Anasayfa / Güncel / Avustralya Büyükelçisi Larsen’den Milletvekili Bülent Öz’e ziyaret

Avustralya Büyükelçisi Larsen’den Milletvekili Bülent Öz’e ziyaret

bulent-oz-james-larsenAvustralya Büyükelçisi Larsen’den
Milletvekili  Bülent Öz’e ziyaret

Avustralya Büyükelçisi James Larsen CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ü TBMM’deki makamında ziyaret etti.

Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen TBMM’deki Makamında Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ’ü ziyaret etti. Larsen; Suriye, Irak ve Türk Dış Politikası ile ülkemizdeki son günlerin suni gündemi olan Başkanlık Sistemi tartışmalarına ilişkin fikirlerimizi merak ettiğini bu konulara nasıl yaklaştığımızı bir de bizden dinlemek istemiş diyen Öz, ziyarete ilişkin olarak bazı detayları paylaştı.

Öz, görüşmede sayın büyükelçiye sınırlarımızda cereyan eden savaşın ülkemize sıçramasına ebetteki müsaade edilemeyeceğini, dış politikamızın ana aksını Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” düsturunun çizdiğini ve CHP olarak bu çizginin tavizsiz savunucusu olduklarını ifade etti. Komşu ülkelerden ülkemize yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılara göz yumulduğunu ifade eden Öz, buna bölgedeki aktörlerin de göz yumduğunu ve bunun Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu belirtti. Suriye’de olayların başından itibaren hükümetin izlediği dış politikaya karşı CHP olarak eleştirilerinin kamuoyunca bilindiğini ifade eden Öz, Türkiye’nin arası çıkarları söz konusu olduğunda ulusça birlikte hareket edileceğinden kuşku duyulmaması gerekir dedi.

Başkanlık sistemine ilişkin tartışmaların ise ülkenin gerçek gündemi olmadığını ve sorunun işleyen demokrasiyi tıkayan tiranlık sevdasındaki Sayın Cumhurbaşkanı etrafında köpürtüldüğünü ifade ederek, Parlamenter demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla işletilmesine ihtiyaç olan bir süreçten geçiyoruz. Biz ülkemizde yaşayan her yurttaşın temel insan haklarının ihlal edilmesinin karşısında insan hak ve özgürlüklerini savunan bir anlayışı ortaya koyuyoruz. Başkanlık sisteminin en güçlü uygulandığı ülkelerdeki federatif yapı ve eyalet modelinin Türk Milletinde oluşturduğu bölünme kaygısından ötürü, Başbakanın Başkanlık gelmez ise ülke bölünür ifadelerinin en hafifinden milleti tehdit olduğunu ve bölünme riskine kaynaklık teşkil edeceğini ifade etti. Yürütülen tartışmada nasıl bir Başkanlık sorusunun ortada durduğunu, verili koşullarda kuvvetler ayrılığı ilkesini yok sayan bir anlayışın Başkanlık arzusunun gerçekçi temelleri olmadığını ve ülkeyi Ortadoğu ülkelerindeki gibi bir diktatörlüğe ve bölünmeye götüreceğine vurgu yapan Öz, bu anlamda tavırlarının işleyen bir demokrasiden yana olacağına vurgu yaptı.

Türk ve Avustralya Halkı Dosttur

Sayın Larsen’e; Çanakkale Savaşlarında Ata’larımız istemese de emperyalist devletlerin kışkırtması ile savaşmışlar ve bu savaşta ülkesini savunan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasında kazanan Türk Milleti olmuştur. Ama bugün Anzaklar ve Türkler o savaştan BARIŞ çıkaran bir anlayışın öncüleri olmuşlardır.” ifadesini kullandı.

(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif