Anasayfa / Eğitim / Klasik müzik dinleyiniz!

Klasik müzik dinleyiniz!

klasik-muzik-dinleyiniz

Klasik müzik dinleyiniz!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde müzik öğretmenliği bölümü 3 öğrenci ‘Art Trio’ adını verdikleri grupları ile klasik müzik yapmaya devam ediyorlar. Klasik müziğin insanlar üzerindeki olumlu etkileri ise saymakla bitmiyor…

Daha önce Avrupa Birliği Projelerinde de yer alan ‘Art Trio’ engelli vatandaşlar için rehabilitasyon merkezlerinde de klasik müzik çalıyor. Gruptan Dilan Özgün; “Klasik müzik yapan bir grubuz. Keman gitar ve yan flüt ile klasik müzik yapıyoruz. Çanakkale halkı bizi kısa sürede tanıdı, müziğimizi de sevdi. Sosyal Sorumluluk projelerinde yer almaya çalışıyoruz” dedi.

Klasik müzik genelde yüksek kültür seviyesi ile bir arada düşünülür. Halk müziklerinden kesin ve keskin çizgilerle ayrılmış, Batı Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür. En önemli özelliği, çok sesli olmasıdır.

Klasik müzik dinlemenin insan psikoloji ve eğitimi üzerinde birçok olumlu etkisi bulunuyor. Ders çalışırken, işyerimizde ya da araba kullanırken Mozart, Vivaldi, Beethoven, Pachabel, Handel ve Bach gibi bestecilerin müziklerini dinlemenin yararları saymakla bitmez. Stresten uzaklaşmak, disiplinli olmak, öğrenme kapasitemizi geliştirmek için klasik müziğin yararlı olduğunu belirten uzmanlar, araştırmaların da klasik müziğin yararlarını gözler önüne serdiğini söylüyor. Öğrencilerin ders çalışırken müzik dinlemesi de yararlı. Mozart’ın eserlerini ve belirli Barok parçaları (dakikada 60 vuruşluk tempolarla kaydedilmiş olanlar) dinleyen öğrencilerin daha sakin oldukları, daha uzun çalışabildikleri, öğrendiklerini daha uzun süre anımsayabildikleri ve okul hayatlarında da daha başarılı oldukları gözlemlenmiş. Klasik müzik, insan psikolojisinde ezgileri yoluyla mutluluk duyguları yaratabilmekte ve klasik müzik dinleyen bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yol açmaktadır. Klasik müzik, depresyon gibi olumsuz psikolojik durumlarda bir iyileştirici rolü oynayabilmekte ve hastanın gerilimini azaltmaktadır.

Kadınların ikinci plana atıldığı, istihdam dışı tutulduğu, sadece doğurganlığı üzerinden kimliklendirildiği ve alenen erkek ellerinde can verdiği ülkemizde acaba kaç yıl klasik müzik dinlesek ruhumuz dinlenir..

comulu-ogrencilerden-klasik-muzik-grubu

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif