Anasayfa / Güncel / Çanakkale’nin ‘Hal’i hal değil

Çanakkale’nin ‘Hal’i hal değil

1

Çanakkale’nin ‘Hal’i hal değil

Çanakkale Sebze ve Meyve Toptancı Hali içerisinde açık olan dükkanlar, piyasanın ihtiyacını karşılayamıyor. Yaklaşık iki senedir yapımı devam eden yeni hal inşaatının tamamlanması için yoğun bir çalışma devam ediyor.

Çitçinin ürünlerini satabileceği, elverişli koşullara uygun bir Sebze ve Meyve Hali’nin olmamasının üretici ve tüketici adına büyük bir sorun olduğunu dile getiren Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya gazetemize konu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Oda Başkanı İsmail Kaya, yaptığı açıklamada çiftçinin beklentilerini dile getirirken sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi noktasında Ziraat Odasının üzerine düşen ne varsa yapmaya da hazır olduklarını belirtti.

Pazar esnafı ise konu ile ilgili mağduriyetin kısa zamanda çözülmesini bekliyor. Esnaf buradan Balıkesir ve İzmir’e sebze meyve almaya gittiklerini oradan 50 kuruşa aldıkları herhangi bir ürünün Çanakkale pazarına gelene kadar iki liraya çıktığını ifade etti. Ürünleri Çanakkale’den alma şansları olsa bunun fiyat etiketlerine de yansıyacağını ifade etti.

Belediye yetkilileri ise yaptığımız görüşmede, 2017 yılının ilk aylarında yeni Sebze ve Meyve Halinin açılışının yapılabilmesi için yoğun bir çalışma içinde olduklarını ifade etti.

Kaya gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“HAL YOK DESEK YERİDİR”

“Çanakkale’de üretici ve tüketici adına konuşmak gerekirse sorunu en baştan konuşmaya başlayalım. Çanakkale’de bundan 30 sene önce olan sebze meyve hali bugün yok. İnşaatı iki seneyi aşkın bir süredir devam eden yeni halin, ne zaman biteceği belli değil. 30 sene önce Çanakkale’nin sahip olduğu büyük ve güzel sebze meyve haline bugün sahip olamayışımız oldukça üzücü. O dönemde şimdiki Carrefour alışveriş merkezinin olduğu alan, bir firmaya satıldığı için hali oradan kaldırdılar. Ancak yıllardır yeni bir alan tahsis edilmedi. Şu anda kâğıt ambalaj ve atık toplama merkezinin hemen yanı başında basit depoların olduğu, çatıların aktığı alana hapsedildi. Pazar esnafımız şu an hal olarak kullanılan alanda yeteri kadar dükkan olmadığı için Balıkesir ve İzmir hallerini kullanıyor. Bu hallerden aldıkları ürünleri, Çanakkale pazarlarında satıyorlar. Doğal olarak bu fiyat etiketlerine de yansıyor.  Bu kentte hijyenik, elverişli ve büyük bir hal olsa pazarcı neden o kadar yolun maliyetini de üstlensin? Çanakkale Pazar esnafının Balıkesir’de, İzmir’de ne işi var. Pazarcı o kadar yolu gitmişken Çanakkale’den de alabileceği bir ürün varsa oradan alıyor.

“BU HAL BİZE REVA MI?”

Yerel yönetimlerden de merkezi yönetimlerden de beklentilerimiz var.  Bizler merkezi yönetimlerden sulama sistemlerinin geliştirilmesi daha fazla alanların tarım alanı olarak açılmasını bekleriz. Yerel yönetimlerden de beklentilerimiz var. Bugün Bayramiç’te sebze meyve hali var. Metropol olacak, nüfusu şu kadar artacak, gelişecek denilen Çanakkale’de hal yok… Çanakkale insanına bu hal revadır, yeterlidir deniliyorsa diyecek bir sözüm yok. ‘Şu anda kullanılan hal yeterlidir’ diyen varsa ben tartışmaya hazırım.

“SORUMLULUK BELEDİYEDE”

Üretici de mağdur tüketici de mağdur. Aradaki fiyat farkı aracılarda kalıyor. Bunun çözülmesi için yerel yönetimlerin harekete geçmesi gerekir. Haller belediyelerin kontrolündedir.  En büyük sıkıntımız ise müstahsil noktasındadır. Üretici ve tüketici arasındaki alışverişi takip eden bir kontrol mekanizması olmalıdır. Örneğin aracı piyasası bir lira diye anlaşıp aldığı ürün için zarar ettim mantığı ile anlaşılan fiyatın altında bir ödeme yapabiliyor. Her şeyin kaydının tutulması gerekmektedir.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Hala inşaatı devam eden bir hal var; iki yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Artık her şeyin hızlanması gerekiyor. Çanakkale’de sebze ve meyve hali var, yeterlidir diyen bir insan varsa ben buradayım. Çiftçi ürününü pazarlamak için bir hal ihtiyacının karşılanmasını bekliyor. Bunun olmaması kadar komik bir durum yok. Birçok vatandaş Çanakkale’de böyle bir ihtiyacın olduğunun farkında değil, çöplüğün kenarından meyve sebze ihtiyacının karşılandığının da farkında değil.  Haldeki esnaf arkadaşlarımız muhakkak temizliğe dikkat ediyorlardır ancak bu temizliği sağlamak belediyenin görevidir. Üretici bizim için kıymetli deniliyor. E bu üreticinin malını pazarlamasına imkan vermemek neden! Bu şehirde önce insan denilen topluluğa bir sebze-meyve hali oluşturamamak büyük ayıp. 20. yüzyılın son çeyreğinde sebze meyve hali olan şehirde 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde hal yok. Benim derdim tüketicinin de üreticinin de kaliteli bir sebze meyve halinin olmasıdır. Bizim üzerimizde düşen ne varsa da yapmaya hazırız.

“HANİ ÖNCE İNSANDI”

Ben mevcut belediye yönetiminden şikayetçi bir vatandaş değilim. Yaptığı birçok hizmette de  kendisini takdir ettiğimi her zaman dile getiriyorum. Biz sadece kimse mağdur olmadan herkes kaliteli bir hizmet alsın istiyoruz. Bu yeni bir sorun da değil. 20 yılı aşkın devam eden bir kent sorunudur. Benim derdim belediyeyi eleştirmek, yönetim zihniyetini eleştirmek değil. Sonuç olarak belediye başkanı seçilmiş kişidir, hepimizin belediye başkanıdır;  biz ona da seçilmiş herkese de saygı duyarız. Hadi belediye bu sorunu görmedi, atladı. Her seçim döneminde oy isteyen parti yöneticileri, yönetici yardımcıları neden bu sorunu hiç gündeme getirmiyor? Noksanları dile getirmek bizim görevimiz. Ben hem üreticiyim hem de herkes gibi tüketiciyim. Bu mağduriyetin hızla giderilmesini talep ediyorum. Üretici ve tüketicinin aynı noktada buluştuğu hallerde daha geniş pazarlar ortaya çıkacaktır. Bunlar tereddüt edilmeden yapılacak icraatlardır. Biz kimseye hakaret de etmiyoruz. Sadece köylümüzün, çiftçimizin, üreticimizin ve tüketicimizin mağduriyeti giderilsin istiyoruz. Üzerimize düşeni de yapmaya hazırız.” (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif