Anasayfa / Güncel / Karadağ ‘meydan’ okudu

Karadağ ‘meydan’ okudu

yesim-karadag

Karadağ ‘meydan’ okudu

AKP İl Başkanı Yeşim Karadağ, Kasım Ayı Belediye Meclis Toplantısında İskele Meydanının adının 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesinin reddedilmesi üzerine İskele Meydanında bir basın açıklaması yaptı.

Karadağ; “ Bu topraklarda 1915 senesinde 250.000 şehit verilerek tarih yazıldı. Ülkesini işgal etmek isteyen güçlere karşı bu millet bir istiklal mücadelesi verdi.  Bu milli mücadele Cumhuriyetin ilanı ile taçlandı. Ülkemiz kurulduğu günden beri iç ve dış mihraklarca saldırılara uğradı. Hiçbir zaman başarılı olamadılar. Biz Türk Milleti olarak 15 Temmuz’da bir darbe girişimine daha maruz kaldık.  FETÖ’nün üyeleri ordumuza sızarak bu milletin parası ile alınmış silahları yine millete doğrulttu. Bu darbe girişimi milletin siyasi iradesine karşı yapılmış bir darbe girişimi değildi. Ülkemizi parçalayıp bölmeye yönelik bir darbe girişimi idi.  Bu darbe girişimi AKP, MHP, CHP VE Türk Milletine yapılmıştır. Cumhurbaşkanımızın bir çağrısı üzerine tüm Türkiye Çanakkale ruhu ile meydanlara döküldü. Demokrasi nöbetçileri 27 gün boyunca milletine ve vatanına sahip çıktı. Bu girişimin bedelini milletimiz ödedi. 246 şehit,2010 demokrasi gazimiz var. Biz 27 gün boyunca nöbetlerimizi hep birlikte bu İskele Meydanında tuttuk.  Biz demokrasi nöbetlerini tutarken Ülgür Gökhan ve CHP yönetimine birlik çağrısı yaptık. Meydanlara gelmediler; gelmesinler. Biz belediyeden bu meydanın adının değiştirilmesi üzerine bir istekte bulunduk. Eylül Ayı Meclis Toplantısına katıldım.  Meclis üyelerimle birlikte İskele Meydanının adını 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Meydanı yapalım dedik. Ülgür Gökhan bize tamam dedi, söz verdi.  Hatta belediye meclis üyelerinin önerge sunmasına bile gerek yok dedi. 2 ay sonra Kasım Meclisinde konu gündeme geldi ve reddedildi. Gerekçe olarak halka sorduklarını halkın istemediğini söyledi.  Kent Konseyi bir referandumla halka soru sormuş. Konsey zaten Belediyenin organı gibi çalışmıyor mu? Bize neden sorulması, bizim neden haberimiz yok? “ dedi. Karadağ sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“KORKMAYIN, NEDEN KORKUYORSUNUZ”

“Korkmayın diyorum, neden korkuyorsunuz. 3 gün nöbet tutmakla demokrat olunmaz dediniz. Biz demokrasi nöbetini hep tutuyoruz dediniz. Korkmayın biz 27 gün boyunca nöbet tuttuk diye değil, tüm Türkiye’de Çanakkale ruhunu tekrar canlandıran milletin bu toprakların bize tekrar vatan eyleyişinin unutulmamasını, 246 şehidimizin unutulmamasını istiyoruz.  Çanakkale ruhuna yakışır bir hamle olduğu için istiyoruz. HDP barajı geçti diye pilav dağıtırken nasıl korkmadıysanız bugün de korkmayın. PYD sınır komşumuz olabilir demekten korkmadığınız gibi korkmayın. PKK’ya yataklık yapan belediye ile kardeş olmaktan korkmadığınız gibi korkmayın diyorum.  Bu meydanın isminin 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesini rica ediyoruz.”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu, “ Bugünün bir başlangıç olmasını diliyorum.  Biz buraya pankartımızı asıyoruz. Çanakkaleliler bu meydanın adını koydu diyoruz” diyerek iskele Meydanına, partililer ve vatandaşlar ile birlikte pankart astı.

BELEDİYE MECLİSİ’NDE NELER OLDU?

Belediye Meclisi gündeminde AK Partili meclis üyeleri tarafından İskele Meydanı’nın isminin ‘Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirilmesi teklifi verilmişti. Verilen öneri İskele Meydanı’nın isminin Cumhuriyet’in kurulmasından bu yana aynı olduğu ve halk belleğine bu şekilde yerleştiğinden dolayı kabul edilmedi.

Ağustos ayı itibari ile AK Partili meclis üyeleri tarafından İskele Meydanı isminin Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi teklifi verilmişti. İsim değiştirme önerisi için mecliste; “İskele Meydanı’nın Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi teklifi. Talep Meclis İmar Komisyonu, Sosyal İşler Komisyonu tarafından incelenmiş olup, söz konusu karara göre Sayın Fikri Başer İskele Meydanı adının ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirilmesini talep etmektedir. Sayın Ufuk Demirbaş, ‘İskele Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirilmesini talep etmektedir. ‘İskele Meydanı’nın adının değiştirilmesi talebi, toplum hafızasında Cumhuriyetin kurulmasından bu yana yerleşmesinden dolayı katılanların oy çokluğu ile ret edilmiştir” açıklaması yapıldı. İsmin değiştirilmemesi aynı zamanda tartışmaları da beraberinde kaldı. Ak Parti Grup Başkanı Av. Tülay Ömercioğlu: “Bu engelleyen millet arasında Çanakkale’de meydan da sabaha kadar orada yatan kalkan insanları sizde gördünüz, herkes gördü. O milletin sahiplendiği, geldi, demokrasi için bu mücadeleyi verdi” diye konuştu. Buna karşılık ise daha önce Kent konseyi tarafından 1400 kişi tarafından görüşüldüğü ve buradan 1222 kişi tarafından ismin aynı kalması yönünde oy kullanıldığı, ‘Demokrasi Meydanı’ isminin 11. Sırada yer aldığı açıklandı.

İskele Meydanı’nın adının değiştirilmemesi kararını CHP meclis üyesi Av. Adnan Güler şu şekilde açıkladı:  “‘İskele Meydanı’ Yani hepimizin doğduğundan beri bilinen ismi bu. Halk arasında yerleşmiş, benimsenmiş yer isimlerini değiştirilmesine sıcak bakmıyoruz. Çünkü değiştiriliyor ve hiç kimse yeni ismini kullanmıyor. Hep eski ismi kullanılıyor. Biz orada ismi değiştirsek bile, oranın ismi İskele Meydanı olarak kalmaya devam edecek. Daha önce Kent Konseyi’nin yaptığı bir araştırma var. Burada çoğunlukla çıkan isim İskele Meydanı, Demokrasi Meydanı da sorulmuş, ancak 11. Sırada yer almış. Ezici bir çoğunlukla bu isim kalmış Ona yaklaşan başka bir isim yok. 1400 kişiden 1222 tanesi ‘İskele Meydanı’ isminin kalmasını istemiş. Burada dans gibi farklı etkinliklerde yapıyoruz. Buranın adına ‘Şehitler’ deyip böyle etkinliklerin yapılmasını da doğru bulmuyoruz. Asıl neden halk arasında yerleşmiş olan isimlere gerek yok. Çünkü insanlar benimsemiyorlar. Yeni bir meydan yapacağız buranın ismi yok. Buraya bu isim konulabilir.”

Ömercioğlu, isim önerisi ile ilgili şöyle konuştu: “Biz bu teklifi Ak Parti İl Başkanı, tarafımıza sunulmuştu. O tarihten sonra mecliste gündeme alınacağı söylenmesine rağmen alınmadı. En son Kasım ayı meclisinde konu gelebildi. Söylemiş olan sözcüklerin arasında güzel bir söz var ki ‘bu darbeyi Millet engelledi’ bizde aynı şeyi söyledik. Bu engelleyen millet arasında Çanakkale’de meydan da sabaha kadar orada yatan kalkan insanları sizde gördünüz, herkes gördü. O milletin sahiplendiği, geldi, demokrasi için bu mücadeleyi verdi. Sizde Başkan olarak buna olumlu bir yanıt verdiniz. Daha sonra maraton fuarında ki söyleminizde Demokrasi Meydanı’nda seslendiğinizi ilan ettiniz. Daha önce 3 tane meclis toplandı. Ağustos’ta söylenen sözden sonra bir daha sözünü açmayın dediniz, ancak gelmedi. Buraya İskele Meydanı denmesinde ki olay oraya vapurların gelmesi. O zaman yarın İskele buradan kaldırılıp ikinci bir iskele olacak. Bu ismin değişmesini sizde kabul ettiniz.”

İSİM YENİ BİR MEYDANA VERİLECEK

Başkan Gökhan, ismin yeni bir meydana verileceğini belirterek şunları söyledi: “Şimdi Belediye Başkanı söz verdiyse işi yapmalıdır. Burada kent konseyinin bir araştırma sonucu var bu gündeme geldi. Komisyonda CHP gurubu buranın İskele Meydanı olarak devam etmesini. Ancak Demokrasi Meydanı adı içinde Şehitler Meydanı gibi bir meydan yapılması öneriyor. Hem Şehitler Cami var, Hem içerisinde Demokrasi geçiyor, burası yeşil alan, diye bir öneri var. Hatta buraya bir anıt yapılabilir. Diğer yerlerdeki şehitlerimizi de temsil eden bir anıt. Ben hem kent konseyi hem de grubun kararına uymak zorundayım.”

(Eren Aşnaz- Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif