Anasayfa / Güncel / Altın yine yükselişte

Altın yine yükselişte

gorsel-1Altın yine yükselişte

Altın fiyatları hafta başında önceki günlere oranla yüksek bir giriş yaptı. Geçtiğimiz haftalarda 205 lira seviyesinde olan çeyrek altın fiyatları, dün bir parça daha yükselerek 218 lira seviyesine çıktı.

Konuya ilişkin gazetemizde değerlendirmede bulunan Çanakkale Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay; “Altın fiyatlarının 2016 yılı başındaki seviyelere yeniden dönmesi zor görünüyor. Süreç içerisinde edindiğimiz tecrübeler bir düşüş yaşanmasını öngörmüyor. Dünyadaki küresel yapılanmanın ciddi boyutlardaki riskleri devam ettiği sürece, nakitin fazla olması, Merkez Bankalarının kur politikalarının savaş boyutunda ilerlemesi kıymetli madenlerin değerini yükseltmeye devam edecektir. İç işlerimizde yaşanan siyasal gelişmeler de dövizin yükselmesine neden oldu. Esas altının ons gramı üzerindeki değişme uluslararası piyasalardan etkilenmemizden kaynaklanır” dedi.

“FAİZ YÜKSELİRSE ALTIN DAHA DA YÜKSELİR”

Dünya üzerinde çok fazla karşılıksız likit var. 1972 yılına kadar merkez bankaları kasasında mevcut bulunan altın kadar likiti piyasada tutabiliyordu.  Bu sistem kaldırıldı ve likit para şişmeye başladı.2009 yılında yaşadığımız küresel kriz bunun bir patlaması oldu. Bu tekrar edebilir. Altın kısa vadede para kazandırmaz. Altın uzun vadeli bir yatırımdır. Eğer yatırımcı altını karşılığında sermaye edinecek ya da gayrimenkul alınacaksa altını bozdurabilir. Ancak altın bozup da nakit bekletilecekse bu uygun bir adım olmaz.  Amerika’nın seçim süreci altın fiyatlarını etkileyecektir. Ama bizim için önemli olan Amerikan Merkez Bankasının alacağı faiz kararıdır, eğer faiz yükselirse altın da yükselişe geçer.

Fed’in aralık ayı faiz artırım ihtimalinin yükselmesi ons altındaki yükselişleri etkilerken, altının gram fiyatı 131 liradan alıcı buluyor. Piyasalarda doların seyri ve Fed’in ABD’de faizi ne zaman artıracağına dair ipuçları izleniyor. Kuyumcuların gazetemize yaptığı değerlendirmelere göre altın bozdurmak için uygun bir dönemdeyiz. Ancak eğer nakit olarak bekletilecek yatırım hamleleri için beklemek de fayda var.

hasan-turanHasan Turan;  “Doların ve onsun yükselmesi altın fiyatlarını etkiledi. Şu yükseliş trendinde olan altın 2017 yılı içinde düşebilir. Şu anda kısa vadede altın yatırım için uygun değil; ancak alım satım ya da sermaye amaçlı altın bozdurmak için uygun bir fiyat diliminde bulunuyor” dedi.

mehmet-cakirMehmet Çakır; “Dolara endeksli olan altın fiyatının düşeceğini zannetmiyorum. Hatta ons fiyatının giderek daha da yükseleceği tahmin ediliyor.  Dış ve iç siyasal ortamlar fiyatları sürekli etkileyecektir. Amerika’nın borcu çok olduğu için döviz de yükselmeye devam edecektir. Ülkeler arasında ekonomik bir savaş var. Şu an altını bozdurma zamanıdır. Fiyatlar yüksek ama altın daha da yükselebileceği için almak da uygundur. Şu anda sadece çeyrek ve tam altında satış yapabiliyorum” dedi.

 

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif