Anasayfa / Kent Yaşamı / Başkan Gökhan: “Komedi oynamaktan vazgeçelim”

Başkan Gökhan: “Komedi oynamaktan vazgeçelim”

1

Başkan Gökhan: “Komedi oynamaktan vazgeçelim”

Salı akşamı toplanan belediye meclisinde gündem dışı konular damga vurdu. Gerçekleşen toplantıda Sarıçay’da yaşanan balık ölümleri ve İskele Meydanı’nda yaşanan isim tartışmaları konuşuldu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Sarıçay’da yaşanan balık ölümleri için Belediyenin, Çevre Müdürlüğü’nün ve Tarım Gıda Müdürlüğü’nün analizlerde bulunduğunu ve değerlerinin normal olduğunu açıkladı. Gökhan, AK Parti İlçe Yöneticisi Gültekin Yıldız’ın konu ile alakalı olarak basına verdiği demece tepki göstererek; “Bu olayı, bir kez daha kamuoyu bilsin ve duysun diye bir kez daha söylüyorum. Derelerin akmakta olan yataklarının içi, DSİ sorumluluğundadır. Nitekim sadece o yatağın, yani bir fiil akmakta olan dere yatağının dışındaki alanların peyzaj düzenlemesi için bizim yetkimiz var” diye konuştu.

Gökhan, İskele Meydanı’nın adının değiştirilmesi ile alakalı meydanda gerçekleştirilen imza kampanyası ile ilgili bir video izletti. Şahinbey Belediyesi’ne ait bir araç ile gelen birçok insanın imza stantlarına yönlendiği görülen video sonrası ise Başkan Gökhan; “Biz buranın adı İskele Meydanı kalsın dedik. Başka bir kastımız yok, İskele Meydanı kalsın dedik. Daha enteresan bir şey gösteriyim, imza toplanıyor. Otobüsten insanlar geliyor. Bu otobüs, Antep Şahinbey otobüsü. İnsanlar oluk oluk geliyorlar, burada imza veriyorlar. Bu meydan bilmem ne meydanı olsun diye. Sonra diyecekler ki, ‘Çanakkale halkı bu meydan böyle olsun’ dedi. Artık komedi oynamaktan vazgeçelim” dedi.

Gerçekleştirilen meclis toplantısında konuşan Gökhan şunları söyledi:

“Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Sarıçay’da balık ölümleri söz konusu olmuştu. Belediye olarak biz kendi tahlillerimizi yapıyoruz ama Çevre Müdürlüğünden gelip numune almışlardı. Bu numune sonucunda dört değer aranıyor; PH değeri, kimyasal oksijen ihtiyacı değeri, biyokimyasal oksijen ihtiyacı değeri, askıda katı madde değeri. Bu değerlerin hepsinin maksimum değerlerin altında olduğu tespit edilmiş durumunda. Oradaki balık ölümleri nasıl olabilir noktasında, onu Tarım Müdürlüğü su analizi yaparak ayrıca tetkik yapıyorlar. Çünkü hem balıklardan numune almak sureti ile hem sudan numune almak sureti ile çeşitli alternatifler kullanılıyor. Baraj suyunun çok düşmüş olması şüphe edilen bir etken. Hatırlarsınız orada bir mangan sorunu olmuştu. Hatta sularda koku oluşmuştu, bundan 5 sene önce. Şu anda barajımız 4’te 1 seviyesinde. Bizim barajımızın kapasitesi 51 milyon. Barajda birikintilerin yukarıya çıkmasından dolayı, artı maalesef zirai ilaçlar, bu Bayramiç Barajında da gündeme gelmişti, bunların bu ortama atılması sonucu da yaşanmış olabilir. Tabi bunların hepsi varsayımlar üzerine. Ama bizim atık su arıtma tesisimizin çıkışındaki suyun hiçbir eksik noktası yok. Hepsi yasal sınırlar içerisinde. Zaten olamaz da. Bu sürekli olarak denetleniyor. Bizim çıktı sularımız sürekli olarak denetleniyor”

SUYUN AKTIĞI ALANIN DÜZENLEMESİ DSİ’YE AİTTİR

“Bu arada AKP’li Avukat Gültekin Yıldız beyin basına bir demeci var. Hala daha ısrarla ve inatla bir şey söylemeye çalışıyorlar, biz de ısrarla ve inatla onun tersini söylüyoruz. Diyor ki, ‘1992 yılında DSİ ile yapılan protokol ile yetkilinin bizzat Çanakkale Belediyesi olduğu’ diyor ve hatta Ülgür Gökhan’ı yalanlarcasına yaptığı basın toplantısında, ‘Sarıçay’ın düzenlenmesi konusundaki projelerimizin hayata geçirilmesi için çalışmalar sürüyor demektedir’. Evet dedik. Demeye de devam ediyoruz. Bu olayı bir kez daha kamuoyu bilsin ve duysun diye, değerli Avukat Gültekin Yıldız araştırmadan bir kez daha konuşmasın diye, bir kez daha söylüyorum. Derelerin akmakta olan yataklarının içi DSİ sorumluluğundadır. Onun düzenlenmesi DSİ sorumluluğundadır. Nitekim biz sadece o yatağın, yani bir fiil akmakta olan dere yatağının dışındaki alanların peyzaj düzenlemesi için bizim yetkimiz var. Orada da şartlar var. O alanlara yapı yapamazsınız. Nitekim yıllarca önce, benden önce yapılmış olan bir amfi tiyatro vardı Atatürk köprüsünün hemen altında. Onu ısrarla bunu kaldırın diye yazmıştı DSİ. Ben en son geçen sene orayı yıktık ve orayı otopark olarak kullanıyoruz. Sarıçay’ın içi, suyun aktığı alnın düzenlenmesi, DSİ’nin yetkisindedir.

ŞAHİNBEY OTOBÜSÜNDEN GELİP İMZA VERİYORLAR

“Geçen haftadan beri meclisin İskele Meydanı ile ilgili kararından sonra, AKP ayaklandı. Ayaklandı derken, zannetmeyin ki Çanakkale ayaklandı. Bir grup insan ayaklandı. Burada garip bir durum var. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Bunu da aydınlatmamızda fayda var. İskele Meydanı’nda iki tane pankart görüyorsunuz. Bir tanesinde adını Çanakkaleliler koymuş, ‘Demokrasi Meydanı’ olmuş, diyor İlçe Başkanı. Bir tarafında da Memur-Sen koymuş, o da adını millet koymuş, ’15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’. Şimdi bunların hangisi olacak? Hatta bir ilave daha bir şey var, Sayın Çanakkale Milletvekilimizin. Çanakkale Belediyesi, AKP gurubunun 27 gün nöbet tutulan meydanın adının Şehitler meydanı olmasını bugün reddettik yazıyor. Bir de bu çıktı şimdi. 3 tane öneri var. Biz buranın adı İskele Meydanı kalsın dedik. Başka bir kastımız yok, İskele Meydanı kalsın dedik. Daha enteresan bir şey gösteriyim, imza toplanıyor. Otobüsten insanlar geliyor. Bu otobüs, Antep Şahinbey otobüsü. İnsanlar oluk oluk geliyorlar, burada imza veriyorlar. Bu meydan bilmem ne meydanı olsun diye. Sonra diyecekler ki, Çanakkale halkı bu meydan böyle olsun dedi. Artık komedi oynamaktan vaz geçelim. Bu meydanın adını yasalar gereği belediye meclisi koyar. Çanakkale Belediye Meclisi de oylamıştır, karar almıştır ve bu bağlamda kararını vermiştir. Onun dışındakilerin hepsi lafügüzaf. Israr ettikçe komik duruma düşüyorsunuz.”

ŞEHİT İSİMLERİNİN İŞLETMELERDE KULLANILIYOR

“Rahmetli şehidimiz Ömer Halisdemir adını caddeye verdik. Bu arada da Valilik’ten bir yazı geldi. Yazıda diyor ki, ’15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde yaşanan menfur darbe girişiminin seyrini değiştiren, kahramanlığı ve üstün başarı sonucu ülkemizin ve milletimizin sinesinde yer bulan şehir Ömer Halisdemir’in ailesiyiz. Şehidimizin yaptığı kahramanlık ülkemizde büyük bir yankı bulmuş, şehidimizin ismi binlerce çocuğa verilmiş, ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına da verilerek ismi yaşatılmaktadır. Bu teveccüh ve ilgiden faydalanmak isteyen bazı kişi ve kurumlar, kar amacı güden şirket, işletmelerin varlığı bizi rahatsız etmektedir. Halisdemir’in ailesi olarak, şehidimizin isminin ve resminin hiçbir şekilde filmlerde kullanılmasına, şehidimizin isminin ve resminin reklamlarda araç olarak kullanılmasına, şehidimizin isminin ve resminin kar amacı güden işletmelerde kullanılmasına, şehidimizin isminin ve resminin vakıflar, dernekler ve sivil toplum örgütleri tarafından kullanılmasına kesinlikle muvafakatimiz yoktur. Aksi taktirde davrananlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır’. Bizi şehidimizin adını bir caddeye vermiştik. Onunla ilgili bir sıkıntı yok. Sonra dedik ki, bu nedir? Kim vermiş? Olan şu, müteahhit, üstelik AKP teşkilatlarında görev yapan bir isim, ‘Konforlu Yaşam Alanı, Şehit Ömer Halisdemir Sitesi’ diye bir site yapmış. Niye? Çünkü oradan bir hamaset, bir duygu sömürüsü yapacak. Bunların hepsi aynı şey, hep duygu sömürüsü. Aile de isyan ediyor. Bizim çocuğumuzun adını böyle bir şeye vermeyin diye.

HERGÜN TOPLANILAN RUTİN BİR OLAY

Başkan Gökhan’ın ardından söz alan AKP’li Meclis Üyesi Huriye Doğancı, Başkan Gökhan’ın İskele Meydanı’nın adının değiştirilmesi için başlatılan imza kampanyasına Çanakkale dışından vatandaşların imza attığına yönelik izlettiği video üzerine yaptığı konuşmada; “Hocalar o stantların önünde 45 gündür o çocukları topluyorlar. O masalar kurulduğunda değil. Her gün toplanılan rutin bir olay. O gün Demokrasi Meydanı yazılarının olduğu bir masa da var orada. Ama ben rutinimi o masa var diye değiştiremem ki. Her gün yaptığımız şey. Aksilik ki, turlar o gün gitti. İmza atarken bir Şayhinbey’liyi göremezsiniz. Velev ki imzalasın, Türkiye çapındaki bir vatandaşın imzasının size ne sakıncası var, niye gerildiniz?” dedi.

İNSANLARIN ORAYA YÖNLENDİRİLDİĞİNE HERKES ŞAHİT

Doğancı’nın konuşmasının ardından Başkan Gökhan şu şekilde devam etti:

“İnsanları oraya oluk oluk yönlendirdiğinize herkes şahit. Siz onu öyle dersiniz. Dolayısı ile orası Demokrasi Meydanı değil, orası İskele Meydanı.  Demokrasi Meydanı filan değil, orası bir fiil İskele Meydanı. Oraya onları getirip imzalattınız. Yarın onları ortaya çıkardığımızda ben size bunu soracağım. O meydan Çanakkale halkının meydanıdır. Çanakkale halkı karar verir. Hala Demokrasi Meydanı yapmak istiyorsunuz, ama demokrasiden şu kadar nasibiniz yok. Çanakkale halkı karar verir, niye? Çünkü Çanakkale Meclisi buna izin verme yetkisine sahiptir. Çanakkale Meclisi de oraya ismini vermiştir. Siz istediğiniz kadar imzalatın, komik işler yapın, meydanın adına ne derseniz deyini o sizin sorununuz. Ama Çanakkale halkı, buranın adını İskele Meydanı olarak tescilini yapmıştır. Bu yetkiyi bir başkası kullanamaz. Bu kentte sokağa, caddeye ya da meydana isim verme yetkisini Çanakkale Belediye Meclisi dışında başka hiçbir meclis kullanamaz. Siz de mecliste hiçbir zaman mecliste çoğunluğu elde edemeyeceğinize göre, orası İskele Meydanı olarak kalacaktır” dedi.

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif