Anasayfa / Güncel / Mecliste sert tartışma:“Darbeyi kardeşleriniz size yaptı”

Mecliste sert tartışma:“Darbeyi kardeşleriniz size yaptı”

1

Mecliste sert tartışma:“Darbeyi kardeşleriniz size yaptı”

Geçtiğimiz gün düzenlenen Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısına gündem dışı konu ve tartışmalar damga vurdu. Gerçekleştirilen toplantıda idam cezası, darbe girişimi ve ‘ablalar’ tartışmaları mecliste tansiyonu yükseltti.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında protokole bırakılan ‘Kampus’ adlı gazeteye Cumhuriyet’e dair hiçbir görsel ve haberin olmaması, izinsiz bir şekilde bırakılmasına Başkan Gökhan, sert tepki gösterdi. İlk olarak, idam cezasının tekrar getirilmesi konusu gündeme geldi. AK Parti gurup Başkanı Tülay Ömercioğlu’nun idam cezası için; “AB’nin peşinden koşmaya gere yok. AK Parti grubu adına açık yüreklilikle buradan söylüyoruz” sözlerine karşılık, Başkan Gökhan; “Fazla söze gerek yok. Siz bir hukukçu olarak idamdan yanasınız. Şu ana kadar, insanlar şehit olurken aklınız neredeydi” diyerek tepki gösterdi. Toplantıda AK Parti Belediye Meclis Üyesi Huriye Doğancı’nın; “Seçimlerde CHP’li kadınlar, ablalarla kol kola geziyordu” demesi mecliste tansiyonu yükseltti.

Mecliste yaşanan tartışmalarda AK Parti Grup Başkanı Tülay Ömercioğlu, idam cezasının tekrar getirilmesi konusunda; “Amerika’da da idam cezası var. 15 Temmuz olaylarının yaşanması, gelişen olaylar, gelişen konular ve şu anda mağdur olan herkesi kapsadı. AB’nin arkasından koşmaya gerek yok. Onların kölesi olmadığımızı açık yüreklilikle işte buradan AK Parti grubu adına biz olarak söylüyoruz. İdam cezası Ecevit zamanında kaldırıldı. İdam cezasını kaldıranlar 3’lü koalisyon hükümetiydi.” diye konuştu.

İDAM DARBE TEŞEBBÜSÜ OLUNCA MI AKLINIZA GELDİ?

Başkan Gökhan, Ömercioğlu’nun konuşmasına şu şekilde karşılık verdi: “Siz bir hukukçu olarak idamdan yanasınız. Şuana kadar, insanlar şehit olurken aklınız neredeydi. Türkiye’de bir tek 246 kişi mi şehit oldu? 14 senedir iktidardasınız. O günden bugüne Türkiye’de her şey süt limandı, hiç şehidimiz yoktu. Sadece size darbe teşebbüsü olduğu zaman aklınıza geldi.”

DARBE SİZE KARDEŞLERİNİZ TARAFINDAN YAPILMIŞTIR

Gökhan, darbe tartışmalarının artması üzerine konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu bize değil, size kardeşleriniz tarafından yapılan bir darbedir. Bunu önleyen biziz, Türk Milleti’dir. Darbe size karşı yapılmıştır. Darbe girişiminde istemediğiniz parlamento bombalanmıştır. Bugüne kadar bu kadar şehit varken aklınız neredeydi. Biz Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünden yana her türlü cesaretli adımı atmışızdır. Ama siz insanları kullandınız, ondan sonra arkanızı döndünüz. Suçunuzu bir başkasının üstüne atmayın. Yıllarca bu insanlar ile kucak kucağa oturdunuz. Sonra bir anda size karşı darbe yapıldığında, bizim yanımızda yer alıp kurtarın bizi demeye başladınız. Türk Milleti kendi özgür iradesi ile bu darbeyi önledi. Sizi kurtarmadı, darbeyi önledi. Boşuna bu konuda tartışmayalım. Siz FETÖ’cüler ile beraberdiniz.”

ABLALAR CHP’Lİ KADINLAR İLE KOL KOLA GEZİYORDU

Yaşanan tartışmada AK Parti meclis üyesi Doğancı söz alarak, “Darbe girişimi olduğunda siz neredeydiniz.  Üyeleriniz nerdeydi. Belediye seçimlerinde Esenler’de apartman apartman ablalar ile CHP’li kadın kolları kol kola geziyordu” demesi ise mecliste tansiyonu yükseltti. CHP’li üyeler Doğancı’ya yalancı diye karşılık verirken, Gökhan şunları söyledi: “Ben İstanbul’daydım, üyelerimiz de hepsi buradaydı. Hiç olayı polemiğe çevirmeyin. Bu konudaki ayıbınızı örtemezsiniz. Çünkü belgeler var. Belge ile konuşuyorlar. Arkadaşın birine ‘FETÖ organizasyonunda’ dedim. Beni mahkemeye verdi. Savcılığa ifade verdim ve ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ diye karar çıktı. Çünkü belge var. Daha onun gibi birçok insan var. Biz yıllardır bu FETÖ’nün devlet içerisinde olduğunu söyledik. Şimdi sanki yeni çıkmış da yeni öğrenmişsiniz de buna engel olmuşsunuz gibi hareket etmeyin. Bunu fırsat bilip yeni insanları yok etmek için bunları kullanmayın. Ayıptır, günahtır. FETÖ’cüler ile mücadele edeceğiz, bunda bir sıkıntı yok. Ama maalesef bu konuda yaptıklarımız, şu anda Türkiye’de olanlar, hepsini ortaya koyduğumuzda ne yazık ki bunu fırsata çevirip insan avcılığına çıkıyorsunuz.”

“FETÖ İLE BERABER HAREKET EDİYORDUNUZ”

Gökhan, CHP’li kadınlar, ablalar ile kolkola geziyordu cümlelerine karşılık ise “Yalan söylüyorsunuz, FETÖ ile beraber hareket ediyordunuz. CHP’li kadınlarımız, onların ne ablası olduğunu bilemezler. FETÖ’cüler ile ilişkimiz olmadı. Bizim yoktu ancak sizin var. Utancınızı bize devşirmek için hareketlerde bulunmayın. Bizim bu konuda hiç günahımız olamaz. Biz, yıllardan beri bunu söylüyoruz” diyerek devam etti.

29 EKİM’DE ÇIKARTIYORSAN BİR TANE ATATÜRK KOY

Cumhuriyet Bayramı sırasında protokol koltuklarına bırakılan ‘Kampus Gazetesi’nde Cumhuriyet ve Atatürk’e dair hiçbir yazı ve görsel bulunmamasına sert tepki gösteren Gökhan; “29 Ekim günü bunu çıkartıyorsan bari bir tane de Atatürk koy. Onun ile ilgili bir şey yap. Bu üniversite amblemini nasıl kullanıyorsun” diyerek sert tepki gösterdi. Gökhan, şöyle konuştu: “29 Ekim günü protokole gittik. Koltukların üzerinde bir gazete vardı ‘Kampus Gazetesi’ köşesinde de üniversitemizin amblemi var. Bunun imtiyaz sahibi şahıs. Protokol koltuklarının üzerinde içini açtım bakalım ne var. Gazetenin tamamı 15 Temmuz darbesi ile ilgili haberler, görseller var. Buna bir itirazım yok. Ancak 29 Ekim günü bunu çıkartıyorsan bari bir tane de Atatürk koy. Onun ile ilgili bir şey yap.”

BİRİLERİ GİTTİ, BİRİLERİ GELDİ

“Bu üniversite amblemini nasıl kullanıyorsun. Buna nasıl müsaade ediliyor. Artık işin cılkı çıkıyor. Bir tane Atatürk, bir tane meclis hiçbir şey yok. Benim koltuğumun üstüne benden izinsiz koyamazsın. Orası protokol koltuğu. Bu izni kimden aldın, nasıl koyarsın. Biz başka bir gazete koymaya çalışsak, izin vermezsin. Çanakkale’de böyle bir eleştirme operasyonunu kimse hoş karşılamaz. Üniversite’de buraya sataşmalar yapıyorlar. Bir tanesi gitti, bir başkası geldi. Devamlı taciz, yalan yanlış haber, devamlı iftira. Aynı kafa yapısı. Değişen bir şey yok. Değişen hiçbir şey olmadı. Birileri gitti, birileri geldi.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif