Anasayfa / Güncel / Vekil Öz’ün gündemi “Termik Santraller”

Vekil Öz’ün gündemi “Termik Santraller”

 

bulent-ozCHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ Plan ve Bütçe Komisyonunda Çanakkale ve Termik Olayını gündeme getirdi.

CHP Çanakkale milletvekili Öz, Plan ve Bütçe komisyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçe görüşmelerine katılarak, Çanakkale kamuoyunun merak ettiği ilimizde kurulması planlanan Termik Santrallere ilişkin olarak Bakan Albayrak’a “Çanakkale’ye kaç tane termik santral kurulmasına onay verilecek” dedi.

Komisyonda görüşülen enerji bütçesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan vekil Öz; “Bütün ekonomistlerin ve enerji uzmanlarının üzerinde ittifak ettikleri bir gerçek var ki o da petrol fiyatlarının önemli derecede düştüğü gerçeğidir. Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşle birlikte enerji ithalatına ödediğimiz miktar ciddi oranda azalmıştır. 2014 yılında enerji ithalatı 54,9 milyar dolarken 2015 yılında bu rakam 37,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Reel durum bu iken yurttaşlarımızın cebinden çıkan miktar azalmamış aksine artmıştır. Akaryakıt fiyatları uluslararası piyasaların aksine ülkemizde tırmanma eğilimi göstermiştir” dedi.

Milletvekili Öz sözlerine şu şekilde devam etti:

“2015 verilerine göre ülkemiz birincil enerji arzı içinde doğal gazın payı yüzde 31, kömürün payı yüzde 27, petrol ürünlerinin payı yüzde 30, yenilenebilir enerjinin payı ise yüzde 12’dir. 2015 yılı elektrik üretimimizin yüzde 37,9’u doğal gazdan, yüzde 29,1’i kömürden, yüzde 32,2’si yenilenebilir enemilletvekili-ozden-termik-santral-degerlendirmesirji kaynaklarından sağlanmıştır.  Sayın bakanın bütçe sunuş konuşmasında ifade ettiği bir gerçek muhalefet partisi olarak bizleri kısmen umutlandırmıştır. Zira Sayın Bakan ‘Arz güvenliğimizi sağlamak adına yapılan çalışmalar doğrultusunda Bakanlığımız tarafından belirlenen stratejiler kapsamında 2023’e kadar yerli linyit ve taş kömürü kaynaklarımızın tamamının elektrik üretim amaçlı değerlendirilmesi için çok yoğun çalışacağız’ İfadesini kullanmış, ve devamla yerli kömürden elektrik üretilmesini destekleme çalışmaları kapsamında Bakanlar Kurulu kararınca yerli kömür yakıtlı elektrik üretim santrallerinden 2016 yılı sonuna kadar 6,4 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi alımına başlanmıştır demiştir. Parti olarak ülkenin yer altı kaynaklarının ekonomiye kazandırılma çabasını son derce önemsediğimizi ifade etmek istiyorum diyen Öz, bu yapılırken çevreye en az zararı verecek modern madencilik metotlarının kullanılmasını ve halk sağlığını tehdit etmeyecek modellerin yaşama geçirilmesi gerektiğinin de altını çizmemiz gerekiyor.”

2013 yılı net ithalat rakamları dikkate alındığında Türkiye’de doğal gaz ithalatında dünya 5’incisi, petrol ithalatında dünya 13’üncüsü, kömür ithalatında dünya 8’incisi, petrokok ithalatında dünya 4’üncü; son toplamda ise dünyada net enerji ithalatı liginde 11’inci sırada bulunuyor. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak tedbirleri ivedilikle alması gerektiğini belirten Öz, bu noktada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ithal kömür ile enerji üretimine mesafeli duruşunun devam etmesini umduklarını belirtti.

Çanakkale’nin kazan dairesi olmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz diyen Öz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Albayrak arasında geçen konuşma tutanaklara yansıdı. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif