Anasayfa / Ekonomi / ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

image001

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

 

image006TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat %5,6 azalarak 10,94 milyar dolar, ithalat ise %0,7 oranında azalarak 15,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bu gelişmelere istinaden hem dış ticaret açığı hem de enerji dışı dış ticaret açığının arttı ve sırayla 56,24 milyar dolar ve 31,59 milyar dolar oldu.
  • TÜİK tarafından yayınlanan Ekonomik Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre %8,3 oranında azalarak 80,6 değerine geriledi (bir önceki ay 87,8). Ekonomik Güven Endeksi bu ay tüketici güveni, reel kesim ve sektörel güven endekslerinin tümünde gerileme olması nedeniyle düştü.
  • TCMB’nin açıklamasına göre Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 3,3 puan geriledi ve 103,8 değerini aldı. Endeksin gerilemesinde son 3 ayın sipariş ve gelecek 3 ayın ihracat sipariş beklentilerindeki düşüş etkili oldu. İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı da 75,6 değerinden 75’e geriledi.
  • TCMB’nin geçen hafta yayınlanan Ekim ayı Enflasyon Raporu’na göre 2016 yılsonu enflasyon tahmini %7,5 olarak bırakılırken, Temmuz ayında %6 olarak tahmin edilen 2017 yılsonu enflasyonu tahmininin %6,5’e çıkarıldığı açıklandı.

DÜNYA EKONOMİSİimage008

  • Yapılan ilk tahminlere göre ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde %2,9 oranında büyüdüğü açıklandı. Analistler büyüme oranının tahminlerden yüksek gelmesinin, FED’in Aralık ayında faiz artışı yapma ihtimalini kuvvetlendirdiğini belirtti.
  • Eurostat, Euro Bölgesi ülkelerinin yılın üçüncü çeyreğinde %0,3 oranında, AB ülkesi 28 ülkenin ise %0,4 oranında büyüdüğünü açıkladı. Eurostat’ın Ekim ayı ilk enflasyon tahminin ise %0,5 olduğu açıklandı. Euro Bölgesi’nde bir önceki ay %0,4 olan enflasyon son 2 aydır artış eğiliminde.
  • İspanya’da son yıllarda yüksek seyreden işsizlik oranının 6 yılın en düşük seviyesi olan %18,9’a gerilediği açıklandı. Geçen hafta yapılan seçimlerde tekrar Başbakan seçilen Mariano Rajoy ülkede 18,5 milyon olan istihdamın 20 milyona çıkarılacağı sözünü verdiğini ifade etti.
  • İngiltere ekonomisi ise üçüncü çeyrekte %0,5 oranında büyüyerek bir önceki çeyrekteki %0,7’lik büyümenin gerisinde kaldı. Brexit oylaması sonrasında bu büyüme oranının, analistlerin %0,3 tahminlerinden yüksek geldiği görüldü.
  • Japonya’da Eylül ayında çekirdek enflasyonun son 3 yılın en düşük seviyesine gerilediği açıklandı. Ülkede deflasyon endişeleri sürmesine rağmen işsizlik oranının ise Eylül ayında son 21 yılın en düşük seviyesi olan %3’e gerilediği belirtildi.

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif