Anasayfa / Eğitim / İş’ten esnaflara çağrı: “Sınavlara muhakkak katılsınlar”

İş’ten esnaflara çağrı: “Sınavlara muhakkak katılsınlar”

selahattin-is

Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası ile ortak düzenlenen kalfalık ustalık ve esnaflık sınavı önceki gün gerçekleşti. Gerçekleştirilen sınavlara yapılan katılım, yarı yarıya dahi olmazken konu ile ilgili Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş görüşlerini gazetemiz ile paylaştı. Katılması gereken 372 esnaftan yalnızca 34’ünün katıldığını aktaran İş; “Esnaflığa 372 kişiden 43, Kalfalığa 10 kişiden 5, ustalığa ise 4 kişiden 2 kişi katılmış. Beş sefer bu sınavlara girme hakları var. Buradan hepsine çağrı yapıyorum. Muhakkak gelsin ve katılsınlar. Ne olur ne olmaz. Kanun her an değişebilir” diye konuştu.

İş, görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

Sınavlar daha önce altı ayda bir yapılıyordu ancak müracaatlar geç geldiği için bir yıl içerisine aldık. Ekim’de tekrar yapacağız. Beş sefer sıva girmeyenlerin hakları yanıyor. Kalfalık belgesini alanlar 6 ay sonra ustalık sınavlarına girebiliyor. Ustalığa yiyecek maddeleri, lahmacun pide, fast-food olanlar girebiliyorlar.  Esnaflığa girenler ise kahve, cafe vs gibi esnaflarımız giriyor. Bu sınavda 5 kişi kalfalık, 2 kişi ustalık 34 kişi ise esnaflık sınavına girmiş. Bu katılanlar, 15-20 gün sonra belgelerini alacaklar. Ancak esnaflık sınavına girecek olan sayısı 372 fakat bu sayıdan yalnızca 34 kişi katılmış, 338 katılmamış.

HER AN KANUN DEĞİŞEBİLİR

Ben buradan sınavlara katılım belgelerini alma çağrısı yapıyorum. Yarın bir gün bir kanun çıkabilir. Belgesi olmayanlar işyerlerini açamayabilir. Tarım İl Müdürlüğü, Çevre sağlık ve belediye zabıta ekipleri tarafından denetimler yapılıyor. Gıda maddeleri konusunda bu kurumlar çok titiz duruyorlar. Oda olarak ara ara bizlerde yapıyoruz. Kalfalığa 10 kişiden 5, ustalığa ise 4 kişiden 2 kişi katılmış. Beş sefer bu sınavlara girme hakları var. Girmedikleri takdirde yatırdıkları parada yanıyor. Buradan hepsine çağrı yapıyorum. Muhakkak gelsin ve katılsınlar. Ne olur ne olmaz. Kanun her an değişebilir.

KAPSAM DIŞI MESLEKLER, KAPSAM DAHİLİNE GİREBİLİR

Bir de şu var. Kapsam dışı olan esnafların meslek dalları için olan sınavlarını Milli Eğitim ile beraber yapıyoruz. Kapsam dışı kimler var ‘lahmacun, döner, pide, kebap, çorba’ bunlar kapsam dışı olan meslek dalları. Kapsam içi olanlar ise ‘sıcak yemekler, unlu mamuller, ekmek, yufka, pasta’ bunların hepsi kapsam içi olan meslek dalları ve bunlar çıraklık okuluna gidiyorlar. Şubat, Mart aylarında sınavlar açılıyor ve sınavların 15-20 günlük durumuna göre okula gidiyorlar. Kafalık ve ustalık belgelerini alıyorlar. Yarın bir gün kapsam dışı olan meslek dalları kapsam içerisine alındığı zaman daha kötü olur. Bu durumda işlerini güçlerini bırakıp sınavlara ve kursa girmek zorunda kalacaklar.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif