Anasayfa / Güncel / Hamurlu işler

Hamurlu işler

Çalışan Kadın Devletin Gücünü Gösterir
Çalışan Kadın Devletin Gücünü Gösterir

Hamurlu işler

Elinin hamuru ile her işe karışan kadınların olduğu dünya, daha temiz daha güzel daha yaşamaya layık olmaz mı sizce de?

Hangi savaş kadınlar da direnmeden kazanılmıştır. Hangi kıtlık, hangi ekonomik kriz kadınların tasarrufu ve dayanıklılığı olmadan atlatılmıştır.

Bir aileyi ayakta tutan, kendi kendine dağılabilme ve kirlenebilme özelliği olan evleri yuvaya çeviren, çocuk yetiştiren, koca pekiştiren kadınlar bir de üstüne iş hayatına atıldıklarında hangi işi yapamazlar.

Ailenin gücü de devletin gücü de kadından doğar. Bırakın her işe hamur bulaşsın.

NAKLİYATTA KADIN ELİsenay-ceneli

Genellikle ”Erkek Mesleği” olarak adlandırılan işlerde çalışan kadınlar, becerileri ile bu meslekleri yapmaya uzak olanlara örnek oluyor. Erkeklerin yaptığı her işi kadınların da yapabileceğinin güzel bir kanıtı da bir evden eve nakliyat firmasından geldi. Şenay Çeneli nakliyat dünyasında üç erkek çocuğu annesi…

Eşinin vefatının ardından evden eve nakliyat işinin başına geçen Şenay Çeneli erkek dünyasında kadın olmanın zorluklarını anlattı.

2011 senesinde eşini kaybeden Çeneli, üç oğlunun geleceği için işlerin başına geçmek zorunda kaldı. Daha önce hiçbir işte çalışmayan firma sahibi kadın mecburiyetlerin bir kadına neler yaptırabileceğinin de güzel bir örneğini oluşturdu.

Gazetemize verdiği röportajda işe başlarken karşılaşacağı zorlukları tahmin ettiğini ama kendi ayakları üzerinde durması gerektiğinin de bilincinde olduğunu ifade eden Çeneli; “Altı yıldır bu işin başındayım. Başlarda çok zor oldu; hatta ilk üç sene sistemi anlamakta zorluk çektim. İşlerin başına geçtiğimde en küçük oğlum bir buçuk yaşında idi. Şimdi her şeye hakimim. Tabi işlerimde bana yardımcı olan, işleri beraber yürüttüğümüz bir aile dostumuz da var. Bizler nakliyat işi yapıyoruz, ben bir kadın olarak her ortama giremezdim. Zaman içerisinde kendimi de geliştirdim, ehliyetim yoktu ehliyet aldım. Yaptığımız iş büyük sorumlulukları olan riskli bir iş. Belki bir kadın işi de değil. Bugün buraya gelmeden önce evde işlerimi bitirdim, öyle geldim. Süreç içerisinde oğullarım en büyük destekçim oldu. Dünyada kolay olan hiçbir iş yok, kadınların yapamayacağı bir iş de yok. Zamanla işimi de çok sevdim tabi ki…” dedi.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif