Anasayfa / Güncel / 501 emekli seks işçisi

501 emekli seks işçisi

Her kadının çalışma hakkını elde edemediği ülkemizde her kadın istediği meslek dalında da emek harcayamıyor. Öyle ya da böyle SGK’ya tabi herhangi bir iş kolundan emekli olma hakkınız bulunuyor ama… Doğal olarak seks işçilerinin de… Çalıştırırken iyi miydi? İzmir’de seks işçilerinin emeklilik mücadelesinin sonucunda, sigorta primlerini eksik yatıran 23 geneleve ceza kesildi; 501 seks işçisi emekliliğe hak kazandı.

İzmir’deki bazı seks işçilerinin emeklilik başvurusunda gün sayısı eksik çıkınca işverenlerinin sigortalarını eksik yatırdığı ortaya çıktı. Sigorta primlerini eksik yatıran 23 geneleve ceza kesildi.

SGK denetmenleri, 23 genelev sahibinin işçilerin sigortalarını eksik yatırdığını, paralarını düzenli ödgorselemediğini ve özlük haklarını vermediğini tespit etti. Bin 800 kadının sigorta primlerinin eksik yatırıldığı ortaya çıkarken işverenlere para cezayı kesildi ve eksik primlerin yatırılması sağlandı. Bu sayede günleri dolan 501 kadına emekli maaşı bağladı.

Habertürk’ten Mehmet İnmez’in haberine göre sigorta gün sayılarının eksik olduğu ortaya çıkan kadınlar eksik primlerinin yatırılması talebine işverenlerinden olumsuz yanıt alınca İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi devreye girdi.

İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu’na başvuran avukatlar, Genelevinde Çalışan Genel Kadınların Hak İhlallerini Tespit ve Araştırma Alt Komisyonunu kurdurdu. Genelevleri ziyaret ederek durum çalışması yapan komisyon üyeleri bir rapor hazırladı ve Sosyal Güvenlik Kurulu’na (SGK) gönderdi. SGK’nın uyarısıyla bin 299 genelev çalışanın ise eksik primleri yatırıldı.

İzmir’de genelevlerde çalışan seks işçilerinin dava açmadan haklarına kavuşması Türkiye’nin diğer illerindeki genelev çalışanları için de emsal teşkil edecek. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif