Anasayfa / Güncel / Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhuriyet okuma eylemi

Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhuriyet okuma eylemi

dsc_0676Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhuriyet okuma eylemi

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyon İda Dayanışma Derneği, çeşitli sendikalar ve dernekler, CHP Kadın Kolları ve parti üyeleri tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda gazete okuma eylemi ile protesto edildi.

Ellerinde Cumhuriyet Gazetesi olan CHP’liler, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıt’ı önünde toplandı.  Yapılan eyleme Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve yardımcısı Rebiye Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve CHP İl Başkanı Nejat Önder de katıldı. Eyleme meslek odaları ve sivil toplum örgütleri de destek verdi. Basın açıklamasının ardından grup sloganlar attı. Emekli Öğretmen Şerife Ergun ise bir Nazım Hikmet şiiri okudu.

‘Cumhuriyeti teslim etmeyeceğiz’ başlıklı basın açıklamasını okuyan Hale Sarıcan; “Bizler tehlikenin farkındayız. Son yüzyılı kapatılması gereken bir parantez olarak görenlerin karşısında durmaya devam ediyoruz. Ülkemiz OHAL döneminde kanun hükmünde kararnameler ile yönetiliyor. Ülkemiz, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel bir cendere altında yaşamaya çalışıyor. Gazeteci Örgütleri Platformunun yaptığı açıklamaya göre hafta sonunda yayınlanana kanun hükmünde kararname ile 2 haber ajansı, 3 dergi ve on gazete daha kapatıldı. 15 Temmuz’dan bu yana kapatılan medya kuruluşlarının sayısı 170’i, cezaevindeki gazetecilerin sayısı 105’i basın kartları iptal edilen gazetecilerin sayısı 7777’ i bulurken; işinden olan gazetecilerin sayısı da 2500’i geçti. Kapatılan televizyonlar içerisinde bir çocuk çizgi film kanalı, Mezopotamya’nın binlerce yıllık kadim kültürünü yansıtan bir dergi ve dünyanın tek kadın haber ajansı da var.  Cadı avı nihayet ülkenin en köklü gazetelerinden Cumhuriyet Gazetesi’ni hedef aldı. Gözaltına almalar hala devam ediyor. Gözaltına alınanlar arasında gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, gazete yazarlarından Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Kadri Gürsel, Güray Öz ve çizer Musa Kart bulunuyor. Şu ana kadar Cumhuriyet Gazetesinden 12 kişinin gözaltına alındığını biliyoruz. Aralarında Can Dündar’ında olduğu yurt dışındaki yazarlar için de gözaltı kararı bulunmaktadır. Ve bugün itibarı ile gözaltılar sürmektedir. Gazeteye yapılan operasyonun gerekçesi ise Fetö ve PKK örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek olarak açıklanmıştır. Bu operasyonun şekli ve hedefi tam da FETÖ’nün yapacağı cinstendir. Yani yapılan operasyon FETÖ ile mücadele değil; onlara destek operasyonu görüntüsündedir. Operasyon derhal durdurulmalı, gözaltılar sonlandırılmalıdır. Cumhuriyete her iki anlamı sahip çıkmazsak bu operasyonlar hayatımızın bir parçası olacak. Bizler hukuksuz ve baskıcı, şiddete dayalı uygulamaları reddediyoruz. Laik demokratik parlamenter sistemin etkinliğinin artırılması gerekmektedir. Özgür basın susturulamaz. Gazetecilik suç değildir” dedi.

(Dilek Akşen)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif