Anasayfa / Güncel / Çocukların sesi kadınlar olacak

Çocukların sesi kadınlar olacak

kadin-kollari-top-7

Çocukların sesi kadınlar olacak

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları üyeleri, son dönemde sıkça yaşanan ‘çocuk istismarı’ konularına yönelik parti il binasında dün bir basın açıklaması düzenledi. Ellerinde çocuk istismarına tepki pankartları tutan kadınlar, “Çocukların sesi olacağız” diye konuştu.

İranlı müzisyen Farid Farjad’ın “Acı diyorum efendim, o da evrensel olmalı. Bir çocuğun eline diken batsa, insanoğlu yanmalı” sözleriyle açıklamasına başlayan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingçöl, açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Karaman’dan sonra iki İmam Hatip Lisesi’nde daha çaldılar çocuklarımızın gülüşlerini… Son yaşanan çocuk istismarı, Karaman Ensar Vakfı ve KAİMDER’de yaşanan istismar, birbirinin kopyası gibi. İki olayda da yerel basından olayın duyulması ve arkasından gelen basına baskı, yayın yasağı ve üstünü örtme çabaları… Mahkeme, yayımlama yasağı kararı da alarak, neredeyse istismar hakkında konuşmayı da yasaklıyor.

“İKTİDAR ‘ÖNCE ÇOCUKLAR’ DİYEBİLSEYDİ…”
Keşke hiçbir çocuğumuz incinmeseydi, tacize uğramasaydı, iktidar mensupları, ‘eyvah bizimkilere dokunuyorlar’ diye düşünmeyip, ‘önce çocuklar’ diyebilselerdi de, biz de bunları konuşmak zorunda kalmasaydık. Çocuklarımızı korumak, istismar olaylarının önüne geçmek, devletin tüm birimlerinin, birinci derece sorumluluğudur. Bu sorumluluk, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi gibi, ülkemizin de imzaladığı sözleşmelerle de vurgulanmıştır. Bu yükümlülüklere rağmen, ülkemizde çocuk istismarını önleme konusunda, kararlı bir duruşun sergilendiğini söylemek ne yazık ki mümkün değildir.
Türkiye; çocuk istismarında üçüncü sırada ise, toplam cinsel saldırıların yarısı çocuklara yönelik işlenmişse, bunun üzerinin örtülmesi değil, aksine sonuna kadar gidilmesi gerekir.
Konu çocuk istismarı ise bunun, sendeni, bendeni olmaz. Kim sorumluluğunu yerine getirmediyse, kim denetimleri yapmadıysa, kim görmezden geldiyse, kim sadece seyrettiyse ortaya çıkarılmalıdır. Yayımlama yasakları ile tecavüzcüleri korumak değildir devletin görevi…
Birilerini koruma refleksi, çocuk haklarını korumanın önüne geçirilmemeli. Bizler; Devletin koruması gerektiği halde koruyamadığı çocuklarımızın sesi olacağız. Çocuklarımızın sesi olacağız ki gülüşleri solmasın. Çocuklarımızın sesi olacağız ki geleceğimizi değiştirebilelim.
Çocuklarımızın sesi olacağız ki sağlıklı bir ülke kurabilelim.”          (Eylem Gözeldere)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif