Anasayfa / Güncel / Çanakkale tek ses:“Çocuk istismarına hayır”

Çanakkale tek ses:“Çocuk istismarına hayır”

2

Çanakkale tek ses: “Çocuk istismarına hayır”

Ülke genelinde çocuğa istismar haberleri ardı ardına gelirken, istismara uğrayan çocuklardan birinin de Ayvacık İmam Hatip Lisesi öğrencisi olduğu iddia edildi. Adı taciz olayına karışan, edebiyat öğretmeni C.A.’nın  şikâyet üzerine tutuklandığı belirtildi. Çanakkaleliler ise artan taciz olayları ve bazı olayların kendi il sınırları içerisinde yaşanmasına karşı tek ses olup ‘çocuk istismarına hayır’ dedi. 

STK’lar yaşanan istismarlara karşı bir araya gelip açıklamada bulunurken, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise konu ile alakalı basına yaptığı açıklamada; “Çocuğunu koruyamayan bir devlet olabilir mi? Çeşitli bahaneler ile çarpıtarak ve saptırarak bu olayları yok saymaya çalışıyorlar. Bence bu son derece tehlikeli bir gidiş” diye konuştu. Bazı vatandaşlar ise artan çocuk istismarı olaylarına karşı gazetemize konuşarak tepkilerini dile getirdiler.

Ayvacık İmam Hatip Lisesi’nde yaşanan taciz olayı sonrasında ilk olarak İDA Dayanışma Topluluğu çağrısı ile Truva Atı önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP üyeleri ve diğer STK’ların da destek verdiği açıklamada konuşan Neslihan Ülkügül tarafından: “Bu olaylar kamuoyunun vicdanında büyük sarsıntı yaratmaya devam etmektedir. Çocuk istismarı ve ihmalinin toplumumuzda ne denli ciddi, aynı zamanda üstü kapalı kalmış bir mesele olduğunu bir kez daha göstermiştir. Üstelik bu vahim olayların, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim kurumlarında ve vakıflarda yaşanmış olması daha da korkunçtur” denildi.

“ÇOCUĞUNU KORUYAMAYAN DEVLET OLABİLİR Mİ?”

Belediye Başkanı Gökhan’da özellikle çocukların barındığı alanlarda devlet tarafından ciddi araştırılmalar yapılması gerektiğini vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:  “Çocuk istismarı artarak devam ediyor. Ensar’dı, şuydu buydu derken, her dakika, her kurumda özellikle devletin koruması altındaki çocuklar o alanlarda oluyor. Bu gerçekten manidar bir durum. Çocuğunu koruyamayan bir devlet olabilir mi? Çeşitli bahaneler ile çarpıtarak ve saptırarak bu olayları yok saymaya çalışıyorlar. Bence bu son derece tehlikeli bir gidiş. Çocuklarımızı koruyup kollamak hepimizin görevi. Toplumun çocuğu herkese aittir. Sadece anne ve babaya değil hepimize aittir.

“BİR AN ÖNCE ARAŞTIRILMA YAPILMALI”

Bir an önce bu çocuk istismarı konusunda devletin ve hükümetin araştırma yapmasını, İlgili kurumlar ile özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının barındığı alanlarda o okullarda ki çocukları, yatılı okullarda ki, koruma altında ki çocukları tek tek gözetim altına alması lazım. Taciz olayları, daha ileri gidince bu tecavüz olayları yarın o çocuklar için geri dönülmez bir yol demektir. Yani vicdanlarda onarılmaz yaralar açar. Yarın onlar büyüdüğü zaman çok ciddi travmalar ile karşı karşıya kalırlar. Toplumun dışına giderler. Her türlü olumsuzlukları yapmaya hazır hale gelirler. Hatta bir kısmı canlarına kıyar. Çünkü bu cinsel konular son derece hassas konulardır. O bakımdan devletin bir an önce, sadece yapanları yakalamak ve cezalandırmak değil, o ortamların oluşmasına ve o fırsatların yaratılmasına meydan veren mekânların denetlemesi ve tedbirlerini alması gerekmektedir.

“ÇOCUK İSTİSMARINA SON SLOGANOINA KATILIYORUZ”

Türkiye’ye bu yakışmaz. Bazı ülkelerde bunları biliyoruz maalesef. Çocukları ticari meta gibi gören ülkeler var. Ama biz ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çocuklarını dört dörtlük korumak zorundadır. Bunları korumaya da muktedirdir. Yeter ki istesin, yeter ki yandaş vakıflara falan çocuklar emanet edilmesin. Türkiye’nin her yerinde bu tepkiler var. Basında bunun üzerine gidiyor. Onun için bizde ‘çocuk istismarına son’ sloganlarına katılıyoruz.”

“İSTİSMARLARIN ÇOĞALDIĞINA İNANIYORUZ”

Çanakkaleli bazı vatandaşlarda çocuk istismarına karşı görüşlerini gazetemiz ile paylaşarak tepkilerini şu şekilde dile getirdiler:

Perihan Bilgay: “Türkiye’de adalet rafa kalktığı için bu tür istismarlar iyice gün yüzüne çıktı. Hesabı sorulmadığı ceza almadıkları için bu istismarların çoğaldığına inanıyorum. Bu cezaların arttırılması ve bu taciz vakalarının muhakkak engellenmesi lazım.”

Arzu Hakkıtan: “İstismarlar her geçen gün artıyor ve bunarla karşı hiçbir önlem alınmıyor. Bunların bir an önce durması lazım. Artık bu tür şeyler duymak istemiyoruz. Cezaların daha da artması lazım. Bu insanlar korunmamalı.”

Halil Kıran: “İstismarlar durdurulmalı. Bu kaçıncı artık. Devlet korumasında olması gereken çocuklara bunlar yapılıyorsa kim bilir dışarıda daha onlarca neler yaşanıyor.  Artık bir çok şey gibi çocuk istismarı da duymak istemiyoruz.”

(Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif