Anasayfa / Güncel / Türkiye’de kadın sesleri

Türkiye’de kadın sesleri

ih3-213738-1

Türkiye’de kadın sesleri

Kasım ayı içerisinde tüm ülkelerin kadınları adına çeşitli sorun ve öneriler paneller ve konferanslar ile ülke gündeminde yer almaya devam ediyor. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansında ise  ev sahipliğini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üstlendi.2’nci Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde “kadın ve barış” temalı grup çalıştayları yapılacak.

56 ülkenin Bakanı Türkiye’de

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı İstanbul’da düzenlenecek. 1-3 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılan toplantının ev sahipliğini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üstlendi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Kadınların ülkelerin kalkınma hedeflerine katkı vermeleri isteniyorsa, önce onların haklardan ve fırsatlardan etkin biçimde faydalanmalarının temin edilmesi gerektiğini belirterek, “Kadınların istihdam ve karar alma mekanizmalarına tam katılımları sağlanmadan ülkelerine, kendilerinden umulan katkıyı vermelerini beklemek gerçekçi değildir. Anne ve çocuk sağlığı, kızların eğitim-öğretimi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konularının şahsım, eşim ve ülkem için özel öneme sahip meseleler olduğunu bilmenizi istiyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilatın çeşitli kuruluşlarına ev sahipliği yapan Türkiye’nin, pek çok inisiyatife de öncülük ettiğini dile getirerek, bu çerçevede kadının toplumun ve çalışma hayatında hak ettiği yeri almasına yönelik çalışmalara da büyük önem verdiklerini söyledi.

“Adalet için Ses Ver”

2’nci Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yerli ve yabancı çok sayıda bakanın katılımıyla, 25-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü kapsamında WOW Convention Center’da düzenlenecek olan zirve ile kadın sorunlarını ulusal ve uluslararası farklı boyutlarıyla kamuoyunun dikkatine sunmak ve konuya karşı duyarlılık geliştirmek amaçlanıyor. “Adalet için Ses Ver” sloganıyla düzenlenecek zirvenin öncelikli iki konusu “Barış Süreçlerinde Kadın” ile “Suriyeli Mülteci Kadınlar ve Sorunları” olarak belirlendi. Kadınların barış sürecinde oynadığı role ve Suriyeli mülteci kadınların yaşamakta olduğu çok boyutlu sorunlara dikkat çekileceği zirvede, “Kültürel Kodlar ve Erkeklik’, “Kadın ve Barış’, “Suriyeli Kadın Mülteciler” ve “Kadına Karşı Şiddet” temaları ele alınacak ve konuyla ilgili odak grup çalıştayları yapılacak.

Açılış programına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın da katılarak konuşma yapacağı zirvede, Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Sri Lanka ve Hırvatistan’dan bakan düzeyinde katılım gerçekleşecek. Ayrıca zirvede BM Kanada Ulusal Komitesi Başkanı Almas Jiwani de “Çalışma Yaşamında Kadın ve İstihdam İmkanları” konusunda konuşacak.

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif