Anasayfa / Güncel / Bir organ bir hayat

Bir organ bir hayat

 

cumhursyet-meydaninda-da-stant-acildi

Bir organ bir hayat

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü,  Organ ve Doku Bağış Haftası kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde ve Cumhuriyet Meydanında organ bağış standı açarak vatandaşın konu hakkında bilgilendirilmesini sağladı.

Stantta, Çanakkale İl Sağlık Müdür Yardımcısı Suat Özen ve Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü ile sağlık personeli organ bağışına dikkat çekerek vatandaşlara broşür dağıtarak bilgilenmelerini sağladı.

Suat Özen, yaptığı açıklamada, organ bağışının öneminin altını çizerek, ülkemizde organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle son dönem organ yetmezliği gören birçok hastanın nakil beklerken hayatını kaybettiğini söyledi.

Özen yaptığı açıklamada; “Ekim 2016 itibariyle Türkiye’de toplam 25 bin 361 hastanın organ nakli beklemektedir. Organ nakli bekleyen bu hastalardan 22 bin 62’sinin böbrek, 2 bin 236’sının karaciğer, 729 hastanın ise kalp nakline ihtiyaç duymaktadır. 2016 Kasım ayına kadar tespit edilen toplam beyin ölümü sayısı bin 614 iken organları bağışlanan donör sayısının 479’dur.Çanakkale’de 2004 yılından bu yana Çanakkale Devlet Hastanesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma Hastanesinde toplam 153 beyin ölümü tespiti yapılmış ve bunlardan 68 aile yakınlarının organlarını bağışlamış ve başkalarına yaşama umudu olmuştur. 2016 yılı Kasım ayı itibariyle Çanakkale’de 20 beyin ölümü sonucu 9 donörün organları bağışlanmış, 27 kişinin hayatı kurtulmuştur. Ülkemizde yapılan nakil ameliyatlarındaki başarı birçok Avrupa ülkesinden daha iyi olmasına rağmen ameliyatların %80 oranında canlıdan canlıya nakil yapılmaktadır. Kadavra donör bağışının çok az olduğu ülkemizde toplumu bilinçlendirmek, organ bağış sayılarını artırmak ve halkımıza organ bağışı yapmayı bir sosyal sorumluluk olarak aşılamak için ilimizde 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenlenmektedir. Bağışlanan her organ yaşama tutunan bir insandır” dedi.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakil İl Koordinatörü Gönül Pınarcıoğlu; “2016 yılı 31 Ekim tarihi ile ülkemizde gerçekleşen beyin ölümü vakası 1614’tür.  Bunların sadece 479 donörün organları alınmış ve başka hayatlara umut ışığı olmuştur. Diğer beyin ölümü vakalarının ise aileleri rıza göstermediği için organları alınamamıştır. Toprağın altında çürümeye mahkum edilen bu organlar ile en az 3000 hasta hayata döndürülebilirdi. Sağlıklı iken kendi organlarımızdan vazgeçebiliriz ama bizler ülke olarak ölümüze kıyamıyoruz. İnsanlar organ bağışının günah olduğunu dşünüyor.1980 yılında Diyanet İşleri tarafından verilen fetvada organ bağışının caiz olduğu zaten açıklandı. Kuran-ı Kerim’de zaten insan hayatını kurtarmanın önemi de vurgulanıyor. Bağışçılar güvenlik önlemleri açısından da çekingenlik yapıyor ancak kişinin beyin ölümü gerçekleşmeden bağışçı olduğu sisteme düşmüyor” dedi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif