Anasayfa / Güncel / Kutluay: “Savaş değil barış istiyoruz”

Kutluay: “Savaş değil barış istiyoruz”

1

Kutluay: “Savaş değil barış istiyoruz”

Çanakkale HDP İl Örgütü, aralarında Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 9 Milletvekilinin tutuklanmasını protesto etti. HDP üyeleri, parti binalarının önünde basın açıklaması yaparak oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 9 milletvekilinin tutuklanması Halkların Demokratik Partisi(HDP) Çanakkale İl Örgütü tarafından protesto edildi. Oturma eylemi öncesi yapılan basın açılamasında, 15 Temmuz sonrası yapılan uygulamalar ve tutuklamalar, ‘demokrasi katliamı ve hukukun ayaklar altına alınması’ olarak nitelendirildi. HDP İl Yöneticisi Üyesi Nusret Kutluay tarafından yapılan açıklamada, Kutluay; “Bundan önce on binlerce öğretmen, akademisyen, doktor, sağlık çalışanı, kamu görevlisi, demokrat insanların işine son verildi. Sormak gerekir bu hükümete. Bu sözünü ettiğim kurum ve kuruluşların 15 Temmuz Darbe Girişimi ile bir ilgisi var mı? Kesinlikle yok. O zaman neden asıl sorumluları yakalayıp, yargılamıyorsunuz da sosyalist, muhalif güçleri hedef alıyorsunuz?” diye konuştu.

Kutluay, yapılan açıklamada şunları söyledi:

“Bu olay önceki gün meydana geldi. Bugün de beş günden beridir gözaltında tutulan Cumhuriyet Gazetesi’nin yazarları ve yöneticileri tutuklandı. Bundan önce on binlerce öğretmen, akademisyen, doktor, sağlık çalışanı, kamu görevlisi, demokrat insanların işine son verildi. Sormak gerekir bu hükümete. Bu sözünü ettiğim kurum ve kuruluşların 15 Temmuz Darbe Girişimi ile bir ilgisi var mı? Kesinlikle yok. O zaman neden asıl sorumluları yakalayıp, yargılamıyorsunuz da, sosyalist, muhalif güçleri hedef alıyorsunuz?

“YAPILANLAR HUKUKUN AYAKLAR ALTINA ALINMASIDIR”

“Bugün ve daha önce yapılanlar, demokrasi katliamıdır. Ülkede yıllardır ağır aksak işlemekte olan hukukun tümüyle ayaklar altına alınmasıdır. Bunu asla kabul edemeyiz. Dün partimizin eş başkanlarının ve vekillerimizin tutuklanmasını bütün Avrupa ülkeleri, dünyanın birçok ülkesi şiddetle kınamışlardır. Dünyanın en önde gelen basın kuruluşları Newyork Times, Le Figaro, Le Mond, Der Spiegel gibi gazeteler, Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’tan Türkiye’nin parlayan yıldızı olarak söz ettiler ve olayın vahametine vurgu yaptılar.”

“DEMOKRATİK TEPKİMİZİ ORTAYA KOYMAK İÇİN BURADAYIZ”

“Partimiz Genel Merkezi, yayınladığı bir genelgeyle tüm il ve ilçelerde 3 gün süreyle oturma eylemi gerçekleşmesini duyurmuştur. Bugün burada toplanma nedenimiz budur. Partimize ve ülkemizin bütün sol, sosyalist, demokrat güçlerine karşı yapılan bu saldırıya demokratik tepkimizi oturma eylemi ile ortaya koymak için buradayız. Bu saldırılar, bu baskılar karşısında asla susmayacağız. Bu hukuk dışı uygulamalara derhal son verilmelidir. Eş Genel Başkanlarımız, Eş Belediye Başkanlarımız, Cumhuriyet Gazetesi’nin, Özgür Gündem Gazetesi’nin yazarları derhal serbest bırakılmalıdır. İşinden atılan tüm demokratik, sosyalist, sol devlet memurlarının işlerine iade edilmesini istiyoruz. Yılmadık, yılmayacağız. Savaş değil, barış istiyoruz”

Basın açıklamasının sonunda HDP üyeleri, 5 dakika süren oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra parti binalarına döndüler. Oturma eyleminin üç gün boyunca devam edeceği bildirildi.

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif