Anasayfa / Güncel / Başkan Gökhan: ‘Türkiye bunları hak etmiyor’

Başkan Gökhan: ‘Türkiye bunları hak etmiyor’

g2Başkan Gökhan: ‘Türkiye bunları hak etmiyor’

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler ve Cumhuriyet Gazetesine yönelik operasyon sonrası gözaltına alına 15 Cumhuriyet yazarı ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi okuma eylemi sonrası gazetemize konuşan Başkan Gökhan;  “Cumhuriyet gazetesi yazarlarına yapılan gözaltı uygulamaları gerçekten vicdanları rahatsız ediyor. Maalesef FETÖ’cülerin geçmişte yaptığı uygulamaların aynısı şimdi yapılmaya devam ediyor” diye konuştu. Gökhan, son olarak Diyarbakır Belediyesine yönelik kayyum ataması ve Belediye Eşbaşkanlarının tutuklanması ile alakalı olarak ise; “Çünkü kayyum kendi kendini yönetme kabiliyeti olmayanlara atanır. O zaman da o halka haksızlık olur. Çanakkale’de böyle bir uygulama olsa, ben buna isyan ederim. Mecliste bu işi yapacak insanlar vardır onları benim önüme koy getir” açıklamasını yaptı.

Gökhan son yaşanan siyasi gelişmeler ile ilgili olarak şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Gazetesi yazarlarına yapılan gözaltı uygulamaları, gerçekten vicdanları rahatsız ediyor. Maalesef FETÖ’cülerin geçmişte yaptığı uygulamaların aynısı şimdi yapılmaya devam ediyor. Bu düşündürücü, bunu kafalar çözemiyor. Bunun açık ve net bir şekilde ortaya konması lazım. Aynı uygulama, aynı tarzda 5-6 sene önce yine yapıldı. Dolayısı ile bunun bir çözüme kavuşturulması lazım. Demek ki bu sadece FETÖ’cülerin uyguladığı bir yöntem değil, bu yöntem mevcut iktidarın da FETÖ’cülerin de birlikte eş zamanlı kullandığı bir yöntem gibi algılanıyor. Aynı şartlarda uygulamalar yapıldı. Onun için, ‘hani demokrasi gelmişti, kutluyorduk, Yeni Kapı Ruhu’ diye bir şeyler uydurdular. Ancak bunun ne kadar göstermelik olduğu ortaya çıktı. Dolayısı ile demokrasiden gittikçe uzaklaşıyoruz.”g1

İDAM DEMOKRASİDEN UZAKLAŞMA YÖNTEMİ

“Yine gündeme idam tartışmaları geliyor. En son Başbakan, doğru bir noktaya parmak bastı. Nihayet aklı başında bir adam çıktı diyelim. Başbakan, ‘İdam geriye yürümez’ dedi. O zaman insanları neden galeyana getiriyorsun. O insanlar, FETÖ’cülere karşı bu tepkiyi göstermişti. Onun dışında kimi idam edeceğiz. Bundan sonraki teşebbüslere karşı mı bir tavır olacak? Bence saçma sapan bir şey. Bu ülkede ağırlaştırılmış hapis cezası var ki bu çok ciddi bir cezadır. Bana sorarsan idamdan daha kötüdür. Bence bu milletin gazını alma ve milleti aldatma siyaseti. İdam geriye yürümeyeceğine göre. Bu işi 15 Temmuz’a, FETÖ’ye bağlamak bence göstermelik. Bu milletin gazını almaya yönelik demokrasiden uzaklaşma yöntemidir. Onun için ben, Cumhuriyet Gazetesine yapılanları, yazarların gözaltına alınması sürecini şiddetle kınıyorum. Maalesef bunları Türkiye hak etmiyor. Biz hak etmiyoruz. Hak etmediğimiz işler yapılıyor. Umarım bir an önce bu yanlış yoldan hükümet döner. Bu insanların vicdanı rahatlar diye düşünüyorum.”

KAYYUM ATAMAK HALKA HAKSIZLIK OLUR

“Başbakan ilk defa Kayyum demedi, geçici başkan atandı dedi. Kayyum demedikten sonra belediye başkanlığı yerine görevden alındıktan sonra birisi atanabilir. Bunda bir sıkıntı yoktur. Ama benim genel tercihim meclis içinden birinin atanması olmasıydı. Belediye meclisi varsa, var olduğunu biliyoruz. Oradan bir tanesinin görevlendirmesi yapılabilirdi. Belediye başkanları gözaltına alınmaz, görevden alınmaz, tutuklanmaz diye bir kaide yok. Yeter ki adil olsun. Ancak ondan sonra, onun yerine bilmem nerenin kaymakamını getirmek, oralara koymak, orada yaşayan insanlara bir yerde haksızlıktır. Kayyum konusunda gereğini söyledim düşüncem bunlardır. Ama bir kelime düzeltmesi basında olmuş umarım öyle olur. Çünkü Kayyum, kendi kendini yönetme kabiliyeti olmayanlara atanır. O zamanda o halka haksızlık olur. Çünkü sen kendi kendini yönetemiyorsun demek olur ve buda halka haksızlık olur.”

BAŞKANLIK BEN YAPTIM OLDU İLE GELECEK

“Çanakkale’de böyle bir uygulama olsa ben buna isyan ederim. Mecliste bu işi yapacak insanlar vardır, onları benim yerime koy getir. Niye Kütahya’nın bilmem ne ilçesinin Kaymakamını buraya getiriyorsun. Çanakkaleli insan, kendi kendini yönetmekten aciz mi? Değil. En azından bu kibarlığı yap. O mecliste ne iş yapıyorlar, onu da merak ediyorum. Gerçekten araştırmak da gerekir. Orada meclisler duruyor görevde. Nasıl yürüyor, nasıl oluyor onu da merak ediyorum. Onların kararları hala geçerli ise hala onlar o kenti yönetmeye devam ediyorlarsa, niye onların içinden biri o görevi alamıyor. O bir şey yaparsa onu da alırsın, bu memlekette yasalar var. Ama demokrasinin temel kavramalarını da zedelememek lazım. Demokrasinin yerel yönetim kavramının temel ilkelerini zedeliyorsun. Bu da ben yaptım oldu! İşte Başkanlıkta böyle olacak. ‘Ben yaptım oldu’nun yasal hale gelmesi olacak. Yasalar da yazacak biz bir şey diyemeyeceğiz. ‘Başkanımız böyle emir buyurmuş diyeceğiz’ geçeceğiz. Hepsi birbiri ile ilintili.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif