Anasayfa / Ekonomi / Başkan Yıldız’dan Ekim ayı SAMEKS verileri

Başkan Yıldız’dan Ekim ayı SAMEKS verileri

ali-osman-yildiz

Başkan Yıldız’dan Ekim ayı SAMEKS verileri

Ekim ayı SAMEKS verileri açıklandı. SAMEKS Bileşik Endeksi 2016 yılı Ekim ayında, bir önceki aya göre 2,5 puan artarak 51,2 puana yükseldi. MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız, endeksin Ekim ayında 51,2 puana yükselerek son çeyrekte ekonomik aktivitenin toparlandığına işaret ettiğini belirtti.

SAMEKS Bileşik Endeksi 2016 yılı Ekim ayında, bir önceki aya göre 2,5 puan artarak 51,2 puana yükseldi. Endekste gözlenen bu artışta, sanayi sektörünün önceki aya göre 4,1 puan artış kaydederek 55,6 seviyesine yükselmesi etkili olurken, hizmet sektörü ise 50 referans puanının altında seyretmesine karşın önceki aya göre 1,9 puan artarak sektördeki toparlanmaya işaret ediyor. Böylece SAMEKS Bileşik Endeksi, 51,2 puanlık değeriyle 50 referans puanın üzerinde yer alarak 2016 yılı Ekim ayında ekonomik aktivitenin canlılığına işaret ediyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Yılın son çeyreğinin ilk ayı geride kalırken, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklanan güncel veriler, 27 çeyrektir süregelen pozitif büyüme sürecinin sürdüğüne işaret ediyor.İhracat 2016 yılı Ağustos ayında, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 7,7 artarak 11,9 milyar dolar, ithalat ise yüzde 3,7 artarak 16,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece Ağustos ayına ait dış ticaret açığı yüzde 5,3 azalarak 4,7 milyar dolara düştü. Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne göre, 2016 yılı Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 azalarak 10,5 milyar dolara ulaşan öncü ihracat verileri, bu dönemde ihracatın bir miktar hız kestiğini gösterdi. Bununla birlikte; TİM’e göre bu dönemde ihracatın yavaşlamasında 9 günlük Kurban Bayramı tatili etkili olurken, Eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracatın 2016’nın en iyi performansı olduğuna dikkat çekildi.

DÜNYA EKONOMİSİ

2016 yılı Ekim ayında; ABD ekonomisinde açıklanan güncel veriler faiz artırımı konusunda FED’in elini güçlendirirken, Avro Bölgesi’nde toparlanma sürecinin hızlandığı, Çin ekonomisinde ise istikrarlı büyümenin sürdüğü görülüyor.ABD ekonomisinde Ekim ayına ait imalat PMI verisi 53,2 puanda gerçekleşerek ülkede ekonomik aktivitenin canlılığına işaret ediyor. Buna ek olarak; işsizlik maaşı başvurularının dip yapması ve yıllık enflasyonun yüzde 1,5 ile son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşması, FED’in Aralık ayında faiz artırımına gideceğine dair piyasa beklentilerini yüzde 70 seviyesine yükseltti.

SANAYİ ÜRETİMİ ARTIYOR

Ağustos 2016 verilerine göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 9,4 artarken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artış kaydetti.SAMEKS Sanayi Endeksi’nin Eylül ayında önceki aya göre 0,5 puan azalmasına karşın 51,5 puanla referans değerin üzerinde seyretmesi, bu döneme ait TÜİK sanayi üretimi verisinin artacağının sinyalini veriyor.

İŞSİZLİK YÜZDE 10,7 SEVİYESİNDE

Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemlerinin ortalaması alınarak hesaplanan Temmuz 2016 dönemi işsizlik rakamları, geçtiğimiz aya göre 0,5, önceki yılın aynı ayına göre ise 0,9 puan artarak arındırılmamış veriye göre yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşti.

ENFLASYON ORANI BEKLENTİLERİN ALTINDA

2016 yılı Eylül ayı enflasyon oranı beklentilerin altında kalarak yüzde 7,28 olarak gerçekleşti. Tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,18 artarken, enflasyonun beklentilerin altında kalmasında gıda fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,70 oranında azalması etkili oldu. Önümüzdeki dönemde özellikle gıda enflasyonunda mevsimsel faktörlerle birlikte artış gözlenebileceği tahmin ediliyor. Ayrıca, petrol fiyatları ile FED’in faiz kararına yönelik beklentilerdeki seyir de bu dönemde enflasyon göstergeleri üzerinde belirleyici olabilecek dış faktörler arasında yer alıyor. (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif