Anasayfa / Eğitim / ÇYDD’den 17. Eğitimevi

ÇYDD’den 17. Eğitimevi

1

ÇYDD’den 17. Eğitimevi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tatarağası Ailesinin donatarak ÇYDD’nin kullanımına verdiği binada Çanakkale Çağdaş Yaşam Dila Kurt Eğitimevi’nin açılışını yaptı.

Açılışa ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, ÇYDD Çanakkale Şubesi Başkanı Kenan Kaynaş, Eğitimevine adı verilen Dila Kurt’un annesi Şule Kurt ve babası ile yakınları olan Tatarağası ailesi, davetliler ve Çanakkale halkı katıldı.

Açılış konuşmalarından sonra halen şubede etkinliklere katılan öğrenciler, bir müzik dinletisi yaptı. Eğitimevinin açılışı ile Zafer Meydanı’ndaki çok kültürlü yapı daha da zenginleşirken, bölge halkının ücretsiz yararlanacakları güzel bir eğitimevine de kavuşmaları sağlandı.

“DEVLET SAĞLAYAMIYORSA BİZ SAĞLARIZ”

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel yaptığı açılış konuşmasında; “Bugün çok anlamlı bir gün. Hem cumhuriyetimizin 93. Yılını kutluyoruz. Hem de bir Cumhuriyet kızının Çanakkale’ye armağanı olan bu eğitim evinin açılışını yapıyoruz. 2010 yılından beri Eğitimevlerinin açılışını yapıyoruz.  Dila Kurt adına 17. Evimizi açıyoruz. Bizler gençlerimizin hayatlarına yeni bir kapı açıyoruz.  Toplumsal olanaklardan eşit şekilde yararlanamayan çocuklarımız da var. Yüreğinde sosyal sorumluluk hissi taşıyan insanlar devletin yetişmediği yere gelir yetişir. Devletin yaptıklarının yanında toplumun da destek vermesi çok önemlidir. Bir çocuğa sadece okulda aldığı eğitim yetmez. Her çocuğun bir yeteneği vardır ve bunun eğitimle desteklenmesi gerekir. Her insanın iyi bir eğitim alma hakkı vardır; bunu devlet sağlayamıyorsa biz sağlarız.” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı konuşmada; “Rahmetli hocamız Türkan Saylan darbecilerle iş birliği suçlandı. Çünkü o çağdaş yaşamı destekleyen bir bilim kadını idi. Şeriatçılar, Cumhuriyet düşmanları ondan korkup onu yok etmek istediler. Çünkü o özellikle kız çocuklarının eğitimli olması için ömrü boyunca mücadele etti. Onu yok etmek isteyenler yok olmaya başladılar. Hangi iktidarın desteği alınırsa alınsın Cumhuriyetin ilkelerine bağlı bir yaşam süren kimseyi asla yok edemezsiniz. Bugün çok anlamlı bir gün. Bu Dila Kurt Eğitimevi’nde çok önemli etkinliklerin yapılacağına inanıyorum.” dedi.

“BU EV DİLA’NIN EVİDİR”4-kucuk-koy

Dila Kurt’un annesi Şule Kurt; “Bu ev Dila’nın evidir. Dila’nın evine hoş geldiniz. Bu Eğitimevleri Dila’nın davasından kazanılan tazminat ile yapılıyor. Bizlerin bir kuruş parası bile yok. Herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Dila Kurt’un ailesine, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ve Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’a Çanakkale Hatırası ve teşekkür metni takdim edildi. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde Prof. Dr. Aysel Çelikel “Cumhuriyetimizin 93. Yılında Bir Cumhuriyet Kızının Armağanı” konulu konferans da verildi.

DİLA KURT KİMDİR?

31 Ocak 1989’da İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Bilfen Koleji’nde tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okudu.07 Eylül 2008’ de yaşamını kaybetti. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne gönül verenlerdendi. Ailesi, Dila Kurt’un anısını yaşatmak üzere Üsküdar Kısıklı’daki yaşadıkları evi, eğitim yuvası olması amacıyla ÇYDD’nin kullanımına verdi. 2011’de  Çağdaş Yaşam Dila Kurt Eğitimevi açıldı. Halen devam eden bu eğitimevinde  çocuklar yüzme, bale, dans, halk oyunları, bağlama, gitar, satranç, resim vb.  öğrenmenin yanı sıra eğitimlerine katkı sağlayacak olan ders desteği alıyorlar. Veliler de “Ben ve Ailem, Yaşam Atölyesi, Kadınlarla El Ele” yoga vb. gelişim ve eğitim seminerlerine katılıyorlar.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif