Anasayfa / Güncel / Çiftçinin derdi bitmiyor

Çiftçinin derdi bitmiyor

ismail-kaya Meteoroloji uzmanları önümüzdeki gecelerde yaşanacak don olaylarına karşı uyardı. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz ve Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ise konuyla ilgili gazetemize yaptığı değerlendirmede çiftçileri don ve kuraklığa karşı uyarmanın yanı sıra çiftçinin esas sorununun ürün ekimi konusundaki plansızlık ve hallerdeki kontrol mekanizmasının yokluğu olduğunu vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü, bugün itibariyle Ege Bölgesi kuzeyden gelen soğuk hava kütlesinin etkisine girecek ve hava sıcaklıkları bölgenin kuzeyinde 4 ila 7, güneyinde 2 ile 4 derece azalması sebebiyle vatandaşları zirai don ve buzlanmaya karşı uyardı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, “Bölgemiz bugünden itibaren kuzeyden gelen soğuk hava kütlesinin etkisine girecek ve hava sıcaklıkları bölgenin kuzeyinde 4 ila 7, güneyinde 2 ila 4 °C azalacak. Bu sebeple; 1 Kasım 2016 Gecesi; Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde hafif zirai don meydana gelebilir. 1 ve 2 Kasım 2016 gecesi ise Ayvacık, Bayramiç, Çan, Ezine ve Yenice ilçelerinde orta kuvvette zirai don; 2 ve 3 Kasım 2016 gecesinde Bayramiç ilçesi ve çevrelerinde hafif zirai don olayı beklenmektedir. Zirai don olayına karşı üreticilerimizin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

ÇİFTÇİ YAmehmet-ozkurnaz-3ĞMUR BEKLİYOR

Köy Kooperatifleri Başkanı Mustafa Özkurnaz konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede don olayına karşı çiftçilerin önlem alması gerektiğini vurgularken son aylarda bölgeye düşen yağışın azlığından kaynaklı sıkıntılar doğabileceğini de ifade etti. Özkurnaz; “Her yıl bu dönemlerde çiftçimize don uyarısı yapılır, bu olağan bir tabiat olayıdır. Ancak çiftçimiz don olayına karşı önlemini önceden almış olmalıdır.  Şimdiden örtü altına alınmış ürünlerde herhangi bir sorun yaşanmaz. Geceleri tarlada saman yakmak da alınacak önlemlerden biridir. Bulutların olmadığı akşamlarda zaten kırağı olayı yaşanır.  Don olayının yaşanmasında herhangi bir önlem alınmazsa meyve ve sebzelerin pazara çıkma şansı kalmaz. Kuraklık neticesinde 6 aydır yağmur yok. Kasım ayı içerisinde belli miktarda yağan bir yağmur ile toprağın ıslanması, sürüme ve ekime hazırlanması gerekir. Şu anda kış ürünleri dediğimiz hububatların ve buğdayın ekilme şansı yok. Kuraklık tehlikesi ile karşı karşıyayız. Aralık sonuna kadar yağmur olmazsa kışlık ürünleri ekme şansımız kalmaz. Çiftçi yazlık ürünleri ekmek için Şubat ayını beklemek durumunda kalır ki bu hem çiftçi için hem de tüketici için zorluk meydana getirir. Dolayısıyla arz talep dengesi bozulur ve bu pazar fiyatlarına yansır.  Sulama yapılabilen arazilerde kuraklık bir şekilde aşılır ama bu maliyetli bir önlemdir ve yağmur kadar etkin sonuçları olmaz” dedi.

“ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ YOK”

Özellikle domates konusunda çiftçinin sorun yaşadığını söyleyen Özkurnaz, planlı üretim konusunda açıklamalarda bulundu. Özkurnaz; “Batak ovasında domateslere vuran tuta hastalığı bu sene büyük sıkıntı doğurdu. Domateslerin sürekli ilaçlanmasına rağmen zararlıyla mücadele edilememesi domateslerin tadı da değişti. Üretimin de azalması ile beraber fiyatlar yükseldi. Burada çiftçinin haftada iki sefer arazini ilaçlamaktan başka çaresi yok. Burada domateste para kazanan zaten aracı oluyor. Arz talep dengesinin normal seviyelere çekilememesi halinde çiftçi her zaman mağdur olacaktır. Önemli bir noktada şudur ki ekim havzalarında ürün çeşitliliğine dikkat etmek gerekir. Çanakkale 107 farklı türde tarımsal ürün verebilen bir coğrafi yapıdadır. Ancak ekilecek ürünler arz talep dengesine göre çiftçi tarafından kontrolsüzce belirlendiği için bu her zaman sıkıntıları da beraberinde getirir. Bakanlığın marifetiyle bu sorunu çözmek gerekir. Bir üretim planlaması ile çözülebilecek bir sorundur. Bir sene mısır ekmek karlı bir iş olsa, bir sonraki sene herkes mısır eker. Üretim planlı olmalıdır. Bu toprağın da sağlıklı olması için gereken bir unsurdur. Üreticimiz de hırslı olmaktan vazgeçmelidir. Tarımda önemli olan sürdürülebilirliği sağlamaktır. Kuraklık tehlikesi ya da don olayları çiftçinin her sene mücadele ettiği ve bilinçli olduğu olaylardır. Çiftçi için esas tehlike arz talep dengesindeki dalgalanmadır” dedi.

“HALLERDE KONTROL MEKANİZMASI YOK”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, don olayının doğal bir olay olduğunu ve çiftçinin bu noktada zaten önlem aldığını belirtti. Çiftçinin esas sorununun kuraklık ve hallerdeki kontrol mekanizmasının yokluğu olduğunu belirten Kaya; “Yağmurların geç kalması arpa buğday yulaf ve çavdar gibi kışlık ürünlerin ekimini geciktirdi. İki ay önce beklediğimiz yağmurlar henüz yağmadı. Bu ayın içinde yağmur yağmazsa bu ciddi bir sorun getirir.  Geçen seneye oranla bir buçuk ay geç kaldık. Şu anda toprak kendisi sıkmış bir vaziyettedir. Aralık ayının ikinci yarısında kadar ekimler bekleyebilir ama toprağın da suyu çekip hazır hale gelmesi gerekir. Ayrıca göletlerin de boş olması ciddi bir sorundur. Önümüzdeki yıl için sulu tarım yapılan bölgelerdeki gölet ve barajların bu seneden dolması gerekmektedir. Zirai don uyarısı Batak Ovası için çok önemlidir. Eğer aşırı don olursa zaten tuta zararlısı yüzünden zarar gören domates ciddi zarar görür. Tuta zararlısı, virüs hastalığı, düşük fiyatlar üstüne bir de don olayı yaşanırsa bölgede bu üretimi yapan çiftçi için büyük tehlike demektir. Tarla fiyatı ile pazar fiyatı arasında çok ciddi bir fark var. Bunun dengelenmesi gerekmektedir. Hallerdeki kontrol mekanizmasının ciddi bir düzenlemeye ihtiyacı vardır. Halleri kuran belediyelerin üstüne büyük sorumluluk düşmektedir. Üreticinin mağduriyeti bu şekilde önlenir.  Don olayı her yıl meydana gelir. Çiftçi bu riski göze alır. Ancak ürünün gerçek fiyattan satılamaması, pazar sorunu çok daha önemlidir” dedi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif