Anasayfa / Manşet / Bozcaada’dan Flaş Haber: İhaleler iptal

Bozcaada’dan Flaş Haber: İhaleler iptal

bozca

Bozcaada’dan Flaş Haber: İhaleler İptal

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’ın 3 günlük Ankara temaslarının ardından olaya el koyan iktidar, ada halkına tüm Türkiye’nin desteğini görmezden gelmeyerek Bozcaada Koyları’nda yapılacak ihaleleri iptal etti. Önceki gün CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ile birlikte AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile görüşen Başkan Yılmaz, bakanlıkla görüştüklerini ve Turan’ın desteği sonucu ihalelerin iptal edildiğini açıkladı. Öte yandan 21 Kasım 2016 tarihinde ihaleye çıkacak Gökçeada’daki Laz Koyu ve Gizli Liman için köy kooperatifleri ihaleye girmeye hazırlanıyor.

Başkan Yılmaz, konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, söz konusu koyların ihalesinin iptal edildiğini ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, Bozcaada Koylarının tamamı için konuştuklarını da ekledi. Başkan Yılmaz, ihalelerin iptalinin ardından Belediye Başkan Vekili Recep Yalçın ile birlikte AK Parti Milletvekili Bülent Turan’a desteği için teşekkür ziyaretinde bulundu. Yılmaz, sosyal medya hesabından paylaştığı yazıda, “Güzel Ada’mıza dönüş yolu, hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Yorgun ama mutluyuz. Emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkürler…” dedi.

“KOYLARA BELEDİYE DE DOKUNAMAYACAK”

Vekil Turan ise “Sulubahçe ve Habbele Koyları’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılacak olması bir süredir Bozcaada ve Çanakkale gündemini meşgul eden bir konuydu. Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, AK Parti ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri’nin birlikte  tarafıma gerçekleştirdikleri ziyarette de konu değerlendirdiğimiz başlıklar arasındaydı.

Söz konusu talep için üzerimize düşen her şeyi yapacağımızı belirttik ve toplantının hemen akabinde Bakanımız ile konuyu görüştük. Aslında koyların ihalesi konusu iddia edildiği gibi betonlaşmanın önünü açan değil sadece büfe, şezlong ve şemsiye hizmetini içeren vatandaşlarımızın memnuniyetini artırmaya yönelik bir konuydu.

AK Parti Bozcaada İlçe Başkanımız Uğur Ahmet Talay ve Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ile vardığımız, söz konusu hizmetlere şimdilik ihtiyaç duyulmadığı kanaati üzerine yetkililerle görüşerek ihaleyi iptal ettik. Söz konusu koylarda Belediye de herhangi bir çalışma yapmayacak ve koylar bakanlık tarafından denetlenecek.

Bozcaada ve Çanakkale’nin gündemini bir süredir işgal eden konunun özü bu olmakla birlikte ihalenin iptal edilmesinin ardından yapılacak yanlış yorum ve spekülasyonların iyi niyetle bağdaşmayacağını kamuoyunun bilgisine sunarım.”

ÖZ’DEN TURAN’A TEŞEKKÜR

CHP Milletvekili Öz ise sosyal medyada konu ile ilgili paylaşım yaparak, “Salı günü Bozcaada Belediye Başkanı Sayın Dr. Hakan Can Yılmaz beraberinde CHP ve AKP Belediye meclis üyeleri ile birlikte AKP Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan’ı makamında ziyaret etmiştik. Görüşme esnasında Sayın Turan’a 22 Kasım’da Ankara’da Bozcaada’nın en büyük ve bakir koylarından olan Sulubahçe ve Habbele Koyları’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartıldığını, ada halkının talepleri doğrultusunda ihale edilmemesi için girişimde bulunmasını ve bu konuda yardımcı olmasını talep etmiştik. Sayın Turan, bu konudaki hassasiyetimizi anlayışla karşılayarak, bu ihale sürecinin durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimde bulunacağını ifade etmişti. Sayın Turan’ın girişimleri ile Belediye Başkanımız Dr. Hakan Can bugün Tabiat Varlıkları Genel Müdürü ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Kentin doğal güzelliklerine sahip çıkma adına, bizimle aynı doğrultuda düşündüğünü gösteren ve çabalarıyla bu ihalelerin iptali için büyük katkı veren AKP Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan’a Bozacaada halkı adına Çanakkale milletvekili olarak teşekkür ediyorum.”

GÖKÇEADA KOYLARI HALA İHALEDE

Öte yandan Gökçeada Koylarının ihalelerinde bir değişiklik olmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan duyurular bölümünde Gökçeada ilçesi Dereköy Köyü Laz Koyu ile Uğurlu Köyü Gizli Liman mevkiinde günübirlik tesisler yapılarak bunların 3 yıl süre işletilmesi için ihale açıldığı öğrenildi. Koyların bulunduğu köy kooperatiflerinin ihaleye girerek işletmeyi amaçladıkları öğrenildi.

21 Kasım 2016 tarihinde ihaleye çıkacak olan Ankara’da Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü toplantı salonunda saat 10:00’da yapılacağı ve işin muhammen bedelinin ise 30 bin 191 TL olduğu öğrenildi.

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Taksicilerin Ortak Derdi: TRAFİK

Taksicilerin Ortak Derdi: TRAFİK Çanakkaleli taksiciler çalışma şartlarını ve sıkıntılarını gazetemize dile getirirken ortak nokta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif