Anasayfa / Güncel / Darbe Cumpa’yı da vurdu

Darbe Cumpa’yı da vurdu

Havaların güzel gitmesi sonucu, yaz sebze ve meyveleri tezgâhlardaki yerini hala korurken aynı zamanda kış sebze ve meyvelerinin çıkması da CUMPA’ya bolluk yaşattı. Yaşanan bolluk zamanında pazar esnafı ile satışların durumunu konuştuk. Kimi esnaf satışları normal bulurken, birçok esnaf ise yaklaşık 3 aydır pazarın durgun olduğunu, fiyatların yüksek olmasa da, satışlarda değişiklik olmadığını belirttiler. Bazı esnaflar ise 15 Temmuz’dan beri satışlarda yaşanan durgunluğun aşılamadığına dikkat çekti.

Pazar esnafı kış sebze ve meyvelerinin de tezgâhlarda ki yerini alması ile beraber satışlar hakkında şunları söylediler:

Emre Şevik: “Piyasalar durgun. İki aydan beri böyle fiyatları üst düzeyde buluyorlar. Fiyatlara bir şeyde koymuyoruz çünkü kendi malımızı satıyoruz. Mazot yükseldi, işçi parası var tüketip geliyor zaten. Çiftçi bir şey kazanmıyor.”

“KIŞ MEYVELERİNDE BOLLUK OLDU”

Hasan Bağcı: “Satışlar Allaha şükür. Havalar biraz lodos gitti. Lodos gittiği içinde karnabahar, lahana fazla üretimi oldu. Onun içinde fiyatlarda biraz düşüş yaşıyoruz. Akabinde satışlar bence gayet güzel. İstekler doğrultusunda esnafın söylediği değişiyor. Kişinin isteği ve ihtiyacı fazla ise, günlük kendi beklentisinin altında kazanıyorsa normal bir satış kişiye düşük gelir. Aynı şekilde esnaf müşteri memnuiyetini kabul ettiği müddetçe satışlar normal gidiyor diyebiliriz.”

Mehmet Emin Okdaş: “Şimdilik idare ediyor. Ürüne göre değişiyor. Bazı satışlar güzel. Domates satışı sakat. Domatesler çok kaliteli olmasına rağmen 1,5 TL’ye satamıyorum. Kışlıklar ise şimdilik güzel. Fiyatlarda uygun. Kereviz, pancar, lahana, karnabahar bunlar şimdilik uygun.”

PAZARDA HERŞEY MEVCUT

Dündar Demirkapı: “Pazarda her şey şu anda mevcut, havaların güzel gitmesinden kaynaklı yazlık ve kışlık ürünler çok. Hepsine rağbet var. Allah boş müşteriler versin satışlarımız iyi gider. Hava bozuk olunca tabi düşüler oluyor. Fiyatlar şu anda çok uygun. Kendi ürünümüz ve yerli olduğu için fiyatlar şu anda indirimli. Bundan dolayısı ile sıkıntı yok.”

SATIŞLAR HALA BOZUK

İbrahim Altunışık: “Satışlar çok bozuk, durgun. Yaklaşık 3 aydır böyle. Piyasalar çok durgun ve esnaf kan ağlıyor. Fiyatlar ise çok uzun mandalina 1,5 TL toptan fiyatı 1200, 1300 TL. 1.5 TL’ye şu anda toptan fiyatına mandalina satıyoruz. İnsanların sanırım ya gelirleri az ya da harcamalarını kısıtlıyorlar. Bu sebepten pazarlarda alışveriş yok. Pazar yerleri çok bozuk.”

15 TEMMUZ HER ŞEYE YANISIDI

Ahmet Bedi: Satışlar durgun. “15 Temmuz’dan beri durum böyle. 15 Temmuz sonrası her şeye yansıdı. Şu anda yerli bitti seralar başladı ve seralar sert geldi. Bir ay daha böyle gider.”  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif