Anasayfa / Güncel / Sosyal kentli kadınlar

Sosyal kentli kadınlar

Sosyal kentli kadınlar

Çanakkaleli bayanlar sososyal-kentli-kadinlaryal medya ortamında bir sayfada bir araya geliyor. Şu ana kadar 18.432 üyesi olan sayfada kentli kadınlar her alanda deneyim ve bilgilerini paylaşıyor. Bireyi asosyalleştirdiği düşünülen sosyal medya Çanakkale’nin kadınlarını daha da sosyalleştiriyor.

Kim hangi hastanede hangi doktora muayene oluyor? Kentte en beğendiğiniz kuaför hangisi? İzmirli olup Çanakkale’de yaşayanlar buluşalım mı? Kiralık ev bilen var mı? İş arıyorum, duyan eden var mı? Şehitlik turu önerebilir misiniz? Bebekleriniz de gaz için ne gibi önlemler aldınız? Ve daha kenti ve kentli kadını ilgilendiren birçok konuda fikir alış verişinde bulunan kadınlar zaman zaman da bir araya gelip sosyal etkinlikte bulunuyor. Özellikle kente yeni taşınan kadınların çabuk alışmaları ve arkadaş edinmeleri noktasında da sayfanın etkisi var.

Sayfanın kurucusu Halime Yıldırım 7 aylık ikizleri olan bir anne… İkizler uyurken biz de yine sosyal medya üzerinden mini bir röportaj yaptık.

D.A:  Bu fikir aklınıza nereden geldi?

H.Y: Ben Çanakkale’ye İstanbul’dan gelin olarak geldim. Burada arkadaşım komşum tanıdığım kimse yoktu. Birileri ile arkadaşlık kurmak açtım; 10-15 kişi üye oldu. Hemen Duygu Uğurlu ile tanıştım;  daha sonra Yağmur Özdemir ve Tuba Ege ile bir araya geldik. Tanışalım, buluşalım dedik. Sayfayı kurma amacımız, Çanakkale civarında veya farklı şehirlerde yaşayan Çanakkaleli kadınları bir araya getirmek. Bir kaç defa buluşma düzenledik, kadınlar matinesi yaptık piknik yaptık bu şekilde buluşmalara devam edeceğiz. Başka şehirden gelip burada tanıdık bulamayan birçok kişi sayfa sayesinde arkadaş ediniyor.

D.A: İlk buluşmayı ne zaman gerçekleştirdiniz?

H.Y: Ocak ayı içinde buluştuk. Sanki herkes buluşmayı bekliyor gibiydi çoğu kişi benim gibi farklı şehirden gelmiş ve arkadaşı olmayanlardı.

D.A: Sosyal medyanın bireyi yalnızlaştırdığı üzerinden üretilen fikirler var. Siz daha da sosyalleştirmiş gibi duruyorsunuz? Hiç olumsuz bir durumla karşılaştınız mı?

H.Y: İlk konuşmada buluşma yerine 100 kişi gelmek istiyor. Genelde saat ve gün hakkında tartışma oluyor tabi. Biz diğer admin arkadaşlarla bu kalabalık için büyük yer tutuyoruz hem de kadınlar matinesi yapmak için organizasyon hazırlıyoruz, mekânın bir kısmını kapattırıyoruz, fakat %30 kişi ancak katılınca mekan sahibi doğal olarak durumdan rahatsız olduğunu belirtiyor bizde mahcup oluyoruz. Ayrıca kadın profili ile erkekler üyelere tacizde bulunduğu olmuş. Biz ne kadar dikkat etsek de gözden kaçabiliyor. Bir de sayfa sadece buluşmak ve Çanakkale içinde yaşayanların her türlü sorunu sayfada konuşması, sorması için açıldı. Bazı firma sahibi üyelerimiz kendi reklamlarını yapıyor. Tabi bu yasal değil; diğer firmalardan da şikayet geliyor. ‘O işletme reklam yapıyor biz neden yapamıyoruz adaletli değilsiniz’ gibi tartışmalar yaşanıyor.

(Dilek Akşen)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif