Anasayfa / Güncel / Başkan İş: “Yazık bu çocuklara…”

Başkan İş: “Yazık bu çocuklara…”

Okul çevresinde satılan, sipariş edilen sağlıksız yiyeceklerle selahattin-isilgili gazetemize konuşan Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş, seyyar satıcıların öğrencilere sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddeleri taşıdıklarını ve bu konuda okullar tarafından önlem alınmadığını iddia etti.

“Okullar Allah’a emanet!” haberimizin ardından aldığımız olumlu tepkilerle birlikte uzman görüşüne başvurduğumuz, Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş, seyyar satıcıların uyuşturucu taşıdığını, bazı büfelerin tek sigara sattığını belirterek, “Oralarda okuyanlar bizim çocuklarımız, bizim geleceğimiz. Hiçbir denetim yok, güvenlik yok. Tedbir alınması gerekiyor. Burada Milli Eğitime görev düşüyor. Yazık bu çocuklara…” diye konuştu.

VALİ TAVLI DA BU KONUDA HASSAS

Vali Orhan Tavlı’nın başkanlığında geçtiğimiz ay sonu toplanan il uyuşturucu koordinasyon kurulu toplantısında okul çevrelerindeki tehlikelerin yoğun bir şekilde gündeme geldiğini ifade eden İş, “Okulların kantinlerde satılması yasak olan gazlı içecekler, fast-foodlar vs. ile ilgili 116 Jandarma alayından kesinlikle seyyar satıcı girmeyecek denildi. Biz de üyelere mesaj çektik; ’20-25 tane okul var, buralara kesinlikle seyyar satıcı sokulmayacak.’ dedik. Kantinler, tarım il müdürlüğü ve zabıta tarafından denetleniyor, çoğu zaman biz de katılıyoruz birlikte denetliyoruz. Denetlendiği için güvenilir yiyecek, içecekler yer alabiliyor fakat seyyar satıcılara, paketçilere bir şey yapamıyoruz. Hepsi kötü demiyoruz elbette ama iyi niyetli olmayanlar da var. Benim çocuklarım da o okullarda okuyor. Oradaki çocukları hiç kimsenin zehirlemeye hakkı yok. Burada emniyet de zabıta da görevli. Herkes görevini yapsın, okul çevrelerine almasınlar. Alış-veriş yapacak olanlar, esnaflardan yapsınlar ama kayıt dışı olan merdiven altı üretim yapan satıcılardan bir şey almasınlar.”

“ÇOCUKLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR”

“Kayıt dışı olanlar, okul bahçelerine kesinlikle sokulmamalı. Sağlık denetimleri yok. İşyerlerinden alış-veriş yapacak olan öğrencilerin işyerleri sürekli denetleniyor ama kapılar devamlı açık. Bize de Tarım İl Müdürlüğü’nden görevli doktorlar geliyor. Lokantalardan 3 çeşit yemek alıp laboratuara gönderip tahlil yaptırıyorlar. Eğer bir sorun yoksa bize teşekkür yazısı geliyor. Seyyar satıcıların ise hiçbir denetimi yok, her zaman tehlike saçıyorlar.

Öğrenciler de mecbur kalmadıkça kantinlerden alışveriş yapsınlar. Yasaklar bellidir. Kantinler temiz ve güvenli… Çalışan bayanlar gözleme vs. yapıyor. Gazlı içecekleri dışarıdan alıp okulun bahçesinde içebiliyor da tabi… En tehlikelisi, seyycocuklarin-yuzu-kapatalimar satıcıların çocuklara uyuşturucu maddesi ve sigara taşımaları… Emniyetin bunları takip etmesi mümkün değil. Önünü keserlerse de yüzde 90 keserler. Veliler de bu konuda çok şikayetçi oluyor. Eskiden liselerdeydi, şimdi ortaokullara kadar indi. Vali Bey de bu konuda çok hassas. Uyuşturucu toplantısında asayiş şube müdürlüğünden ve jandarmadan görevli arkadaşlar vardı. Kaç hapçı yakalandı, kaç bonzai ele geçirildi bunlarla ilgili bilgi verildi ama okullarda bu durum çok daha tehlikeli. 13-14 yaşına inerse, durum çok kötü olur. Çünkü orada okuyanlar bizim çocuklarımız. Sağlık Bakanlığından çıkan kanunları okullardaki öğretmenlerin, müdürlerin uygulaması, çocukları bu anlamda bilinçlendirmesi gerekiyor. Her okulun sorumlu milli eğitim müdürü var. Okullardaki müdürlerle toplantı yapılmalı, yapılıyorsa da öğrencileri bilinçlendirme çalışmaları arttırmalıdır. Esas olarak önünü kesmek için oradaki öğrenciler eğitime tabi tutulmalıdır; ‘Kesinlikle dışarıdan almayın, tehlikelidir’ denmelidir.”

“BAZI BÜFELER TEK SİGARA SATIYOR”

“Öğrenciler ayrıca okulların dışında, tel örgülerin kıyılarında veya büfelerde çok fazla sigara içiyor. Bazı büfeler, marketler çocuklara tek sigara satıyor. Yazıktır bu çocuklara… Zehirlenmelerine önayak olmasınlar. O gün Vali Bey de bu konunun üstünde durdu. İlk toplantısı olması sebebiyle de yoğun ve üst düzey bir katılım oldu. Belediye Başkanı da katılarak, pek çok konuda şikayette bulundu. Bu konularda çok hassas davranıyor. Esnafların başkanı olarak bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Toplantıda, öğretmenlerin de bahçede veya okul önlerinde sigara içtikleri gündeme geldi. İçilmemesi konusunda önlem alınması rica edildi. İçtikleri zaman öğrencilere de olumsuz yansıyor, onlar da rahatça içiyor. Öğretmenlerin de elbette sigara ihtiyacı olabilir, onlar için de özel bir alan yapılmalıdır. Teneffüslerde öğrencilerden uzak, içebilsinler diye…”

BURADA MİLLİ EĞİTİME GÖREV DÜŞÜYOR

İş, konuşmasını “Oralarda okuyanlar bizim çocuklarımız, bizim geleceğimiz. Hiçbir denetim yok, güvenlik yok. Tedbir alınması gerekiyor. Burada Milli Eğitime görev düşüyor. Her okulda Okul Aile Birlikleri var. Onların da bu konuda hassas olmaları gerekiyor. Tam yetkiliyse, müdürlerin sağ kollarıyla görevlerini yapsınlar. Herkes görevini yapsa hiçbir sorun yaşanmayacak.” diyerek sonlandırdı. (Eylem Gözeldere)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif