Anasayfa / Güncel / Çanakkale ‘Cumhuriyet’ için yürüdü

Çanakkale ‘Cumhuriyet’ için yürüdü

1

Çanakkale ‘Cumhuriyet’ için yürüdü

Cumhuriyet Gazetesine gerçekleştirilen baskın ile 18 yönetici ve yazarın gözaltına alınmasına karşı Çanakkale’de sendika, oda ve sivil toplum örgütleri tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş sonrası gerçekleştirilen açıklamada ‘özgür basın susturulamaz’ vurgusu yapıldı.

Son dönemde çıkan KHK’ler sonucu birçok gazete ve yayın kapatıldı. Son olarak ise Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazar kadrosunda 18 kişi hakkında gözaltına alınma kararı çıkartılmış, 15’i ise gözaltına alınmıştı. Çanakkale’de bir araya gelen Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları, oda ve sendikalar Golf aile çay bahçesinden başlayıp İskele Meydanı’na kadar süren protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler. Yürüyüşün ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, Cumhuriyet Gazetesi’nin yayıncılık çizgisine son verilmek istendiğini belirtti.

CUMHURİYET HEDEF TAHTASINDA

Erensoy, yapılan açıklamada şöyle konuştu:

“‘MİT tırları’ haberinden bu yana AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef tahtasına koyduğu Cumhuriyet Gazetesi’nin muhalif, halkın gerçekleri öğrenmesi için sorumlulukla hareket eden yayıncılık çizgisine son verilmek istenmektedir. Bu operasyon göstermektedir ki Cumhuriyet Gazetesi’ne el koymak için yürütüldüğü bizzat gazete tarafından ifade edilen kumpas, gözaltı ve olası tutuklama kararıyla sonuçlandırılmak istenmektedir. Kısacası AKP, kendi sesi dışında kimsenin sesinin çıkmasını istememektedir.”

“Düşmanlaştırma ve savaş politikasıyla iktidarını korumaya çalışanların bu ülkeye daha fazla baskı, zulüm ve gözyaşı getirmesi kaçınılmazdır! Bu nedenledir ki emekten, demokrasiden ve barıştan yana olan tüm kesimlerin faşizme karşı yan yana gelmesi, el ele vermesi ve bu zorbalıklar tepkisini göstermesi hayati önem taşımaktadır.”

“EMEK MÜCADELEMİZDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

“Cumhuriyetin 93. yıldönümünde 675 ve 676 sayılı bayram hediyelerimiz ile birlikte kapattıkları haber ajansları, gazeteler, radyolar, dergilerin yerine yenileri çıkar, attıklarını sandıkları dostlarımız dayanışmamızı daha da güçlendirir. Biz yan yana, üst üste bu duvarı birlikte örenleriz. O duvar her birimizin sevgisiyle, iyiliğiyle, özgürlüğü ile güçlenir. Bu topraklarda demokrasi filizlenip bu zorbalık son bulana kadar emek, demokrasi ve barış mücadelemizden asla geri adım atmayacağız bilinmelidir. ‘Özgür basın susturulamaz.’”

(Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif