Anasayfa / Güncel / Kütük: “Vatandaş diyabeti önemsemeli”

Kütük: “Vatandaş diyabeti önemsemeli”

burhan-kutuk

Kütük: “Vatandaş diyabeti önemsemeli”

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından diyabet(şeker) hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacı ile İskele Meydanı’nda vatandaşlara ücretsiz kan şekeri testi yaptı.

İskele Meydanı’nda kurulan Halk Sağlığı Müdürlüğü aracı ile vatandaşlara ücretsi kan şekeri ölçümü yapıldı. Vatandaşlara diyabetin ciddiyetini aktarmak ve farkındalık yaratmak amacı ile böyle bir etkinlik yaptıklarını belirten Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük; “Bugün dünya diyabet günü. Bu gün ile ilgili bir farkındalık etkinliği düzenledik. Gördüğünüz gibi sağlıklı yaşam aracınız ve diyabet vakfı temsilcisi arkadaşlar ile bir aile hekimi nezaretinde kan şekeri bakıyoruz. Vatandaşların diyabete farkındalığı arttırma ve diyabet çıkan vatandaşlarımızı da ikinci ve gerekirse üçüncü basamağa sağlık hizmetlerine yönlendirme adına bir etkinlik. Şu anda Türkiye’de ki hastalığın görülme sıklığı yüzde 12-13’ler de. Buda ciddi bir oran. Çünkü diyabet başladıktan sonra ve tabii ki öncesinde de vücutta pek çok etki bırakıyor. Gözde görme kaybından tutun, böbrek yetmezliğine, damarlarda deformasyona kadar pek çok hastalığı da birlikte getiriyor” dedi.

VATANDAŞ DUYARLI OLMALI

Diyabeti vatandaşlarında önemsemesi gerektiğini belirten Kütük, konuşmasına şu şekilde devam etti:  “Diyabeti biz önemsiyoruz. Vatandaşında önemsemesini diliyoruz. Sağlıklı yaşam diliyoruz. Türkiye’de yüzde 12-13 rakamı ciddi bir yüzde. Vatandaş bunda duyarlı olmalı. Sağlıklı beslenmeli, obeziteden uzak bir yaşam seçmeli. Sağlıklı ve hareketli yaşamın diyabet gibi pek çok önemli hastalığında önüne geçeceğini düşünüyoruz.”

( Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif