Anasayfa / Eğitim / Felsefe doğduğu topraklarda can buluyor

Felsefe doğduğu topraklarda can buluyor

felsefe-gunu

Felsefe doğduğu topraklarda can buluyor

Çanakkale Merkez’deki 10 lisenin Felsefe dersi öğretmenleri ve öğrencileri, bu yıl 17 Kasım’da kutlanacak felsefe günü için  ‘Felsefeye Çağrı’ konulu anlamlı bir video hazırladı.

Unesco’nun 2002 yılından beri düzenlediği Dünya Felsefe Günü, her yıl Kasım ayının 3. Perşembe günü bütün dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl, 17 Kasım’da kutlanacak olan Dünya Felsefe Günü etkinlikleri nedeniyle bir araya gelen Çanakkale Merkez Liselerinin Felsefe dersi öğretmenleri ve öğrencileri, felsefenin bu topraklarda yeni bir şey olmadığını ancak eskide de kalmaması gerektiği fikrini ‘Felsefeye Çağrı’ konulu video çekimi hazırlayarak hayata geçirdiler.

Felsefe Günü için hazırlıklarını en iyi şekilde yapan öğretmen ve öğrenciler, bu güne özel bir de video hazırladı. 10 lisede öğrenim gören öğrencilerin konuşarak, felsefeyi ve felsefecileri de ele aldığı yaklaşık 7 dakikalık bir video, oldukça ses getireceğe benziyor. Yunan filozof Aristotales’in 3 yıl yaşadığı Assos gibi Çanakkale’nin tarihi ve felsefi yerlerinin de vurgulandığı videoda, “Felsefeye giden yolun kendinden başladığının farkında mısın?” denilerek farkındalık yaratılması ve felsefenin yaygınlaşması amaçlanıyor.

Şimdilik https://youtu.be/MeLpCnNv4Fs linkinden izlenebilen video, ilerleyen günlerde bu 10 lisenin resmi internet sitelerinden de yayınlanmaya başlayacak.

Felsefe Günü dolayısıyla katılım sağlayan 10 okulun ismi şu şekilde; Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi, İbrahim Bodur Anadolu Lisesi, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi, Vahit Tuna Anadolu Lisesi, Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi, Çanakkale Anadolu Lisesi, Çanakkale Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Toki Anadolu Lisesi, Avukat İbrahim Mutlu Anadolu Lisesi.

(Eylem Gözeldere)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif