Anasayfa / Güncel / Erkek: “Başkanlık çılgınlıktır”

Erkek: “Başkanlık çılgınlıktır”

 1-4

 Erkek: “Başkanlık çılgınlıktır”

CHP’de beklenen Anayasa Çalıştayı gerçekleştirildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açış konuşmasını yaptığı Çalıştayda; anayasa vizyonu, parlamenter demokrasi ve başkanlık ambalajında tek adam rejiminin tartışıldı.

Konusunda uzman akademisyenlerce 3 oturumdan oluşan Çalıştayın ilk oturumunun başkanlığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından gerçekleştirildi. İkinci oturumun başkanlığını ise CHP Çanakkale Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Muharrem Erkek yaptı. Üçüncü oturumun başkanlığını ise CHP Ankara Milletvekili Murat Emir üstlendi.

Kılıçdaroğlu, darbe hukukunun hala varlığını korumasını eleştirerek “Türkiye darbe hukuku külliyatından arındırılmalı” dedi. “Bir kişinin arzusuyla rejim değişmez” diyen Kılıçdaroğlu darbe girişiminin fırsata çevrildiğinin altını çizerek “darbeciler fırsat verdi başkan olacağım” zihniyetinin yanlışlığını anlattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin yaşandığı gece televizyonlara gönderdiği yazıyı tekrar okuyarak, ”O gece de parlamenter demokrasi vurgumuzu yaptık” dedi. 140 yıllık parlamenter sistem deneyimine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ”Türkiye’nin temel sorunu Türkiye’nin tarihini bilmeyen, sığ kültüre sahip kişiler tarafından yönetilmiş olması” dedi. Anayasa’daki değişmeyen maddelerden ‘Basın hürdür’e dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ”Peki gazeteciler anayasanın bu hükmüne rağmen nasıl içerdeler, darbe hukukunun öngördüğü kalıplar içinde oluşturulan hukuk ve yargıyla içerdeler” diye konuştu.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ ÇILGINLIKTIR”

Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise oturum başkanlığını yaptığı panelde; dünyada tam demokratik kabul edilen 49 ülkenin 35’inin, ayrıca hukukun üstünlüğü endeksinin en üstteki 15 ülkesinin tamamının parlamenter sistem ile yönetildiğini vurguladı. Erkek, konuşmasını dünyaca ünlü siyaset bilimci Duverger’in “demokrasisi güçlü olmayan devletler için başkanlık sistemi bir çılgınlıktır” sözüyle sonlandırdı.

Çalıştayda; parlamenter sistemin özellikle ülkemiz gibi birbirinden farklı  din, etnik köken ve mezhepten kişilerin yaşadığı toplumlarda demokrasinin sağlanmasına daha uygun olduğunun altı çizildi. Yine basın ve ifade özgürlüğü, tarafsız ve bağımsız yargı, üniversitelerin özerkliği, siyasi partiler kanununun demokratikliği, parlamentonun güçlü olacağı bir işleyişin sağlanmasının, ekonomiyle demokrasinin arasında bulunan ilişki, siyasi istikrar-koalisyon ilişkisi gibi önemli konulardan ayrıntıyla bahsedildi.(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hurda Araç Yandı

Hurda Araç Yandı Biga’da Sanayi Sitesinde park halindeki hurda araç yandı.  Sanayi sitesinde park halindeki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.