Anasayfa / Güncel / Kar var hizmet yok

Kar var hizmet yok

gelibolu-1

Kar var hizmet yok

Gün geçmiyor ki GESTAŞ A.Ş’de yeni bir olay yaşanmasın… Bakımları yapılmadığı ya da yetersiz yapıldığı ileri sürülen arabalı vapurlar, sık yaşanan arızalar nedeniyle seferlerini düzenli yapamazken eskiyen pencereleri de vatandaşların kafasına düşüyor. GESTAŞ’ın bu halini gören vatandaş, “Kar ettiği söyleniyor ama hizmet üretilmiyor. Kamu şirketleri kar amaçlı değil, hizmet amaçlı kurulur. Genel Müdür geldiği şirketle bunu karıştırmamalı. Bu şirket, hala eski ve bakımsız feribotları çalıştırarak bizlere özürlü hizmet veriyor” diye sitem etti.

Geçtiğimiz ay şirketin çalıştırdığı Gelibolu-1 feribotunun bir penceresinden ayrılan camı, Çanakkale’den Eceabat’a yolculuk etmekte olan bir vatandaşın kafasına düştü. Kırılmış olmaması ve boynunda fıtığı olmasına rağmen durumunun ağırlaşmaması şans olarak nitelendirilen kazanın ardından vatandaştan şikayetçi olmamasının istendiği ileri sürüldü. Penceresine apar topar yeni menteşe takılan Gelibolu-1, bu kez de geçtiğimiz gün Eceabat-Çanakkale 22:00 seferini arıza nedeniyle yarım saat gecikmeli yaptı. Araçların ve yolcuların indirilerek getirilen başka bir arabalı vapura aktarıldığı olayda, vatandaşlar da artık isyan bayrağını çekti. Günlerce gazete manşetlerinden düşmeyen GESTAŞ Müdürü’nün başarısı ve şirketin ne kadar kar ettiği haberlerini de hatırlatan vatandaşlar, “Bu kadar kar eden bir şirket, neden bize bu hizmeti layık görüyor” diye sitem ediyor.

Gelibolu-1 feribotunun camı üstüne düşen Eceabatlı vatandaş Bisen Yama, yaşadığı olayı ayrıntısıyla gazeteniz Gündem’e anlattı. Yama, “Benim yaşadığıma ucuz atlatıldı gözüyle bakılabilir ama ya benim yerimde bir bebek, bir çocuk veya yaşlı biri olsaydı. Onların kafasına düşseydi ya da benim fıtığım patlasaydı da felç kalsaydım… O zaman da bir şey yokmuş gibi geçiştirebilecek, şikayetçi olma diyebilecekler miydi?” dedi.

56 yaşındaki Bisen Yama, kazayı ve sonrasında yaşananları şu ifadelerle anlattı:

“19:00 gemisinde, Çanakkale’den Eceabat’a doğru hareket ettik. Denizin ortasındaydık, dönüş mü yaptı, rüzgar mı çıktı bilmiyorum. Yolcu salonunun camı küt diye kafama indi. Kızım çaycıya gitti sorumluyu bulmak için… Cam benim kafamda, müdahale eden kimse yok. Çaycı geldi, ardından kaptan geldi. Kıpırdama dediler, ambulans çağırdılar. İnince ambulansla sağlık ocağına oradan da hastaneye gittik. Ambulansta boyunluk taktılar, kafamın sağ tarafı şişmişti. 1-2 saat yattım hastanede tomografi çektiler. Ama tomografinin sonucu bize verilmedi. Emniyete sorduğumda savcılığa gidecek dediler. Hiçbir şey göstermediler, söylemediler.

O akşam şoktaydım. Kaptanla konuşan doktor da geldi boyunluğu aniden çıkardı ve bu bana lazım diyip aldı gitti. Ben şoktaydım zaten ama yaptığının ne olduğunu bile anlayamadım. Geminin kaptanı sürekli peşimdeydi. Yanıma geldi ‘geçmiş olsun’ dedi. ‘Şikayetçi olmayın’ dedi. Ben ‘Sonuna kadar şikayetçiyim. GESTAŞ’tan genel olarak şikayetçiyim. Bunun arkasını bırakmam.’ dedim. Küçük bir çocuk da olabilirdi. Ya da o cam kırılıp kafama geçseydi… Hepimizi Allah korumuş.”

Yama, arabalı vapurun Eceabat iskelesine yanaşmasıyla ambulansın kendilerini beklediğini, sağlık ocağına gittikten sonra burada yapılacak bir şeyin olmaması nedeniyle de Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini belirtti. Camın sert bir şekilde kafasına inmesine rağmen beyin kanaması geçirmemiş olmasını sadece şans olarak değerlendiren Yama, “Her tarafı dökülen bu gemileri bize layık gördükçe, bu kazalara alışıyoruz. Allah korusun, bu vurdumduymazlık birilerinin ölümüne sebep olmasın…” diye sitem etti. Hala bir şirket yetkilisinin kendisini aramadığını, “Geçmiş olsun” demediği için GESTAŞ’a kızgın olduğunu belirtti.

Öte yandan Gelibolu-1 gibi eski olan Avşa Adası da birkaç kez yanaşırken ve denizin ortasında arızalanmış, vapurun yanaşırken Çanakkale İskelesi’ne çarpmasıyla 13 vatandaş yaralanmıştı.

(Eylem Gözeldere)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif