Anasayfa / Güncel / Gözler diyabetin üzerinde

Gözler diyabetin üzerinde

diyabet-1

 Gözler diyabetin üzerinde

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında, Halk Sağlığı Müdürlüğünce 15 Kasım 2016 tarihinde İlimiz yerel televizyonu TON TV’de saat:15.30’da Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Barış OCAK ve Aile Hekimi Dr. Ahmet COŞKUN’un katılımıyla “Diyabet” konulu TV Programı yapılacak.

Halk Sağlığı Müdürü Burhan Kütük yaptığı açıklamada Çanakkale Merkez Kordon’da 14-15-16 Kasım 2016 tarihlerinde Sağlıklı Yaşam Aracı kurularak halkımıza diyabet bilgilendirmesi ve kan şekeri ölçümleri yapılması planlanmıştır diyerek vatandaşları konu ile ilgili bilgilendirdi.

Diyabet küresel bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütünün tahminlerine göre 2015 yılı itibariyle dünyada 415 milyon yetişkin diyabet hastası bulunmaktadır. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı çocuk ve gençlerde de diyabet görülme sıklığını arttırmaktadır.

Diyabet halk dilinde Şeker Hastalığı, pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır. Sağlıklı bireylerde yenilen besinlerin parçalanması sonucu kana geçen glukoz pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelerin içine taşınır. Şayet insülin hormonu vücudumuzda olmazsa ya da etkisi bozulmuş ise şeker hücrenin içine taşınamayacağı için, glukoz kanda artarak şeker hastalığı dediğimiz kan şekeri yükselmesi (Hiperglisemi) gelişmiş olur. Bu kan şekeri yüksekliği sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir, göz, kalp, böbrek vs) zaman içerisinde ciddi bozukluklara neden olur.

Diyabet konusunda toplumda farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun öncülüğünde 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaktadır. Her yıl çeşitli tema ve etkinlikler ile kutlanmakta olan “14 Kasım Dünya Diyabet Günü”nün bu yılki teması, Uluslararası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation) tarafından “Gözler Diyabetin Üzerinde” olarak belirlenerek diyabet tanı ve komplikasyonlarına dikkat çekmek amaçlanmıştır.

(Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif