Anasayfa / Güncel / CHP İl Genel Meclis Grubundan Hukuk Mücadelesi

CHP İl Genel Meclis Grubundan Hukuk Mücadelesi

dsc_0538CHP İl Genel Meclis Grubundan Hukuk Mücadelesi

CHP İl Genel Meclis grubu, İl Başkanlığında, Biga İlçesi Bahçeli Köyü ve Kalafat Köyü’nde gerçekleşen kaçak yapılaşma ve imar planlarına uyulmamasına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

İl genel Meclis Grubu adına açıklamayı yapan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hicri Nalbant; “ Biga İlçesi Bahçeli Köyü’nde 131 ada, 135, 138, 139, 226 ve 227 parsel sayılı taşınmazları kapsayan alanda Çanakkale İl Genel Meclisince kabul edilen imar planına meclisin CHP üyeleri ret oyu vermiştir. AKP’Lİ ve MHP’li üyelerin kabul oyu ile geçen plana yapılan itiraz da reddedilmiş, bunu üzerine Çanakkale İdare Mahkemesinde CHP Grubu adına açılan davada özetle; Çanakkale İl Genel Meclisi kararında mevzuata ve hukuka uyarlık bulunmadığından yürürlüğün durdurulmasına karar verilmiştir. Böylece tarım alanlarının rant amaçlı kullanılmasının önü kesilmiştir. Yine Biga İlçesi Kalafat Köyü Uzunsu Mevkiinde bulunan bir imar planında, imar planı tadilatı yapılmasına ilişkin İl Genel Meclisi Karaarına CHP Grubu adına Meclis Üyesi Hicri Nalbant tarafından itiraz edilmiş, itiraz İl Genel Meclisinin kararıyla komisyona bile sevk edilmeden reddedilmiştir. İtirazın reddine dair İl Genel Meclisi kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada ise Çanakkale İdare Mahkemesi özetle İl Genel Meclisinin ret kararında hukuka uyarlık bulunmadığı ve telafisi imkansız zararların doğabileceği düşüncesiyle yürürlüğü durdurma kararı vermiştir. Dava konusu alanın eğitim tesis alanından sosyal tesis alanına çevrilmesi işlemleri ruhsat alınmadan yapılmış, yapı önce kaçak olarak inşa edilmiş sonra da İl Genel Meclisinden kaçak yapıyı yasal hale dönüştürmek için karar çıkarılmıştır. İl encümeni tarafından adı geçen kaçak yapıya 1.128.202,041 TL para cezası kesilmiş ancak ceza tahsil edilmeden iskan ruhsatı verilmiştir” dedi.

Nalbant sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“ORTADA KORUNAN VE KOLLANAN BİR ŞİRKET OLDUĞU AÇIKTIR”

“Bahsi geçen kaçak binayı inşa eden şirketin sahibi eski bir AKP Milletvekilidir. Ayrıca inşaatın yapı denetim hizmetlerini düzgün yürütmeyen yapı denetim elemanı da halen Biga AKP İlçe Başkanıdır. Kaçak yapılaşmaya karşı gösterilen hoşgörünün sebebi böylece ortaya çıkmaktadır. Ortada korunan ve kollanan bir şirket olduğu açıktır. 2015 yılı Sayıştay Denetim raporunda Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından söz konusu taşınmaz üzerinde 4 ay ara ile mevzii imar planı değişikliği yapıldığı, böylece kaçak yapılaşmaya yol açıldığı belirtilmektedir.  Bu gelişmeler İl Genel Meclisinin itibarını zedelemiştir. Kazanılan bu dava ile İl Genel Meclisinin itibar kaydı bir nebze de olsa önlenmiştir. İl Genel Meclisi CHP grubu olarak bundan böyle de toplum yararını gözeterek, meclisin itibarını da koruyarak hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz.” (Dilek Akşen)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif