Anasayfa / Güncel / Hekim kontrolü olmayan her ilaç zehirdir

Hekim kontrolü olmayan her ilaç zehirdir

jale-karaata

Hekim kontrolü olmayan her ilaç zehirdir

Sağlık Bakanlığı kararı sonrası sahte ilaç satan 5300 sitenin kapatıldığı açıklandı. Konu ile ilgili daha öncede görüşlerini gazetemizle paylaşan ve internetten satışların halk sağılığını tehlikeye soktuğunu belirten Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karata, Bakanlığın aldığı karardan eczacılar olarak memnun kaldıklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından insan sağlığı ve güvenliği açısından uygunsuzluğu ya da güvensizliği tespit edilen ürün sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 50 arttığı, Ekonomi Bakanlığı verilerine göre bir yılda denetimi yapılan 221 bin 258 ürün partisinden 40 bin 113’ü uygunsuz ya da güvensiz çıktığı belirtildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ocak- Eylül 2016 döneminde 107 bin 66 adet okul malzemesini denetimden geçirdiği ifade edildi. Konu ile ilgili olarak daha önce de gazetemize açıklamalarda bulunan Eczacılar Odası Başkanı Karata, uygulamadan eczacılar olarak memnun kaldıklarını belirterek;  “Tabi bu zamana kadar bir sürü ölümler oldu. Yan etkilerinden doğru hastanelere gidenler oldu. Sağlık Bakanlığı bu tür siteleri yasakladı. Olacağı ve olması gereken budur” diye konuştu.

Karata şu açıklamalarda bulundu;

“Sağlık Bakanlığı’nın kararı sonrası ilaç satan birçok site yasaklandı. Tabi, bu zamana kadar bir sürü ölümler oldu. Yan etkilerinden doğru hastanelere gidenler oldu. Sağlık Bakanlığı bu tür siteleri yasakladı. Olması gereken budur.”

UYGULAMADAN SON DERECE MEMNUNUZ

“Sağlık Bakanlığı’nın böyle bir uygulama yapmasından son derece memnun olduk. Takipler ile bu işin önüne geçilmesi vatandaşlarımızın ve halkın sağlığı içindir. İlaç olan her şey sadece eczanelerde satılır. Hekimin kontrolünde kullanılır. Hekimin kontrolünde kullanılmayan her şey bir zehirdir. Çünkü nerede elde edildiği ve ne olduğu belli olmayan bu internet sitelerinde bazı ilaçların kutularını değiştirerek sattıkları, nerede üretildiği belli olmayan, sadece kar amaçlı, halk sağlığını asla değerlendirmeye almayan ürünler olduğundan dolayı, biz eczacılar olarak hep endişeliydik. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasına son derece olumlu bakıyoruz.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif