bozcaada’ya müjde” başlığı adı altında ‘koyların ihalesiyle herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeyeceğini söylemesi, ada halkı başta olmak üzere herkesi umutlandırdı. Başkan Yılmaz ise gazetemize yaptığı değerlendirmede görüşmelerin olumlu bir seyirde devam ettiğini ve konunun bugün yapılacak görüşmelerin ardından netleşeceğini ifade etti.

TURAN: “HERHANGİ BİR YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK”

Önceki gün CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ile birlikte TBMM’de AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan’ı ziyaret etti. Ziyarette Bozcaada’nın ihtiyaçlarının yanı sıra esasen Sulubahçe ve Habbele Koyları’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılacak olması konuşuldu. Söz konusu koyların ihale edilmesiyle herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeyeceğini söyleyen Turan, uygulamanın tüm Türkiye’de yapıldığını, buna rağmen konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı ile değerlendireceğini belirtti.

Ziyarette kısa ve orta vadede yapılabilecekler de değerlendirildi. Taleplerle ilgili ilk görüşmeleri gerçekleştirerek destek olan Turan, “İlk etapta Belediye’nin Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı’nın SUKAP projesi kapsamına alınması için İller Bankası Genel Müdürü ile görüştük, süreç olumlu ilerliyor. Ayrıca, adamızın ihtiyacı olan kepçeyi ilgili bakanlıkla görüşüp teslimi sürecini başlattık. Yakında teslim fotoğraflarını da paylaşacağız. Derdimiz milletimize hizmet. El uzatana biz de el uzatacağız. Şehrimize borcumuzu öderken parti ayrımı yapmadan kamu hakkı adına iş yapacağız. Bozcaadamıza hayırlı olsun” diye konuştu.

ÇETİN: “ÇANAKKALE’YE KADAR OLAN KOYLAR İŞGAL ALTINDA”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, daha önce ihaleye çıkartılan ve ihale sürecinde kazandıkları koyların ardından şimdi de Gizli Liman ve Laz Koyu’nun ihaleye çıkartılmak istenmesine tepki gösterdi. Gazetemize yaptığı açıklamada, “Antalya-Anamur bölgesinden Ege sahillerine… Bizim Çanakkale sınırlarına kadar, Kadırga Koyu da dahil işgal altında. Bakir koylar olarak, Çanakkale, Bozcaada ve Gökçeada’nın koyları kaldı. Şimdi buraları da ihaleye çıkartılmak isteniyor. İhalenin ardından özel teşebbüs ele geçirdiği anda buradaki yerel halkın, belediyelerin ve aynı zamanda dışarıdan gelen misafirlerin burada aradıklarını bulmaları mümkün değil. Biz zaten Gökçeada’nın bakirliğini satıyoruz. Bu şekilde de devam etsin istiyoruz. Onun için biz turizm tesis alanları veya mevcut yapılaşmayla alakalı karışıyoruz. Turizm tesis alanlarına iki katın üzerinde izin vermiyoruz. Kesinlikle Gökçeada’ya her şey dahil, ultra tatili kabul etmiyoruz. Bu tür yatırımcılar çok fazla geldi ama kesinlikle kabul etmedik. Yani biz Gökçeada’nın bu yapısını korumak adına mücadele verirken, bunların bu şekilde tasarruf edilmesini doğru bulmuyorum.” diyen Başkan Çetin, daha önce adaların belediye başkanları ile yapılan çalışma sonucunda İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın verdiği 7 Maddelik Kanun teklifini hatırlattı. Teklifte, Gökçeada ve Bozcaada’nın tüm kıyılarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihale edilmesi konusunun değiştirilerek, ilgili yere belediyelere verilmesi ve halka açık plaj olarak kullanılmasının yer aldığını fakat o dönemde bu kanun teklifinin adalara ücretli geçiş olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

Üç gündür Ankara temaslarını sürdüren Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ise gazetemize yaptığı değerlendirmede görüşmelerin olumlu geçtiğini ve ada halkı adına umutlu olduğunun altını çizdi.

Öte yandan sosyal medya aracılığı ile yayılan “Bozcaada Koyları Satılık Değil” adı altındaki imza kampanyasına destek çığ gibi büyürken, ‘Bozcaada bizim’ diyen Adalı, Adasever ve Çanakkaleliler koyları özel teşebbüse bırakmamakta kararlı gözüküyor.

(Eylem Gözeldere)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif