Anasayfa / Güncel / Beklenen İstanbul risk Çanakkale

Beklenen İstanbul risk Çanakkale

deprem555

Ünlü Fransız deprem bilimci Prof. Le Pichon’un 15 yıl içerisinde İstanbul’da 7.6 büyüklüğünde bir depremin olacağı açıklamalarının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de deprem konusuna dikkat çekerek, “Bizim en az 25-30 milyonu ilgilendirecek kadar bir hızla 3-5 sene içerisinde bu kentsel dönüşümü yapmamız icap ediyor” dedi.

Türkiye’de deprem konusu bir kez daha gündeme geldi. Marmara bölgesi içerisinde bulunan birçok deprem fayının Çanakkale’den de geçtiği biliniyor. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ)’den Emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, İstanbul’da beklenen deprem tehlikesinin, Çanakkale’de büyük etki yaratabileceğinin altını çizdi. Çanakkale’nin, İstanbul’a göre daha riskli bir alanda olduğunu belirten Perinçek, 5 ya da 10 yıl içerisinde Çanakkale’de büyük bir deprem yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Bakan Özhaseki, önceki gün kentsel dönüşümün 2012 yılında yürürlüğe girdiğini söyleyerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle İstanbul için tehlikeli sinyaller çalmasından sonra büyük bir dikkat ve hassasiyetle, büyük bir öngörü ile ortaya koymuş olduğu bir çaba. O konuda da ısrarla üzerinde duruyor. Geldiğimiz nokta itibariyle 49 vilayette kentsel dönüşüm ile ilgili bizim riskli alan ilanlarımız var. Ayrıca 20 vilayette bir başka türlü çalışmamız var. Ama toplamda baktığınız zaman o günkü çıkan yasalarla bugün 420 bin civarında binayı dönüştürdüğümüzü görüyoruz. 3 – 4 Milyon nüfusa hitap eden bir alanda kentsel dönüşüm yapabildiğimizi görüyoruz. Bunu yeterli görmüyoruz şu anda. Bizim en az 25 – 30 Milyonu ilgilendirecek kadar bir hızla 3-5 sene içerisinde bu kentsel dönüşümü yapmamız icap ediyor” diye konuştu.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Prof. Dr. Perinçek ise gazetemize şunları söyledi: turkiye-yi-tehdit-edecek-yeni-fay-hatti-iddia-4257556_o

“15 yıl içinde böyle bir deprem olabilir. Bunu söylemek için falcı olmaya gerek yok. Kuzey Anadolu deprem fayı üzerindeyiz. Ama bu İstanbul yakınında mı olur? Yoksa benim daha çok endişe ettiğim Şarköy civarında mı olur onu bilemiyoruz. Şimdi bir yığın yorum yapılıyor. Mesela Gökçeada depreminden önce büyük bir İstanbul depremi bekleniyordu. Hâlbuki deprem, Marmara Denizi’ni atladı ve Gökçeada’da deprem yarattı. Şu andaki veriler ile her şeyi bilemiyoruz. Ancak, Kuzey Anadolu fayı üzerinde İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale yakının da deprem muhakkak olacaktır. 15 yıl içerisinde de olma ihtimali oldukça yüksek. Bunu söylemek için jeolog olmak yetmiyor. Başka verilerde lazım.

“BÜYÜK BİR DEPREMİ GÖRECEĞİME İNANIYORUM”

Biz Çanakkale’de yaşıyoruz ve Çanakkale, İstanbul’a göre daha riskli bir alanda. Bunu daha önceki ifadelerimde de kullandım. Çünkü Tekirdağ’dan Gökçeada’ya giden bir fayımız var. Güneyimizde de Bandırma’dan Ezine ve Edremit Körfezi üzerinde uzana diğer bir kol var. Biz, ikisinin ortasındayız. Ayrıca, 1875’te Çanakkale’nin merkezinde bir deprem oluyor. Bu, tarihsel kayıtlarda var. Bu deprem sırasında da Erenköy yakınında 4km’lik bir alanda dağ kaydı diye bir rapor var. Bu, 1875 depremi ile ilgili söz edilen dağ kaydı olayında, deprem sonrasında heyelanlar oluşuyor ve bu nedenle dağ kaydı diye kayıtlara geçmiş. Ben bunu inceledim ve makale haline getirdim. Yakın zamanda basılacak. Burada 1875 depremi sebebi ile oluşan heyelanları inceledim. Demek istediğim şu; İstanbul büyük bir şehir, bu bakımdan bir depremin İstanbul’a zararı çok olacaktır. Ama Çanakkale’nin güneyinde ve kuzeyinde farz yolları var. Çanakkale bu bakımdan 15, 10 ya da 5 yıl, ben hayattayken Çanakkale’nin civarında olacak büyük bir depremi yaşayacağıma inanıyorum.

“ALÜVYON ALANLARI ÜZERİNE BİNA YAPILMAMALI”

7.6 şiddetinde bir deprem İster İstanbul, ister Tekirdağ, ister Şarköy’de olsun Çanakkale bunların hepsinden etkilenecek bir yerde. O zaman ne yapmamız lazım? Bir kere Çanakkale’de alüvyon üzerine bina yapmayacağız. Hem tarım toprağını kaybediyoruz, hem de alüvyon zemin depremin şiddetini arttırıyor. Deprem için yapılması gereken ilk şey bu. Yani, inşaat alanlarını, hem tarım alanları hem de alüvyon alanlar üzerinde açmayacak.

“ŞARKÖY VE CİVARINDA ENERJİ BOŞALMIYOR”

Çanakkale’yi etkileyecek bir deprem 15 yıl içinde de, 10 yıl içinde de olabilir. Ayrıca şunu da şöyleyim. Şarkköy, Çan, Ezine arası olmak üzere en çok deprem beklediğim alanlar buralar. Neden buralarda bekliyorum? Çünkü sözünü ettiğim yerlerde deprem pek olmuyor. Olsa bile çok seyrek oluyor. Hâlbuki Saroz Körfezi’nde, Gökçeada civarında, Marmara Denizi’nde çok sayıda deprem var. Denizlerde ki deprem sayısının fazla olması demek ‘mesela haftada 10 tane deprem yaşıyoruz’ az azda olsa enerji boşalıyor anlamına geliyor. Ama, Çan, Ezine arasında, Tekirdağ ile Saroz Körfezi arasında, Şarkköy, Breste, Bolayır civarında enerji boşalmıyor. Bu nedenle, buralarda benim büyük bir deprem beklentim var. Bunu söylerken de Fransız jeologun söylediği 7,6’lık depremi yabana atmamak lazım.”  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif